Obserwuj w Google News

Chcesz żyć dłużej? Wybierz się na Ikarię!

Nina Czochara
2 min. czytania
24.11.2017 14:40
Zareaguj Reakcja

Prawie jedna trzecia mieszkańców Ikarii żyje dłużej niż 90 lat. I spędzają życie na robieniu tego, co kochają. Jaka jest ich recepta na długowieczność?

Chcesz żyć dłużej? Wybierz się na Ikarię!
fot. Fotolia

Ikaria jest niewielką, wyspą grecką położoną na Morzu Egejskim. Ma powierzchnię zaledwie 255 km2. Według mitologii greckiej w pobliżu tej wyspy miał spaść do morza Ikar – stąd też wzięła się nazwa. Jedna trzecia całej populacji Ikarii (liczącej około 8423 mieszkańców) żyje średnio 10 lat dłużej niż pozostali Europejczycy. W jaki sposób od kilku lat udaje im się bić rekordy w długowieczności?

Istnieje wiele hipotez. Eksperci uważają, że wpływa na to w dużej mierze zdrowa grecka dieta i aktywny tryb życia. Lekarze związani z projektem Blue Zone (strefy obejmującej długowieczne społeczności) zwracają również uwagę na ogromne znaczenie bliskich więzi rodzinnych. Mieszkańcy Ikarii starają się utrzymywać jak najlepsze relacje z rodzinami i sąsiadami. Dziadkowie bardzo często wspierają wnuki i pomagają prowadzić interesy.

Ikaria
fot. Flickr

Naukowcy uważają, że istotnym elementem może być także czynnik genetyczny. Są nawet prowadzone badania, które maja potwierdzić tę teorie.

105-letnia mieszkanka wyspy, Ioanna Proiou, przypisuje swoją długowieczność pasji do tkania i właściwemu podejściu do życia. "Nie chciej więcej niż to, czego naprawdę potrzebujesz. Jeśli zazdrościsz innym, może to tylko wywołać stres" – powiedziała.

Nie tylko Ikaria można pochwalić się długowieczną społecznością. Na liście Blue Zone znajdują się także włoska Sardynia, Nicoya w Kostaryce, japońska wyspa Okinawa oraz Loma Linda w Kalifornii.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Kos – grecka wyspa plaż, gajów oliwnych i egejskich ogrodów

Rodos – wakacje na greckiej wyspie słońca

___

RadioZET.pl/CN