Obserwuj w Google News

Co spakować na wakacje? Poznaj listę 10 rzeczy, które warto zabrać na urlop

3 min. czytania
06.07.2021 14:45
Zareaguj Reakcja

Planujesz wakacje i zastanawiasz się, co warto spakować do walizki? Sprawdź listę obowiązkowych rzeczy na wyjazd i spraw, że wakacyjne pakowanie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Pakowanie walizki
fot. SHUTTERSTOCK

W czasie pakowania na wyjazd wiele osób ma problem z ustaleniem, co będzie im naprawdę potrzebne i z czego powinni zrezygnować. Aby o niczym nie zapomnieć, warto na kilka dni przed podróżą zrobić listę rzeczy, które trzeba zabrać, zaczynając od tych najważniejszych (jak dokumenty, bilety, pieniądze), a kończąc na ubraniach czy kosmetykach.

Oczywistym jest, że pełna lista wakacyjnych rzeczy do zabrania będzie nieco inna na wyjazd w góry, rejs po jeziorze czy wakacje w 5-gwiazdkowym hotelu z all inclusive. Jest jednak kilka uniwersalnych rzeczy, które sprawdzą się podczas każdego wyjazdu. Takie „wakacyjne must have” warto sobie zapisać lub wydrukować, a następnie wykorzystać w czasie pakowania przed podróżą.

Redakcja poleca

1. Dokumenty

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że są najważniejsze. Dokumenty (dowód, paszport, bilet) należy mieć zawsze przy sobie, schowane w bezpiecznym miejscu. Jeśli wybierasz się do innego kraju, warto wykonać skan dokumentów i przesłać na swój adres mailowy – przyda się w razie zgubienia lub kradzieży.

2. Apteczka

W każdym bagażu musi znaleźć się apteczka. Leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, środki opatrunkowe czy płyny do dezynfekcji ran to podstawowe lekarstwa, które warto mieć ze sobą. Najważniejsze są jednak te osobiste leki, z którymi na co dzień się nie rozstajesz.

3. Telefon i ładowarka

Kolejną rzeczą, którą trzeba spakować na wyjazd, jest telefon. Obecnie chyba nikt z nas nie wyobraża sobie bez niego wakacji. Świętnie sprawdza się w roli aparatu, mapy i nawigacji. Dzięki telefonom komórkowym możemy również korzystać z różnego rodzaju podróżniczych aplikacji, które są niezwykle pomocne podczas wakacyjnych wyjazdów. Z telefonem (o czym chyba nie trzeba przypominać) trzeba koniecznie zabrać ładowarkę.

4. Nakrycie głowy

Bez względu na to, czy spędzasz wakacje w cieplejszych krajach, nad Bałtykiem czy w górach, podczas pakowania warto pamiętać o właściwej osłonie przed słońcem. Niezwykle ważna jest ochrona głowy, na którą powinniśmy wkładać czapkę, kapelusz czy chustę.

Podróżnicy z mapą
fot. Shutterstock

5. Kremy z filtrem i okulary przeciwsłoneczne

Odpowiednia ochrona przed słońcem to nie tylko nakrycie głowy, ale też zabezpieczenie naszej skóry. Koniecznie zabierz ze sobą kremy i olejki z filtrami. Warto na wszelki wypadek zabrać preparat na oparzenia słoneczne.

Należy pamiętać też o okularach przeciwsłonecznych. Najlepsze będą oczywiście te z filtrem. Zapewnią komfort w przypadku mocnego słońca i będą stanowić ozdobę wakacyjnej stylizacji.

Redakcja poleca

6. Kosmetyczka w wersji mini

Nie ma sensu zabierać na urlop dużej kosmetyczki wypełnionej kosmetykami w pełnych wymiarach. Tym bardziej że sporo ważą, co ma znaczenie szczególnie podczas podróży samolotem. Miniaturowe kosmetyki możemy zużyć podczas urlopu i wyrzucić opakowanie. Sprawdzonym sposobem jest zabieranie specjalnych (niewielkich) butelek podróżnych i przelewanie do nich swoich ulubionych produktów.

O jakich rzeczach warto pamiętać? O żelu pod prysznic, szamponie, szczoteczce i paście do zębów, grzebieniu oraz maszynce do golenia.

7. Odpowiednie ubrania (w rozsądnej ilości!)

Większość z nas zabiera ze sobą zbyt wiele ubrań, często niedostosowanych do warunków panujących w miejscu wypoczynku. Przed wyjazdem na wakacje warto zapoznać się z prognozami pogody, co pozwoli stworzyć właściwą listę ubrań do spakowania. 

Co należy do wakacyjnych „must have”, jeśli chodzi o ubrania? Wygodne obuwie sportowe, klapki, T-shirty, bielizna, strój kąpielowy, piżama, ciepła bluza, krótkie i długie spodnie (w przypadku kobiet zwiewna sukienka lub spódnica).  

Redakcja poleca

8. Kurtka przeciwdeszczowa

Gdziekolwiek będziesz, zawsze warto mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową. Mniej lub bardziej spodziewane opady deszczu mogą się tak naprawdę przytrafić się w wielu zakątkach świata. 

9. Przewodnik i mapy

Niezależnie od tego, gdzie się wybieramy i jaki rodzaj telefonu przy sobie mamy, warto zabrać ze sobą tradycyjną mapę, która świetnie sprawdzi się w przypadku braku internetu czy rozładowania telefonu. Dobry przewodnik to przede wszystkim skarbnica wiedzy o danym miejscu – bez problemu znajdziemy informację o najważniejszych atrakcjach, plażach czy specjałach kuchni danego kraju. 

10. Power bank

Jesteś w drodze i nie masz możliwości doładować swojego telefonu? Chyba każdego z nas spotkał podobny problem. Niezwykle przydatnym gadżetem, który zawsze można wrzucić do torby czy plecaka, jest power bank.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl