Obserwuj w Google News

Cypr zaostrza restrykcje dla Polaków. Nasz kraj znów trafił na "czerwoną listę"

2 min. czytania
03.03.2021 09:35
Zareaguj Reakcja

Cypr wprowadził od marca nowy system epidemicznej kategoryzacji państw. Polska znajduje się na "czerwonej liście", czyli w grupie krajów niebezpiecznych pod względem ryzyka zakażenia się koronawirusem. Oznacza to, że Polacy podróżujący na tę wyspę muszą wykonać aż dwa testy PCR na obecność Covid-19 – przed i po przylocie.

Pasażerka w masce na lotnisku
fot. Shutterstock

Cypr podzielił kraje na cztery grupy zgodnie ze standardami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Nowy system kategoryzacji państw stworzono przy użyciu odpowiednich kolorów (zielonego, pomarańczowego, czerwonego i szarego), co z kolei przekłada się na określone warunki wjazdu na Cypr. 

Polska należy do grupy "czerwonej" liczącej w sumie 30 krajów europejskich. To oznacza zaostrzenie restrykcji dla osób podróżujących na Cypr z naszego kraju. 

Cypr. Wjazd z Polski tylko z 2 negatywnymi testami

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, "władze cypryjskie wprowadziły cztery kategorie państw (GREEN, ORANGE, RED i GREY), z których można podróżować na Cypr. Polska znajduje się obecnie w kategorii RED (czerwonej): przed wejściem na pokład samolotu należy okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed rozpoczęciem podróży, a po przylocie należy poddać się (na własny koszt) kolejnemu testowi PCR na lotnisku i pozostawać w samoizolacji do otrzymania wyniku drugiego testu".

Koszt testu wykonanego po przylocie na Cypr to 30 euro na lotnisku w Larnace i 32 euro w Pafos. Wynik zostaje przesłany podróżnemu w ciągu trzech godzin SMS-em po opuszczeniu lotniska.

A jak wyglądają obostrzenia dla podróżujących w przypadku pozostałych kategorii? Grupa "zielona" to państwa niskiego ryzyka zakażenia. Od podróżnych z tych krajów nie wymaga się testów PCR na koronawirusa przed wylotem czy po przylocie na Cypr i nie wymaga się też kwarantanny. Kategoria "pomarańczowa" obejmuje kraje, których obywatele muszą wykonać test przed przylotem na wyspę. Kategoria "szara" (o najwyższym ryzyku zakażenia) to grupa krajów, których obywatele muszą wykonać test przed wjazdem na wyspę i odbyć 14-dniową kwarantannę  lub 10-dniową pod warunkiem, że wykonają drugi test PCR dziesiątego dnia na własny koszt.  W każdym przypadku konieczne jest wypełnienie specjalnego formularza przed podróżą (Cyprus Flight Pass).

Cypr: specjalna przepustka Cyprus Flight Pass

Formularz Cyprus Flight Pass należy wypełnić nie wcześniej niż 24 godziny przed wyjazdem. W ainternetowej ankiecie trzeba m.in. wpisać dane kontaktowe i szczegóły lotu, poinformować o powodzie wyjazdu na Cypr oraz podać adres, pod którym będzie się przebywać. Jest tam również deklaracja, że podróżny nie okazywał żadnych objawów związanych z COVID-19 w ciągu 72 godzin przed podróżą. Za brak wypełnionego formularza można otrzymać mandat w wysokości 300 euro lub nawet odmowę wjazdu na teren kraju.  

Aktualne informacje na temat podróży na Cypr i procedur wjazdowych można znaleźć na stronie Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie oraz stronie www.cyprusflightpass.gov.cy.

Redakcja poleca

Źródło: Rzeczpospolita, gov.pl