Obserwuj w Google News

Co Polaków najbardziej irytuje podczas podróży samolotem? Nie chodzi o oklaski na koniec lotu

2 min. czytania
31.08.2022 09:52
Zareaguj Reakcja

Wielu z nas uwielbia podróżować samolotem. Niestety nie każdy rejs przebiega tak komfortowo, jakbyśmy tego chcieli. Wiele zależy od tego, na jakich trafimy współpasażerów. Zachowania niektórych osób na pokładzie potrafią mocno irytować. Portal Kiwi.com postanowił sprawdzić, co najbardziej przeszkadza Polakom podczas lotu i jak radzą sobie ze stresem związanym z podróżowaniem samolotem.

Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Tegoroczne wakacje, które właśnie dobiegły końca, dla wielu były pierwszą okazją do udania się w zagraniczną podróż od ponad 2 lat. Kiwi.com, wyszukiwarka tanich lotów i podróży we współpracy z agencją badawczą ARC Rynek i Opinia, przyjrzała się podróżniczym zwyczajom Polaków i sprawdziła, co ich najbardziej irytuje w czasie rejsu.

Redakcja poleca

To Polaków najbardziej irytuje podczas podróży samolotem

Jak pokazują wyniki raportu Kiwi.com, już ponad 50 proc. Polaków przynajmniej raz w życiu latało samolotem. W gronie mieszkańców dużych miast jest to o aż 82 proc. Niestety nie każdy dobrze sobie rodzi z taką podróżą. 20 proc. ankietowanych odczuwa stres, a innych irytują niewłaściwe zachowania współpasażerów.

Co nam najbardziej przeszkadza w czasie rejsu? Najbardziej irytujący są dla nas hałaśliwi pasażerowie (tak odpowiedziało 38 proc. badanych). Głośne rozmowy, zbyt głośna muzyka czy płaczące dziecko potrafią skutecznie zamienić nawet krótki lot w koszmar.  Co dość zaskakujące, jak wynika z raportu, hałas płaczącego dziecka najczęściej przeszkadza pasażerom w wieku 18-24 lata (20 proc. ankietowanych), podczas gdy seniorzy nie uważają tego za duży problem (6 proc.).

Wiele osób narzeka też na zbyt mało miejsca na pokładzie (15 proc. respondentów). Szczególnie dotkliwe jest to dla osób, które zajmują środkowe fotele.

Polscy podróżujący są znani z salwy oklasków po zakończonym locie. Chociaż wydawałoby się, że większości z nas to przeszkadza, zaledwie 5 proc. ankietowanych Polaków uznało klaskanie za irytujące

Redakcja poleca

Jak Polacy radzą sobie ze stresem podczas lotu?

Kiwi.com podaje, że aż 20 proc. podróżujących odczuwa stres związany z lotem. W jaki sposób sobie z nim radzimy? Okazuje się, że część osób musi sięgać po środki uspokajające – około 17 proc. respondentów w przedziale wiekowym 35-44 lat przyznało się do stosowania właśnie tego rozwiązania. Dla porównania grupa wiekowa w przedziale 18-24 lat nigdy tego nie robi.

Zamiast tego młodsi pasażerowie, ok. 50 proc., szukają ukojenia w rozrywce dostępnej na pokładzie lub we własnych zasobach - oglądają filmy, słuchają muzyki i czytają książki/prasę.

Niemal co trzecia osoba z tej grupy wiekowej (18-24 lat) spędza czas na drzemce. Rozwiązanie to jest znacznie popularniejsze pośród kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 17 proc. i 10 proc.).

Źródło: Kiwi.com