Obserwuj w Google News

Wakacje 2022 w Chorwacji. Jakie restrykcje i o czym pamiętać przed podróżą? [PORADNIK]

2 min. czytania
11.04.2022 16:20
Zareaguj Reakcja

Chorwacja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób zastanawia się jednak, czy wyjazd do tego kraju jest bezpieczny? Jak wygląda sytuacja epidemiczna na miejscu? Czy konieczny jest test przed wjazdem? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu wakacji 2022 w Chorwacji. 

Dubrownik - Chorwacja
fot. Shutterstock

Chorwacja powoli szykuje się do otwarcia sezonu turystycznego, a coraz więcej osób już planuje wczasy w tym niezwykłym bałkańskim kraju. Przed podróżą warto jednak sprawdzić najważniejsze informacje dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Chorwacji, zasad wjazdu do kraju oraz obowiązujących obostrzeń. 

Redakcja poleca

Chorwacja. Wakacje 2022 bez testu i szczepień

Chorwacja podjęła decyzję o poluzowaniu przepisów wjazdowych. Od 9 kwietnia osoby wjeżdżające bezpośrednio z terytorium UE lub strefy Schengen są zwolnione ze wszelkich restrykcji. Nie są już wymagane zaświadczenia o szczepieniu, przechorowaniu Covid-19 czy negatywny wynik testu. 

Osoby wjeżdżające z UE lub strefy Schengen, ale tranzytem przez inne kraje powinny udowodnić, że tranzyt odbył się bez zbędnego zatrzymywania.

Podróżujący spoza UE lub strefy Schengen powinny posiadać ważny unijny certyfikat Covid (UCC) lub negatywny wynik testu.

Chorwacka Wspólnota Turystyczna apeluje o to, aby sprawdzić warunki i restrykcje wjazdowe przed samą podróżą do Chorwacji, gdyż mogą one ulec zmianie. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób na bieżąco aktualizuje bowiem zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób (dane oparte są na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach). 

ZOBACZ TAKŻE:  Wakacje 2022: dokąd wjedziemy bez szczepienia i testu? Te kraje zniosły restrykcje [LISTA]

Chorwacja 2022: niezbędne dokumenty i rejestracja przed podróżą

Chociaż nie jest to obowiązkowe, warto przed przekroczeniem granicy Chorwacji wypełnić formularz na stronie https://entercroatia.mup.hr/, co pomoże przyśpieszyć i uprościć odprawę graniczną podróżującym. Jak wyjaśnia MSZ, bez wcześniejszej rejestracji "procedura odprawy granicznej będzie wydłużona, gdyż w momencie przekraczania granicy odpowiednie służby będą zbierać wszystkie te dane, które podaje się podczas rejestracji (m.in. miejsce pobytu, nr telefonu komórkowego, e-mail). Na podany podczas rejestracji adres mailowy przesłane zostaną również zalecenia epidemiologiczne.

Chorwacja nie należy do strefy Schengen, dlatego podróżując do tego kraju, należy zawsze mieć ze sobą ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to wszystkich, niezależnie od wieku.

Redakcja poleca

Koronawirus w Chorwacji. Jakie obostrzenia i gdzie należy nosić maseczki?

W Chorwacji obowiązuje obecnie jedynie konieczność noszenia maseczek przez pracowników i pacjentów w systemie ochrony zdrowia oraz przez pracowników instytucji pomocy społecznej.

MSZ przypomina, że szczegółowe informacje dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej, obostrzeń oraz zasad podróżowania do tego kraju znajdują się na stronie internetowej MSZ oraz profilu facebookowym polskiej ambasady w Zagrzebiu.

Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Czy wystarczy karta EKUZ?

Jak czytamy na stronie gov.pl, posiadaczom karty EKUZ przysługuje częściowo odpłatna opieka medyczna w ograniczonym zakresie, np. w sytuacji nagłej (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). "Za okazaniem ważnej karty za świadczenie zdrowotne płaci się ok. 1-5% kosztu danej usługi medycznej" - podano. 

Zaleca się wykupienie polisy ubezpieczenia podróżnego, umożliwiającej pokrycie kosztów bardziej zaawansowanego leczenia i powrotu do kraju z wykorzystaniem transportu medycznego.

Ministerstwo podało również, że "koszty ewentualnej samoizolacji/kwarantanny w przypadku nakazu poddania się jej wydanego przez lokalne władze (np. w przypadku stwierdzenia, że dana osoba miała kontakt z zarażonym) ponosi osoba nią objęta".

Redakcja poleca

Źródło: gov.pl