Obserwuj w Google News

Co warto zobaczyć na Gran Canarii? 8 największych atrakcji wyspy

Nina Czochara
3 min. czytania
17.07.2018 13:55
Zareaguj Reakcja

Gran Canaria, nazywana „kontynentem w miniaturze”, zachwyca odwiedzających bogactwem natury oraz wakacyjnymi atrakcjami. Znajdziemy tu imponujące wydmy Maspalomas, przepiękne miasteczko Puerto de Mogan, zieloną Dolinę Tysiąca Palm i tętniącą życiem stolicę – Las Palmas. Kto pragnie słońca i plaży, również się nie zawiedzie. Gran Canaria to wyspa pełna atrakcji. 

Puerto de Mogan - Gran Canaria
fot. Fotolia/na zdj. Puerto de Mogan

Planujesz wakacje na Gran Canarii i nie wiesz, co warto zobaczyć? Poznaj 8 najbardziej niezwykłych atrakcji na wyspie. Tych miejsc nie można ominąć!

1. Wydmy Maspalomas

Dunas de Maspalomas, czyli Rezerwat Wydm, to tak naprawdę wizytówka Gran Canarii. Na powierzchni  418 ha mamy okazję zobaczyć złociste wzniesienia powstałe z naniesionego przez wiatr piasku (prosto z Afryki). Najwyższe z wydm osiągają wysokość 20 metrów!

Rezerwat Wydm Maspalomas
fot. Fotolia

Tylko niewielka część rezerwatu jest porośnięta roślinnością, reszta przypomina skrawek Sahary na Wyspach Kanaryjskich. Chroniony teren Maspalomas położony jest na południowym krańcu wyspy.

2. Puerto de Mogan

Puerto de Mogan przypomina nieco Wenecję, a właściwie jest miniaturę, bowiem ma tylko jeden kanał biegnący wzdłuż głównej ulicy do portu. Niezwykle romantyczny krajobraz tego miejsca tworzą bielone domki ozdobione kwiatami oraz kołyszące się na falach jachty.

Puerto de Mogan
fot. Fotolia

Miasteczko dalekie jest od rozrywkowych i tętniących życiem kurortów. Brak tu wysokich hotelów, tłumów turystów czy głośnych klubów. W zamian za to w Puerto de Mogan czeka kameralna plaża z piaskiem przywiezionym z Sahary, wąskie alejki z klimatycznymi kawiarniami i restauracjami oraz przepiękne widoki.

3. Las Palmas

To stolica Gran Canarii położona na północno-wschodnich krańcach wyspy. Początki Las Palmas  sięgają 1478 roku, kiedy Don Juan Rejón, hiszpański kapitan, rozpoczął podbój wyspy. Obecnie to największe miasto na wyspie, gdzie znajdują się najważniejsze państwowe instytucje, kompleksy hotelowe, centra handlowe i atrakcje turystyczne.

Las Palmas - Gran Canaria
fot. Shutterstock

Najważniejsze zabytki Las Palmas skupiają się w historycznej części miasta, zwanej La Veguetą. Warto zobaczyć Dom Kolumba, XV-wieczną katedrę św. Anny oraz Muzeum Kanaryjskie. Po zwiedzaniu można wybrać się na zakupy na Calle Mayor de Triana, czyli tętniący życiem, główny deptak handlowy.

4. Wąwóz Guayadeque

Jeden z cudów przyrody na Gran Canarii. Wąwóz Guayadeque, najbardziej zielony na wyspie, biegnie pomiędzy miasteczkiem Agüimes a Ingenio. W czasach przedhiszpańskich dolina była zamieszkiwana przez sporą część populacji Guanczów.

Wąwóz Guayadeque
fot. Fotolia

Dno doliny porośnięte jest kaktusami, aleosami, palmami i drzewami migdałowymi. Ze względu na to, że istnieje tutaj wiele gatunków endemicznych, wąwóz w całości objęty jest ochroną. 

5. Roque Nublo

Roque Nublo to jeden ze znaków rozpoznawczych wyspy. Ten charakterystyczny, skalny monolit leży na wysokości 1813 m n.p.m. W przeszłości uznawany był za święte miejsce. Do podnóża 80-metrowej skały prowadzi dobrze przygotowana i łatwa trasa – dotarcie do celu zajmuje ok. 30 minut w jedną stronę. W pobliżu wznoszą się dwie ciekawe formacje skalne: Żaba (La Rana) oraz Mnich (El Fraile). Niezwykłe wrażenie robi roztaczający się wokół widok na okoliczne wioski, miasteczka, zielone doliny oraz górskie szczyty.

6. Pico de las Nieves

Najwyższy szczyt Gran Canarii (1949 m n.p.m.) wznosi się w centralnej części wyspy. Droga dojazdowa prowadzi do tarasu widokowego pod szczytem Pico de las Nieves– to najwyższy punkt, do którego można dotrzeć (sam wierzchołek nie jest dostępny).

Pico de las Nieves
fot. Shutterstock

Widoki, które się stąd roztaczają, są naprawdę urzekające – można zobaczyć pobliski monolit Roque Nublo, kryjące się w dole i okryte chmurami wąwozy oraz królujący na horyzoncie Pico del Teide, czyli najwyższy szczyt Teneryfy.   

7. Fataga (Dolina Tysiąca Palm)

Ta niewielka wioska (w środkowej części wyspy) do dziś zachowała swój prawdziwy, kanaryjski urok. Domki wybudowane w tradycyjnym stylu i z okwieconymi patiami, wąskie brukowane uliczki oraz niespieszny styl życia - to wszystko tworzy klimat miejsca, w którym czas jakby się zatrzymał. 

Fataga
fot. Fotolia

Fataga znajduje się na południu Gran Canarii, w tzw. „Dolinie Tysiąca Palm”, pośród imponujących, wysokich klifów oraz gęstego gaju palmowego. Ze względu na swoje położenie, na wzniesieniu, z wioski rozpościerają się przepiękne krajobrazy.

8. Ogród Kanaryjski (Jardin Canario)

To największy ogród botaniczny nie tylko w archipelagu Wysp Kanaryjskich, ale również w całej Hiszpanii. Jardin Canario zachwyca ciekawą roślinnością (m.in. zbiorem kaktusów i dracen) oraz pięknym lasem laurowym. Łącznie, na powierzchni 27 ha zgromadzono ponad 2000 gatunków roślin. Całość prezentuje się naprawdę pięknie. 

___

RadioZET.pl/NC