Obserwuj w Google News

Czerwone, zielone, a nawet szklane. Zobacz najdziwniejsze plaże świata

Nina Czochara
4 min. czytania
29.11.2017 10:45
Zareaguj Reakcja

Jedne zachwycają niezwykłymi kolorami. Inne zadziwiają swoim pochodzeniem. Jeszcze inne swoim położeniem, jak choćby ta ukryta w ziemi. Każda z tych plaż jest inna i na swój sposób wyjątkowa. 

Czerwone, zielone, a nawet szklane. Zobacz najdziwniejsze plaże świata
fot. East News

Czerwień, róż i zieleń to barwy, które zdecydowanie nie kojarzą się z plażą i morzem. Tymczasem istnieje wiele miejsc na świecie, które oferują niezwykłe w swych kolorach piaszczyste zakątki. Czasem plaża jest ukryta w ziemi, czasem pełni funkcję lotniska, jeszcze inna chętnie gości… świnie. Odkryj 9 najdziwniejszych i najbardziej niezwykłych plaż świata.

Zielona plaża (Papakolea Beach), Hawaje

Zielona plaża
fot. Flickr

To jedna z dwóch zielonych plaż na świecie (druga znajduje się na wybrzeżu wyspy Guam). Dlaczego piasek ma tutaj kolor zielony? Wszystko za sprawą specjalnej grupy minerałów – kryształków oliwinów. Silne fale kruszą wystające przy brzegu oceanu głazy z oliwinami, co w efekcie tworzy piękny, zielony piasek.

Na Papakolea Beach nie jest się jednak łatwo dostać. Do zielonej plaży prowadzi półwysep Pu'u O Mahana, w którym trudno znaleźć dobrze przygotowane ścieżki. Na 5-kilometrowej trasie czekają pola zastygniętej lawy, co przy wysokiej temperaturze może okazać się ekstremalnym doświadczeniem. Warto pamiętać, że zabranie nawet najmniejszej ilości zielonego piasku grozi wysokim mandatem! Lepiej zrobić po prostu pamiątkowe zdjęcie.

Ukryta plaża, Meksyk

Ukryta plaża
fot. Flickr

To wyspa ukryta w ziemi na Wyspie Marieta w Meksyku. Przez długi czas to niezwykłe miejsce było schowane i nieodkryte przez ludzi. Odkąd w internecie zaczęły się pojawiać imponujące zdjęcia z plaży, meksykański zakątek stał się popularny na całym świecie. Tylko wtajemniczeni wiedzą, jak dostać się do Hidden Beach. Jedynym wejściem na tę ukrytą plażę jest niewielki otwór na jednej z otaczających ją ścian. Krótki tunel można pokonać jedynie nurkując. Na pewno warto!

Szklana plaża, Kalifornia

Szklana plaża
fot. Flickr

Jeszcze 50 lat temu zamiast plaży znajdowało się tutaj wysypisko śmieci. W latach 60. XX wieku podjęto decyzję o jego zamknięciu i rozpoczęto proces oczyszczania terenu. Najbardziej łaskawa okazała się tutaj natura – pozostałości szkła, pod wpływem mocnych fal, zamieniły się w niewielkie, okrągłe kamyczki. Tę niezwykłą, barwną kompozycję na szklanej plaży można podziwiać do dziś. Obecnie cały teren jest objęty ochroną.

Lotnisko-plaża, Szkocja

Lotnisko-plaża
fot. Flickr

To miejsce jest wyjątkowe ze względu na funkcję, którą pełni. Traigh Mhor, bo tak nazywa się plaża, jest jednocześnie lotniskiem (Barra Airport). Piasek tworzący plażę jest tak twardy i zbity, że mogą tu regularnie startować i lądować samoloty pasażerskie. Podczas przypływu pasy lotniska są zalane wodą, dlatego czasy lądowania i startu są uzależnione od pływów. Lotnisko-plaża znajduje się na płytkiej zatoce Traigh Mhòr, na północnym skrawku wyspy Barra w Szkocji.

Czerwona plaża (Rabida Beach), Galapagos

Czerwona plaża
fot. Flickr

Imponujące odcienie czerwieni na plaży Rabida są prawdopodobnie wynikiem utleniania się złóż lawy bogatej w żelazo. Przypuszcza się, że czerwony piasek to także efekt obmywania koralowców. Pochodzenie nietypowego koloru plaży jest wciąż przedmiotem dyskusji. Na pewno jest to miejsce, które warto zobaczyć na własne oczy.

Różowa plaża, Bahamy

Różowa plaża
fot. Flickr

Plaża na Bahamach ma ponad 5 km długości, jest szeroka i ma łagodne zejście do wody. Co więcej, jest doskonałym punktem dla miłośników nurkowania. Swoją niezwykłą barwę zawdzięcza koralowcom, które rozdrabniane są przez fale na różowy pył i mieszają z białym piaskiem. Plaża znajduje się na wyspie Harbour, na Bahamach.

Plaża palców, Urugwaj

Plaża palców
fot. Flickr

Miejsce nietypowe ze względu na rzeźbę, która wynurza się z piasku – ogromne palce. Właśnie dlatego przyjęła się nazwa „plaża palców”. Charakterystyczna rzeźba pojawiła się tutaj pod koniec XX wieku i miała być swoistą przestrogą przed zdradliwymi prądami morskimi. Obecnie jest to symbol miasta i atrakcja turystyczna, przy której podróżujący często robią sobie zdjęcia. Plaża palców znajduje się w miejscowości Punta del Este, na południu Urugwaju.

Grobla Olbrzyma, Irlandia Północna

Grobla Olbrzyma
fot. Flickr

Nietypowa plaża, nazywana Groblą Olbrzymów, powstała około 60 mln lat temu. Miejsce to zostało odkryte na wybrzeżu Irlandii Północnej dopiero w XVII wieku. Jak ukształtowała się ta niesamowita formacja skalna? To wynik erupcji wulkanów – lawa wydostała się na powierzchnię, zastygła, a następnie popękała w charakterystyczny sposób, tworząc specyficzne, prostokątne kolumny. Najwyższe z nich osiągają 12 metrów wysokości! Niektóre formacje mają nawet własne nazwy, m.in. wielbłąd, wachlarz czy harfa. Grobla Olbrzyma jest miejscem tak niezwykłym, że widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Plaża świń, Bahamy

Plaża świń
fot. Flickr

Wszystko się zgadza. Na rajskiej wysepce na Bahamach zamieszkała rodzina składająca się z brązowych i różowych świnek. Zwierzęta upodobały sobie karaibskie życie na tutejszej plaży. Codziennie pływają w krystalicznie czystych wodach, a potem wypoczywają w cieniu, pod palmami. Z pobliskich wysp organizowane są nawet rejsy, podczas których turyści mogą nakarmić zwierzęta i popływać z nimi w lazurowej wodzie.

___

RadioZET.pl/CN