Obserwuj w Google News

Co zabrać na kajaki? 8 rzeczy, które warto spakować na spływ kajakowy

Nina Czochara
3 min. czytania
21.05.2019 16:51
Zareaguj Reakcja

Planujesz spływ kajakowy i zastanawiasz się, co warto ze sobą zabrać? Przedstawiamy listę najważniejszych rzeczy, które przydadzą się podczas wypadu na kajaki.

Krutynia
fot. Shutterstock

Podczas przygotowywania się do spływu kajakowego, szczególnie jeśli to nasza pierwsza tego typu wyprawa, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii:

  • czy jest to samodzielny, czy też zorganizowany wyjazd – w drugim przypadku zwykle mamy zapewniony bezpieczny transport bagażu. Warto jednak dokładnie sprawdzić, co zapewnia organizator tego typu wypraw;
  • czy to spływ jedno-, czy kilkudniowy – jeśli to dłuższa wyprawa, do podstawowej listy trzeba dodać zestaw biwakowy – m.in. namiot, śpiwór, sztućce itp.;
  • czy wybieramy łatwiejszy, czy bardziej ekstremalny szlak kajakowy – w przypadku trudniejszych odcinków warto pomyśleć dodatkowo o rękawicach i odpowiedniej odzieży chroniącej skórę.

Bez względu na rodzaj oraz miejsce planowanego spływu kajakowego, warto zabrać ze sobą kilka niezbędnych rzeczy, które zawsze się przydadzą. Oto 8 najważniejszych z nich.

1. Wygodne ubranie 

Wybierając się na kajaki, trzeba koniecznie zabrać zabrać wygodny, sportowy strój. Świetnie sprawdza się bielizna termoaktywna i ubrania szybkoschnące – można je znaleźć w sklepach sportowych. Jeśli to dłuższa wyprawa, szczególnie poza sezonem wakacyjnym, warto ubrać się „na cebulkę” – dzięki temu będziemy właściwie przygotowani na każdą pogodę. Należy pamiętać też o wygodnym, sportowym obuwiu – klapki czy japonki zdecydowanie odpadają. Świetnie sprawdza się obuwie do pływania.

2. Nakrycie głowy

Podczas spływu kajakowego trzeba zabezpieczyć głowę przed słońcem – można zabrać chustkę, czapkę z daszkiem lub kapelusz. To jedna z obowiązkowych rzeczy, która powinna znaleźć się na liście. 

3. Krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne

Na kajakach, szczególnie w sezonie letnim, przyda się krem do opalania, który ochroni nas przed mocnym słońcem. Warto zaopatrzyć się w krem z filtrem powyżej 15 SPF. Przydatne będą też okulary przeciwsłoneczne – nie warto jednak inwestować w markowe okulary, bo może zdarzyć się - szczególnie przy trudniejszych odcinkach - że po prostu je zgubimy.

4. Wodoodporne etui i gotówka

Taki gadżet świetnie sprawdzi się jako ochrona najcenniejszych rzeczy – dokumentów, pieniędzy czy telefonu. Tutaj warto też pamiętać, aby mieć przy sobie gotówkę – w wielu punktach przystankowych podczas spływu kajakowego bardzo trudno znaleźć bankomat czy zapłacić kartą w niewielkim sklepiku. Gotówka, oczywiście odpowiednio zabezpieczona przed wodą, będzie lepszym rozwiązaniem.

Kajaki
fot. Pixabay

5. Napoje

Spływ kajakowy to, szczególnie w czasie trudniejszych szlaków i wyższej temperatury, to spore wyzwanie i wysiłek fizyczny. Właśnie dlatego koniecznie trzeba zadbać o właściwie nawodnienie. Na wyprawy warto spakować wodę i napoje izotoniczne. 

6. Odpowiedni prowiant

W czasie spływów kajakowych warto zaopatrzyć się w produkty, które nie popsują się szybko pod wpływem słońca i jednocześnie będą pożywne. Przy wysokiej temperaturze i wysiłku fizycznym świetnie sprawdzą się produkty wysokoenergetyczne: batony, banany czy jabłko. Wielbiciele słonych przekąsek mogą zabrać też np. orzeszki. Przy dłuższym spływie zdecydowanie warto pomyśleć o kanapkach czy szybkim daniu możliwym do przygotowania na turystycznej kuchence.

7. Apteczka

Na kilkudniowy spływ kajakowy, podobnie jak na każdy inny wyjazd, warto zabrać podręczną apteczkę. Leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, środki opatrunkowe czy płyny do dezynfekcji ran to podstawowe lekarstwa, które warto mieć ze sobą. Najważniejsze są jednak te osobiste leki, z którymi na co dzień się nie rozstajesz. 

8. Preparat przeciwko komarom

Wśród rzeczy, które warto zabrać na kajaki, warto wymienić też preparat przeciw komarom. W słoneczne dni nie będą nam zbytnio doskwierać, jednak gdy naszemu spływowi towarzyszy gorsza pogoda, owady mogą nam bardzo dać się we znaki. 

ZOBACZ TAKŻE:

•  Co spakować na wakacje? Poznaj listę 10 rzeczy, które warto zabrać na urlop

•  Dziecko i niemowlę w samolocie – jak przygotować się do podróży z najmłodszymi pasażerami?

•  7 trików, dzięki którym zmieścisz wszystko do walizki

___

RadioZET.pl/NC