Obserwuj w Google News

Cztery trąby wodne u wybrzeży Majorki. Do sieci trafiło nagranie

2 min. czytania
20.09.2022 14:54
Zareaguj Reakcja

W ostatnich dniach u wybrzeży Majorki pojawiły się trąby wodne. I choć zjawiska te nie są bardzo rzadkie, pojawienie się aż czterech "lejków" obok siebie robi wrażenie. Zdarzenie udało się nagrać. Sami zobaczcie.

Trąba wodna
fot. Shuttestock

Kiedy w Tatrach spadł pierwszy śnieg i zrobiło się biało, w innych częściach Europy również notowane są gwałtowne zjawiska pogodowe. W Hiszpanii, a dokładnie na zwykle słonecznej Majorce rejestruje się burze, a także... trąby wodne.

W weekend u wybrzeży popularnej wakacyjnej wyspy pojawiły się niewielkie wodne tornada, które napędziły strachu świadkom. Zjawisko udało się nagrać żeglarzom, którzy w tym samym czasie pływali łódkami w pobliżu.

Redakcja poleca

U wybrzeży Majorki pojawiły się cztery trąby wodne. Do sieci trafiło nagranie

Żeglarze, którzy w weekend pływali w pobliżu Majorki, mieli okazję doświadczyć niezwykłego zjawiska. Przed ich oczami bowiem pojawiły się aż cztery trąby wodne. Niewielkie tornada utworzyły się w czasie burzowej pogody i wirowały obok siebie, tworząc spektakularny, a zarazem niepokojący widok.

Fenomen ten udało się nagrać jednemu z mężczyzn, który w tym czasie przebywał na łódce po wschodniej stronie hiszpańskiej wyspy.

Nie baliśmy się, bo znajdowaliśmy się na krańcu burzowej chmury, a tornada były od siebie oddalone - powiedział Anton Adanero, który nagrał zdarzenie.

Warto dodać, że w ostatnim czasie Majorka zmaga się ze zmieniającą się pogodą i gwałtownymi zjawiskami. Regularnie tworzą się tutaj burze, którym czasem towarzyszą tego typu incydenty.

Trąba wodna to rodzaj trąby powietrznej, która występuje nad zbiornikiem wodnym. Przybiera postać wąskiego lejka wyrastającego z podstawy chmury. Takie zjawisko często powstaje z silnych burz. Może też towarzyszyć silnym wiatrom, wzburzonemu morzu, częstym piorunom i gradowi. Nic więc dziwnego, że w czasie ich występowania odradza się wychodzenia na wodę.

National Weather Service zaleca wszystkim żeglarzom, którzy zauważą trąbę wodną, aby poruszali się pod kątem 90 stopni do jej ścieżki.

Oglądaj

Źródło: Fox Weather/TVN Meteo