Obserwuj w Google News

Chorwacja – co warto zobaczyć? 12 największych atrakcji turystycznych

5 min. czytania
Aktualizacja 07.07.2022
28.06.2022 14:35
Zareaguj Reakcja

Chorwacja jest krajem pełnym atrakcji. Zaskakująco długie wybrzeże. Bajkowe krajobrazy Jezior Plitwickich i Parku Narodowego Krka. Niesamowita architektura Dubrownika i Splitu. Romantyczne porty rybackie. Niezwykłe zachody słońca w Zadarze. Oto 12 największych atrakcji Chorwacji. 

Chorwacja - atrakcje
fot. Shutterstock

Chorwacja, leżąca na styku środkowej i śródziemnomorskiej Europy, jest niesamowitym krajem ukształtowanym przez naturę. Na powierzchni ponad 56 tys. km2 zadziwia i fascynuje urozmaicony krajobraz – od skalistych wybrzeży i rozrzuconych po lazurowym Adriatyku wysp, po postrzępione szczyty wapiennych gór w głębi państwa i niesamowite parki narodowe, które wprost urzekają swoją „urodą”. W Chorwacji niezwykła różnorodność składa się w harmonijną całość, tworząc wymarzoną mieszankę na wakacje. Co warto zobaczyć w Chorwacji? Podpowiadamy. 

Redakcja poleca

Dubrownik

„Perła Adriatyku” – tak mówi się o  Dubrowniku. To bez wątpienia najbardziej znane i urokliwe chorwackie miasto. Służyło zresztą jako plan zdjęciowy wielkich produkcji, w tym Gwiezdnych Wojen czy Gry o tron. W obrębie średniowiecznych murów obronnych kryją się liczne turystyczne atrakcje. Ogromne wrażenie robi starówka figurująca na liście UNESCO. Główną oś starej części miasta stanowi tętniąca życiem, 300-metrowa ulica Stradun z licznymi sklepami, tawernami oraz kawiarniami.

Dubrownik, Chorwacja
fot. Shutterstock

Latem (lipiec-sierpień) Dubrownik przemienia się w wielką scenę kulturalno-muzyczną. Przez sześć  tygodni artyści z całego świata przyciągają wydarzeniami koncertowymi, teatralnymi oraz baletowymi.

Park Narodowy Krka

Jeden z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji. Cały obszar, łącznie 109 km2, rozciąga się w środkowej Dalmacji, niedaleko Szybenika. Miejsce to słynie z licznych kaskad i wodospadów. Największe i najbardziej malownicze to Roški Slap oraz Skradinski Buk (przy nich stateczki wycieczkowe wysadzają pasażerów).

Park Narodowy Krka
fot. Fotolia

Park Narodowy Krka zachwyca też wielką różnorodnością ptaków – występuje tu aż 221 różnych gatunków. W górnej biegu rzeki, na wyspie Visocav, dumnie wznosi się klasztor franciszkanów.

Split

Tym, co najbardziej przyciąga do Splitu, jest wspaniała, historyczna pamiątka – pałac rzymskiego cesarza Dioklecjana wpisany na listę UNESCO. Zabytkowy „klejnot” miasta znajduje się przy wybrzeżu, blisko portu. Zbudowany między III a IV wiekiem pałac jest jednym z najciekawszych dzieł architektury późnego antyku. Imponującą scenerię kompleksu pałacowego uzupełniają romańskie kościoły, średniowieczne forty czy barokowe obiekty.

Split
fot. Fotolia

Ale to nie koniec atrakcji Splitu. Warto przespacerować się urokliwą promenadą, potocznie nazywaną Rivą, i poczuć klimat tętniącego życiem miasteczka. Oprócz tego na miejscu czekają piękne plaże, niewielki ogród zoologiczny czy muzea promujące przeszłość i kulturę Splitu.

Redakcja poleca

Wyspa Mljet

To najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Spokojna, dziewicza, górzysta, z parkiem narodowym o tej samej nazwie. Nie znajdziemy tutaj się wielkich kompleksów turystycznych, deptaków czy knajpek. To miejsce stworzone dla tych, którzy lubią wypoczywać w otoczeniu nietkniętej przez cywilizację przyrody, z dala od zgiełku.

Wyspa Mljet
fot. Fotolia

O wyspie pisał Homer w swojej Odysei. Mljet opisana jest jako miejsce, gdzie przez 7 lat przebywał sam Odyseusz. Na tę bajkową wyspę można się dostać wynajętą łodzią lub stateczkiem pływającym kilka razy dziennie z miejscowości Mali Most. Warto!

Szybenik

Szybenik, malowniczo położony na wzgórzach, powinien być obowiązkowym punktem na turystycznej mapie kraju. Największe wrażenie robi zabytkowa starówka oraz katedra św. Jakuba wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Katedra Szybenik
fot. Shutterstock

Świątynia uznawana jest za najważniejsze architektoniczne osiągnięcie Chorwacji XV i XVI wieku. Spacerując po historycznym centrum miasteczka, da się zauważyć włoskie wpływy. Budynki są ciasno położone obok siebie, a między nimi biegną wąskie, brukowane uliczki. W poszukiwaniu pięknych widoków warto wybrać się na twierdzę św. Michała – z jej murów roztacza się piękna panorama na Stare Miasto, z katedrą św. Jakuba na pierwszym planie.

Trogir

Miasto słynie z niezwykłej starówki, chyba najpiękniejszej na całym wybrzeżu Adriatyku. Od 1997 roku historyczne centrum Trogiru figuruje na liście UNESCO. Zdecydowanie zasłużenie, bo stara część miasta w Trogirze to doskonały przykład wielowiekowej tradycji. Na miejscu znajdziemy niewielkie, romańskie kościoły oraz niezwykłe barokowe i renesansowe pałace z okresu weneckiego. Warto zajrzeć do XII-wiecznej katedry św. Wawrzyńca. Zachodni portal tej świątyni uznawany jest za jeden z najwspanialszych zabytków rzeźby romańskiej w całej Dalmacji.

Trogir
fot. Fotolia

Można odwiedzić też tamtejszy port i wybrać się na spacer wzdłuż szerokiego bulwaru, wokół którego skupia się wieczne życie miasta. Historyczne centrum Trogiru połączone jest z kontynentalną częścią Chorwacji za pomocą mostu. Ze Splitu to zaledwie 45 minut samochodem.

Redakcja poleca

Rovinj

Miasteczko bez wątpienia piękne, romantyczne, nazywane czasem „małą Wenecją”. I słusznie, bo spacerując labiryntem urokliwych uliczek, czujemy się niczym we włoskim miasteczku. Rovinj od końca XII wieku było pod panowaniem weneckim, co wyraźnie odbija się w tutejszej architekturze i klimacie.

Rovinj
fot. Fotolia

Warto zobaczyć XVII-wieczny kościół św. Eufemii, bramy miejskie oraz klasztor franciszkanów. Region Rovinj oferuje także długie wybrzeże z przepięknymi pejzażami i klimatycznymi miejscami do wypoczynku.

Zadar

Zadar to kolejna chorwacka „perełka”. Chociaż miasto jest jednym z najmniej obleganych w regionie Dalmacji, słynie ze zjawiskowych krajobrazów, najpiękniejszych zachodów słońca (docenionych przez samego Alfreda Hitchcocka) oraz genialnych „morskich” organów. Duże wrażenie robi też starówka – położona na półwyspie, otoczona murami oraz wieżami. Stara część miasta przypomina swoją architekturą „mały Rzym”.

Zadar
fot. Fotolia

Wieczorem warto przespacerować się zadarską promenadą. Na jej krańcu, przy nadbrzeżu, ustawiono instalację „Pozdrowienie słońca”, która dostarcza odwiedzającym zapierający dech w piersiach świetlny spektakl. Zadar jest bardzo dobrym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich parków narodowych, n.in. Kornati, Jeziora Plitwickie czy Wodospady Krk.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Klejnot przyrody i perła UNESCO.  Park Narodowy Jezior Plitwickich zachwyca czystymi, turkusowymi taflami jezior, licznymi wodospadami i przepiękną scenerią. Cała kraina jest bujnie porośnięta gęstym lasem bukowym.  Sercem objętego ochroną obszaru jest 16 wielobarwnych jezior, między którymi, w formie kaskad, przepływa rzeka Korana.

Park Narodowy Jezior Plitwickich
fot. Fotolia

Na teren parku można dostać się czterema specjalnie przygotowanymi wejściami. Na miejscu czeka sieć dobrze oznakowanych ścieżek i kładek, które ułatwiają poznawanie i odkrywanie piękna tutejszej przyrody. Po niektórych akwenach kursują turystyczne statki.

Primošten

Miasteczko na wyspie, położone w południowej części Chorwacji, słynie z fantastycznych widoków oraz winnic – w okolicy uprawiane są jedne z najlepszych w Chorwacji winorośli. Primošten położone jest pomiędzy głównymi miastami Dalmacji Północnej – Szybenikiem a Trogirem.

Primosten
fot. Shutterstock

Na wzgórzu, w centrum miasta, znajduje się kościół zbudowany w 1485 roku. Świątynia leży w pobliżu miejscowego cmentarza, z którego rozciąga się widok na morze i okolicę. Czym jeszcze przyciąga Primošten? Wspaniałą starówką, nastrojowymi knajpkami nad brzegiem morza, słońcem i oczywiście plażą, należącą do grona najpiękniejszych w Chorwacji.

Redakcja poleca

Zagrzeb

Podczas wizyty w Chorwacji nie można pominąć jej stolicy, Zagrzebia. Chociaż miasto to nie tak piękne jak Dubrownik czy Split, bez wątpienia warto je zobaczyć. Miejsce to ma ciekawą starówkę, kilka zabytkowych kościołów oraz sporą liczbą muzeów i galerii, w których zgromadzono imponujące zbiory chorwackich dzieł sztuki. Wrażenie robią górzyste okolice stolicy (pasmo Medvednicy), które świetnie nadają się na piesze wędrówki.

Górne miasto Zagrzebia
fot. Shutterstock

W Zagrzebiu znajdzie się też coś dla miłośników plażowania i sportów wodnych. W niemal samym centrum miasta kryje się jezioro Jarun, czyli sztuczny zbiornik stworzony pod koniec lat 80. XX wieku na potrzeby międzynarodowych zawodów sportowych.

Wyspa Krk

To największa wyspa Chorwacji leżąca w zatoce Kvarner. Znajdziemy tu turystyczne kurorty, klimatyczne miasteczka, zabytki, a do tego piękne wybrzeże z plażami łagodnie opadającymi do morza. Największe na wyspie Krk jest miasto o tej samej nazwie. Samo centrum otoczone jest murami obronnymi, tu też znajduje się też główny punkt miasteczka, Vela Placa, czyli plac pełen kawiarni, barów i restauracji.

Wyspa Krk, Chorwacja
fot. Shutterstock

Jednym z najpopularniejszych punktów jest miasto Baška położone na południowym krańcu i oddzielone od pozostałej części wyspy wysokimi górami. Na miejscu zachęca niezwykle szeroka oferta noclegowa z hotelami, kempingami i prywatnymi kwaterami. Główną atrakcją turystyczną jest niemal 2-kilometrowa, żwirowa „Wielka Plaża”. 

Makarska, Chorwacja
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock