,

Cypr zaostrza zasady wjazdu. Nowe restrykcje wejdą w życie 6 grudnia

03.12.2021 12:11

Rząd Cypru ogłosił wprowadzenie restrykcji dla wszystkich podróżnych. Od 6 grudnia turyści po przybyciu do kraju będą musieli wykonać test na obecność COVID-19. Obostrzenia są odpowiedzią na nowy wariant koronawirusa Omikron.

Cypr zaostrza zasady wjazdu. Od kiedy nowe restrykcje i co się zmieni?
fot. SHUTTERSTOCK

Nowy wariant koronawirusa, który został wykryty w pierwszej połowie listopada w Botswanie, rozprzestrzenia się po świecie. Do tej pory zidentyfikowano go m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Hiszpanii, Finlandii, Australii czy na Islandii. W związku z pojawieniem się Omikronu część państw zaostrzyła restrykcje wjazdowe. Na taki krok zdecydował się także polski rząd, który nakazał wstrzymanie podróży do 7 krajów: Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, RPA, Zimbabwe oraz Namibia.

Choć Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że reakcja władz na pojawienie się nowego wariantu koronawirusa jest nieadekwatna do sytuacji, to coraz więcej krajów wprowadza surowe obostrzenia. Teraz do grona tych państw dołączył Cypr.

Cypr zaostrza zasady wjazdu. Od kiedy nowe restrykcje i co się zmieni?

Od najbliższego poniedziałku 6 grudnia turyści po przybyciu na Cypr muszą wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Nowe restrykcje obowiązują wszystkich podróżnych, niezależnie od tego, z jakiego kraju przylatują lub przypływają.

Badania wykonywane są na koszt pasażera i dotyczą również osób zaszczepionych przeciw COVID-19 oraz tych, którzy przeszli infekcję (tzw. ozdrowieńców). Jak podaje portal rp.pl, na wyniki, które przychodzą po mniej więcej trzech godzinach, można czekać w hotelu.

Zobacz także: Popularny wakacyjny kraj zamyka się na turystów. Na razie nie będzie można się tu udać przez 14 dni

Z obowiązku poddania się testowi zwolnione są wyłącznie osoby poniżej 12. roku życia. 

Nowe restrykcje będą obowiązywać minimum do 10 stycznia 2022 roku. Później rząd ponownie oceni sytuację epidemiczną i zaktualizuje przepisy wjazdowe.

Warto także dodać, że podróżni, którzy nie są zaszczepieni lub nie przeszli infekcji, a przybywają na Cypr z kraju z czerwonej listy (m.in. z Polski), muszą także posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu. 

Ponadto wszyscy turyści zobowiązani są do wypełnienia - nie wcześniej niż 48 godzin przed terminem podróży - specjalnej ankiety online (Cyprus Flight Pass), uprawniającej do wjazdu na Cypr. Za brak ankiety może zostać nałożony mandat w wysokości nawet 300 euro.

Zobacz także: Kwarantanna po powrocie do Polski. Jakie zmiany dla podróżujących od 1 grudnia?

loader

RadioZET.pl/gov.pl/rp.pl

Logo radiozet Dzieje się