Obserwuj w Google News

Polscy turyści szturmują Chorwację. W tym roku było nas tu więcej niż przed pandemią

2 min. czytania
17.09.2021 15:25
Zareaguj Reakcja

Chorwacja od lat jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Okazuje się, że w tym roku popularność tego państwa jest jeszcze większa niż przed pandemią. Od stycznia do września 2021 roku niemal milion polskich turystów odwiedziło Chorwację – poinformowało biuro Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce. Tym samym Polacy pobili własny rekord z 2019 roku.

Chorwacja - tłumy turystów na plaży
fot. Dusko Jaramaz/PIXSELL/Press Association/East News

Chorwacja, pomimo ograniczeń w podróżowaniu z powodu pandemii koronawirusa, przeżywała w tym roku prawdziwe turystyczne oblężenie. Już wcześniej publikowane statystyki chorwackiej turystyki przyjazdowej pokazały, że w samym sierpniu ten bałkański kraj odwiedziło ponad 4,3 miliony zagranicznych gości, z czego 330 tys. to Polacy. Patrząc na dane z tego roku, polscy turyści mogą pochwalić się rekordowym wynikiem. 

Chorwacja. Polacy pobili własny rekord z 2019 roku

Jak podaje Chorwacka Wspólnota Turystyczna w Polsce (powołując się na dane Visitora), od 1 stycznia do 15 września 2021 roku Chorwację odwiedziło 947 746 Polaków, którzy skorzystali z ponad 6,3 mln noclegów. To wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 47 proc. w liczbie turystów i o 44 proc. w przypadku noclegów. 

W zestawieniu z tym samym okresem rekordowego 2019 roku to o 3,34 procent więcej jeśli chodzi o liczbę turystów i o 7,63 proc. więcej w liczbie noclegów.

Największą popularnością wśród turystów cieszył się region Dalmacji Środkowej. W przypadku konkretnych miejscowości prawdziwe oblężenie przeżywał  Dubrownik

Redakcja poleca

Patrząc na statystki z ośmiu miesięcy 2021 roku (do końca sierpnia), okazuje się, że do Chorwacji przyjechało 10,7 mln osób, które wykupiły 67,9 miliona noclegów. Najwięcej rezerwacji dokonali Niemcy (15,9 mln), turyści krajowi (10,1 mln), Słoweńcy (7,9 mln), Polacy (5,8 mln) oraz Austriacy (4,9 mln).

Największą liczbę noclegów turystycznych zrealizowano w Istrii (18,9 mln), następnie w żupanii primorsko-gorańskiej (12,6 mln) oraz w splicko-dalmatyńskiej (12,4 mln).

Minister turystyki Chorwacji Nikolina Brnjac przyznała, że jest bardzo zadowolona z wyników w tym roku. Dodała, że sezon wciąż trwa, bo w kraju przebywa obecnie 680 tys. gości – tyle samo, co w tym samym czasie w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią. 

Źródło: Rzeczpospolita, Polska Times