Obserwuj w Google News

Chorwacja: 8 wyjątkowych miejsc wpisanych na listę UNESCO

Nina Czochara
4 min. czytania
11.06.2019 14:54
Zareaguj Reakcja

Chorwacja może pochwalić się bogatym dorobkiem artystycznym i kulturalnym. Ma to odzwierciedlenie między innymi w liczbie obiektów wpisanych na słynną listę UNESCO. Wśród wyróżnionych miejsc znajdziemy park narodowy, katedrę, pałac oraz zabytkową architekturę chorwackich miast.   

Trogir
fot. Shutterstock

Planując wycieczkę do Chorwacji, warto pamiętać, że kraj ten to nie tylko fantastyczne plaże i krystalicznie czyste morze. To również prawdziwe bogactwo wspaniałych zabytków i zakątków, z których część została wyróżniona przez UNESCO. Przedstawiamy wyjątkowe miejsca widniejące na liście światowego dziedzictwa.

1. Park Narodowy Jezior Plitwickich

To bez wątpienia jeden z najsłynniejszych pomników chorwackiej przyrody i popularna atrakcja turystyczna. Zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich to spacer pośród 16 jezior, 90 wodospadów i bajkowej, zielonej scenerii. Na miejscu przygotowano sieć dobrze oznakowanych ścieżek i kładek, które ułatwiają odkrywanie piękna tutejszej przyrody.

Jeziora Plitwickie
fot. Shutterstock

Jeziora Plitwickie dzielą się na dwa zespoły połączonych kaskadowo zbiorników. Wypełniająca jeziora woda ma kolor od błękitnego po ciemnozielony i nieustannie się zmienia. Widoki są naprawdę urzekające! Nic dziwnego, że to tak chętnie odwiedzane przez turystów miejsce. Od 1979 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. Stare Miasto w Dubrowniku

Dubrownik to nie tylko jeden z najbardziej ulubionych miast w Chorwacji, ale również popularne miejsce wśród filmowców. Właśnie tutaj kręcono sceny do „Gwiezdnych Wojen” oraz „Gry o tron”. Stara część miasta Dubrownik, widniejąca na liście UNESCO, zajmuje skalisty przylądek otoczony z każdej strony murem obronnym.

Dubrownik - stare miasto
fot. Fotolia

Główną oś starówki stanowi tętniąca życiem ulica Stradun — szeroka, elegancka, z licznymi sklepami, tawernami oraz kawiarniami. W tej części miasta znajdziemy również Studnię Onofria —16-boczną fontannę z wodą pitną. Podobno każdy, kto się jej napije, zyska długie i szczęśliwe życie.

3. Katedra św. Jakuba w Szybeniku

Choć całe miasto Szybenik ma wiele uroku, na szczególną uwagę zasługuje katedra św. Jakuba – renesansowe arcydzieło wpisane przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa. Budowla powstała na przełomie XV i XVI wieku, łączy style Włoch Północnych, Dalmacji i Toskanii.

katedra Szybenik
fot. Shutterstock

Kopuła katedry w czasie wojny w 1991 roku doznała poważnych uszkodzeń. W późniejszych latach odbudowano tę część obiektu, przywracając jej piękno i majestatyczność. Dzisiaj Katedra św. Jakuba jest uważana za najważniejsze architektoniczne osiągnięcie XV i XVI wieku w Chorwacji, czym zasłużyła sobie na miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (od 2000 roku).

4. Pałac Dioklecjana w Splicie

Centrum miasta Split wypełnione jest obiektami o wielowiekowej tradycji. Jednym z nich jest Pałac Dioklecjana, stworzony między III a IV wiekiem i będący jednym z najciekawszych dzieł architektury późnego antyku. Z zabudowań pałacu do czasów współczesnych przetrwały m.in. północna brama (Złota Brama), perystyl, mauzoleum przebudowane na katedrę oraz świątynia Jowisza (obecne baptysterium).

Split - pałac
fot. Pixabay

Zachwycająca sceneria kompleksu pałacowego jest uzupełniana przez romańskie kościoły, średniowieczne forty, gotyckie, renesansowe i barokowe pałace.

5. Zabytkowe centrum Trogiru

Miasto Trogir zasłynęło za sprawą niesamowitej starówki, uznawanej za jedną z najpiękniejszych na całym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Historyczne centrum, rozciągające się na wysepce, zostało w 1997 roku wpisane na listę UNESCO.

Trogir
fot. Pixabay

Piękno tego miejsca tworzą niewielkie, romańskie kościoły czy barokowe pałace z okresu weneckiego. Jednym z najcenniejszych zabytków jest katedra św. Wawrzyńca. Jej charakterystyczna biała dzwonnica widoczna jest z każdego punktu Trogiru.

6. Bazylika Eufrazjana w Poreču

Bazylika w Poreču to jeden z najwspanialszych zabytków w Chorwacji wzniesiony na rozkaz biskupa Eufrazjana. Obiekt widnieje na liście UNESCO od 1997 roku. Obecny budynek wzniesiono w VI wieku n.e. w miejscu dawnej bazyliki. We wnętrzu, oprócz wczesnobizantyjskich mozaik przedstawiających sceny biblijne, znajdują się także dekoracje z XVI wieku.

7. Stari Grad na wyspie Hvar

Równina Starego Gradu na wyspie Hvar, powstała ok. IV wieku, to jeden z najdłużej uprawianych rolniczych obszarów na świecie. Oryginalne winnice i gaje oliwne istniejące na tej żyznej ziemi pozostały nienaruszone aż do dzisiaj. Granice pomiędzy różnymi obszarami równiny są oddzielone starożytnymi, kamiennymi murami.

Stari Grad Hvar
fot. Shutterstock

Obecnie ta piękna i bogata kulturowo okolica jest również rezerwatem przyrody. W 2008 region został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

8. Stećak – średniowieczny nagrobek

Stećak to późnośredniowieczny, kamienny nagrobek najczęściej wyrzeźbiony w skale wapiennej. Charakteryzuje się nieregularnym kształtem i zwykle udekorowany jest napisami lub szczątkowymi obrazami. Badania wskazują, że pierwszy tego typu nagrobek powstał w drugiej połowie XII wieku. Do czasów współczesnych zachowało się ok. 4400 nagrobków, z czego najwięcej na terenie dwóch nekropolii. Stećki można zobaczyć m.in. w Crljivicy i Dubravce. Od 2016 roku widnieją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przeczytaj także:

Co warto zobaczyć w Chorwacji? Oto 10 najpiękniejszych miejsc

Chorwacja — wczasy na własną rękę. Jak zaplanować wymarzone wakacje? [PORADNIK]

Zadar: co warto zobaczyć? Odkrywanie najpiękniejszych miejsc