Obserwuj w Google News

Chorwacja wprowadza nowe restrykcje. Drastyczny wzrost zakażeń w kraju

Nina Czochara
2 min. czytania
11.01.2022 11:27
Zareaguj Reakcja

Chorwacja wprowadziła od 10 stycznia nowe restrykcje przeciwepidemiczne. Zmniejszono m.in. dozwoloną liczbę uczestników zgromadzeń publicznych oraz wprowadzono w wielu miejscach obowiązkowe maseczki. Nowe przepisy są rekcją władz na rosnącą liczbę zachorowań na Covid-19. 

Chorwacja - restrykcje
fot. Grgo Jelavic/PIXSELL/Press Association/East News

Chorwacja zmaga się nową falą zakażeń. Na początku tego tygodnia zanotowano 50 proc. wzrost zachorowań w porównaniu z poniedziałkiem sprzed tygodnia. W kraju zidentyfikowano 1578 nowych przypadków, a najsilniej uderzonym przez pandemię jest obecnie położone na dalmatyńskim wybrzeżu miasto Split. Właśnie dlatego władze Chorwacji podjęły decyzję o zaostrzeniu restrykcji. 

Redakcja poleca

Chorwacja. Nowe restrykcje od 10 stycznia

Nowe zasady sanitarne w Chorwacji zabraniają zgromadzeń publicznych większych niż 50 osób, z wyjątkiem tych, w których uczestniczą osoby posiadające paszporty covidowe – w takim wypadku dozwoloną liczbę uczestników określono na poziomie 200. W obiektach zamkniętych może przebywać maksymalnie 25 osób, posiadaczy paszportów covidowych może być natomiast 100. Liczby zmniejszono o połowę w porównaniu z zasadami obowiązującymi dotychczas.

W prywatnych przyjęciach może uczestniczyć maksymalnie 20 osób lub 50, jeśli wszyscy posiadają paszporty covidowe. Sportowe obiekty zamknięte mogą udostępniać 20 proc. pojemności trybun, otwarte – 40 proc.

Obywatele Chorwacji, bez względu na posiadanie paszportów covidowych, muszą od poniedziałku nosić maseczki wewnątrz obiektów religijnych, kin i teatrów, muzeów i budynkach wszystkich szczebli władz. Wprowadzono również obowiązek umożliwienia pracownikom pracy zdalnej, jeśli nie wpłynie ona znacząco na charakter wykonywanych przez nich aktywności.

Minister zdrowia Chorwacji Vili Berosz ponowił w poniedziałek apel do obywateli kraju o poddanie się szczepieniu przeciwko Covid-19.

"Myślimy o sezonie turystycznym, który może okazać się bardzo słaby, jeśli nie będziemy się szczepić. Musimy zwiększyć procent wyszczepienia społeczeństwa, żeby Chorwacja stała się bezpiecznym kierunkiem dla turystów" – powiedział minister.

Dodał, że "obowiązek szczepień nie jest rozpatrywaną opcją, jednak w przypadku rozwoju epidemii weźmiemy pod uwagę możliwość wprowadzenia obowiązkowego szczepienia dla osób powyżej 65 roku życia". W Chorwacji w pełni zaszczepiono dotąd 59 proc. populacji.

ZOBACZ TAKŻE:  Chorwacja: co warto zobaczyć? Oto 10 najpiękniejszych miejsc i atrakcji

Chorwacja. Jakie zasady wjazdu z Polski?

Warunkiem wjazdu do Chorwacji z państw członkowskich UE lub państw strefy Schengen (czyli również Polski) jest posiadanie Unijnego Certyfikatu Covid, potwierdzającego - pełne zaszczepienie, status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (PCR nie starszy niż 72 godziny lub szybki test antygenowy nie starszy niż 48 godzin). 

Osoby, które nie będą spełniały jednego z wyżej wymienionych warunków, przy wjeździe na terytorium Republiki Chorwacji zostaną automatycznie skierowane na 10-dniową kwarantannę, która może zostać skrócona po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR/antygenowego wykonanego już na terenie Chorwacji.

Przepisy te nie dotyczą osób przejeżdżających przez Chorwację tranzytem (i dalej obowiązuje 12-godzinny limit czasowy) oraz przybywających do tego kraju z ważnych przyczyn biznesowych lub rodzinnych. Z wymogu przedstawiania certyfikatu covidowego są też zwolnione dzieci do 12 lat. 

Źródło: PAP, gov.pl