Obserwuj w Google News

Brno - co warto zobaczyć w historycznej stolicy Moraw?

4 min. czytania
Aktualizacja 04.07.2021
04.07.2021 16:17
Zareaguj Reakcja

Brno - to historyczna stolica Moraw, a obecnie drugie co do wielkości miasto w Czechach. Poznaj 7 najważniejszych zabytków w Brnie, przydatne informacje turystyczne i noclegi

Brno - co warto zobaczyć w historycznej stolicy Moraw?
fot. Shutterstock

Drugie co do wielkości miasto Republiki Czeskiej po Pradze i stolica państwa Moraw, Brno ma długą i bogatą historię sięgającą czasów prehistorycznych. Podczas gdy szczątki epoki komunizmu wciąż dominują na obrzeżach miasta, poznaj to miasto bliżej, a zostaniesz nagrodzony wieloma wspaniałymi zabytkami i atrakcjami, w tym XIII-wiecznym zamkiem Spilberk, Pałacem Dietrichsteinów czy Katedrą św. Piotra i Pawła, powszechnie uważana za jeden z najważniejszych zabytków w kraju.

Brno – najważniejsze atrakcje turystyczne

Nazywane „Małym Wiedniem” i „Ukrytym Sercem Europy”, Brno jest drugim co do wielkości miastem Republiki Czeskiej. Dzięki pięknej architekturze, długiej historii, licznym zielonym terenom rekreacyjnym i międzynarodowej atmosferze jest jednym z najciekawszych miast w kraju. Sprawdź te najważniejsze rzeczy do zobaczenia i zrobienia w mieście.

Katedra św. Piotra i Pawła

Wznosząca się na wzgórzu Petrov w samym sercu Brna katedra św. Piotra i Pawła (Rímskokatolická farnost u katedrály sv. Petra a Pavla v Brne) jest trudna do przeoczenia. Ta imponująca katedra katolicka pozostaje jedną z najważniejszych atrakcji miasta ze względu na swoją wspaniałą architekturę. Najważniejsze to wykwintne barokowe wnętrze, a także bliźniacze wieże o wysokości 84 metrów, które zostały dodane na początku XX wieku (główna część budynku pochodzi z połowy XVIII wieku).

Jezioro Brno i jego okolice

Jezioro Brno to największy obszar rekreacyjny miasta, otoczony pięknymi lasami. Na brzegach, które są bliżej centrum miasta, znajduje się wiele hoteli i restauracji, a dalej jest skalisty brzeg, na którym stoi zamek Veveří. Mieszkańcy cieszą się tym miejscem podczas cieplejszych dni w roku, relaksując się na plaży, jeżdżąc na rowerze lub spływając kajakiem po jeziorze oraz biorąc udział w niesamowitych wydarzeniach kulturalnych, takich jak międzynarodowe pokazy sztucznych ogni w maju i czerwcu. W sąsiedztwie jeziora znajduje się również ogród zoologiczny z 1450 zwierzętami, w którym najciekawszymi mieszkańcami są niedźwiedzie polarne.

Czytaj także: Mur Berliński: historia, zabytki i atrakcje turystyczne symbolu Niemiec

Zamek Veveří

Zamek Veveří znajduje się nad jeziorem Brno. Uważa się, że powstał w XIII wieku.W ciągu ponad 800 lat zamek rozrósł się z małego zameczku myśliwskiego do jednego z największych zamków w Republice Czeskiej. Dziś ogromny kompleks historyczny z wystawami, wydarzeniami kulturalnymi i pięknym otoczeniem, jest też jednym z najbardziej zniszczonych zamków w kraju, z trwającą rekonstrukcją.

Park Lužánky

Park Lužánky to największy i najstarszy park w Brnie, założony w XVIII wieku przez cesarza Józefa II. Na terenie parku znajduje się przepiękny neorenesansowy budynek będący niegdyś kasynem, fontanna i mnóstwo zabytków. Cały obszar jest pełen drzew i kwiatów, z wieloma placami zabaw, kortami tenisowymi i sztuczną rzeką, która jest wzorowana na naturalnej wodzie. Lužánky zorganizowały również spektakularne obchody urodzin Napoleona w 1809 roku, kiedy Brno zostało zajęte przez armię francuską prowadzącą wojnę z Austrią.Dziś park jest chyba najlepszym miejscem na relaks w centrum Brna.

Plac Wolności – Náměstí Svobody

Náměstí Svobody to główny plac w centrum Brna. Każdego dnia pełno tu miejscowych wypijających poranną kawę w jednej z kawiarni, a wieczorem czeskie piwa. W tej kameralnej atmosferze historycznego placu z pięknymi kamienicami wokół znajduje się jeden ciekawy współczesny zabytek, który często jest przedmiotem żartów - czarny kamień, który jest po prostu normalnym zegarem. Codziennie o godzinie 11:00 zegar wypuszcza szklaną kulkę, którą można złapać i zachować jako pamiątkę.

Bar, který neexistuje

Bar, který neexistuje, dosłownie oznacza „Bar, który nie istnieje” i jest jednym z najfajniejszych pubów w centrum Brna, nominowany do wielu nagród, w tym do nagrody Czech Bar Award dla najlepszego baru w kraju. Wielu lokalnych i międzynarodowych studentów spędza tu wieczory w modnej atmosferze z utalentowanymi i przyjaznymi barmanami.

Willa Tugendhat

Willa Tugendhat jest jedynym przykładem nowoczesnej architektury w Czechach wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i ikoną stylu funkcjonalistycznego. Zaprojektowana przez niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe i zbudowana w 1930 roku, willa jest dziś atrakcją turystyczną, na którą bilety trzeba rezerwować z co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem ze względu na ogromne zainteresowanie. Budynek znajduje się w zamożnej dzielnicy Brna i był niegdyś własnością rodziny Tugendhatów, którzy uciekli z kraju na rok przed wybuchem II wojny światowej.

Restauracja Úvozna

Úvozna nie jest typową czeską restauracją, ale miejscem serwującym pyszne burgery. Wykorzystującą czeskie produkty: codziennie świeże mięso od lokalnych rzeźników, wypieki z rodzinnej piekarni w Brnie, domowe krokiety i krążki cebulowe, sosy inspirowane rodzinnymi przepisami i oczywiście doskonałe czeskie piwo. Miłośnicy słodyczy znajdą w menu również gofry z lodami. Wnętrze restauracji odzwierciedla fascynację kulturą amerykańską, a ściany ozdabiają tablice rejestracyjne z różnych stanów.

Brno – przydatne informacje turystyczne

Transport publiczny

W Brnie funkcjonuje Zintegrowany System Transportowy (IDOS). System obejmuje autobusy, trolejbusy i tramwaje. Ze względu na system strefowy możesz korzystać tylko z jednego biletu na przejazdy w obrębie miasta.Ceny biletów zaczynają się od 0, 40 € za 10 minut i 0, 60 € za 60 minut. Bilety można kupić w automatach, kioskach lub u kierowcy.

Najlepszy czas na wizytę

Najprzyjemniejsze miesiące na podróż do Brna to prawdopodobnie maj i czerwiec. Lato (lipiec-sierpień) to szczyt sezonu, a ceny mogą być nieco wyższe. Zima to sezon martwy w Brnie i niektóre hotele są zamknięte, a miasto budzi się na krótko jedynie w grudniu, kiedy startuje jarmark bożonarodzeniowy.

Brno – noclegi

Brno jest przeznaczony dla wszystkich podróżników. Od luksusowych wakacji po romantyczne wypady, rodzinne wycieczki i wypady z plecakiem, każdy znajdzie tu swoje miejsce. Dla jeszcze bardziej żądnych przygód Brno oferuje zakwaterowanie na ponad 20 kempingach w całym mieście. Wyraźnie wygodniejsze, choć droższe opcje to pensjonaty, apartamenty, a zwłaszcza hotele.