Obserwuj w Google News

Dominikana: co warto zwiedzić? Oto 8 najpiękniejszych miejsc

4 min. czytania
14.01.2021 14:38
Zareaguj Reakcja

Dominikana, położona w samym centrum Karaibów, jest jednym z najchętniej odwiedzanych kierunków egzotycznych wśród Polaków. Niebiańskie plaże, gaje palmowe, plantacje kawy i kakao, niesamowite wodospady oraz urokliwe miasteczka tworzą niezwykłą mieszankę krajobrazową i kulturową tego kraju. Odkrywamy największe atrakcje Dominikany.  

Dominikana - wyspa Saona
fot. Shutterstock

Dominikana jest drugim pod względem wielkości krajem na Morzu Karaibskim (zaraz po Kubie). Leży wyspie Haiti, zajmując niemal 2/3 jej powierzchni. Uznawana jest za raj dla miłośników plażowania na białych plażach, kąpieli w ciepłych wodach, nurkowania oraz wind- i kitesurfingu. Nic dziwnego, że z niesłabnącą popularnością przyciąga turystów spragnionych rajskich wakacji. 

Planujesz wakacje w Dominikanie i zastanawiasz się, jakie atrakcje – oprócz plażowania – czekają na miejscu? Oto 8 najpiękniejszych miejsc, które oferuje Dominikana. 

Punta Cana: egzotyczna wizytówka Dominikany

Punta Cana, najdalej wysunięty na wschód przylądek Dominikany, jest prawdziwą wizytówką kraju. Region ten słynie z długiego, 30-kilometrowego pas wybrzeża, wzdłuż którego wznoszą się luksusowe kompleksy hotelowe. Okolicę wypełniają też liczne, tętniące życiem kluby, bary i restauracje.

Punta Cana
fot. Shutterstock

Ale Punta Cana to przede wszystkim raj dla miłośników plażowania i nurkowania. Dzięki rafom koralowym, które osłaniają zatoki przed falami Atlantyku, warunki do snorkelingu są wręcz idealne. Za najbardziej rajską plażę uchodzi Playa Punta Cana, która ciągnie się przez 2 kilometry. Region zasłynął też za sprawą jednodniowego karnawału (Punta Cana Carnival), który z każdym rokiem dorównuje temu w Rio. To impreza niemal na światowym poziomie z kolorowymi kostiumami, głośną muzyką oraz tańcami ulicznymi. Punta Cana jest jednym z najpopularniejszych regionów na wczasy w Dominikanie. 

Wyspa Saona: „po prostu raj”

To niebiańskie wręcz miejsce kryje się na południowo-wschodnim krańcu Dominikany. „Raj na ziemi” – mówi się o tym miejscu. Podobno właśnie tutaj piasek jest najbielszy, a woda najbardziej błękitna. Atutem jest bliskość rafy koralowej i tropikalnych ogrodów. Krajobraz wyspy Saona posłużył kiedyś jako tło dla reklamy batoników Bounty.

wyspa Saona
fot. Shutterstock

Tej rajskiej wyspie na szczęście nie grozi komercjalizacja, bo stanowi część Parku Narodowego del Este. Na Saonę można dotrzeć statkiem, łódką lub katamaranem. Już sama przeprawa przez lazurowe wody oceanu jest niezwykłym doświadczeniem.

Santo Domingo: zabytkowa stolica Dominikany

Stolica Dominikany została odkryta przez brata Krzysztofa Kolumba, Bartłomieja, pod koniec XV wieku. Santo Domingo to najstarsze miasto Nowego Świata. Miejsce to może poszczycić się pierwszym szpitalem, pierwszą katedrą (bazyliką Santa Maria la Menor) oraz pierwszym w Ameryce uniwersytetem z początku XVI wieku. Warto przespacerować się również najstarszą ulicą – Calle Las Damas oraz deptakiem Paseo de Los Nichos, podziwiając zabytkową architekturę.

santo domingo
fot. Fotolia

Z kolei wieczorna przechadzka nad brzegiem morza pozwala zanurzyć się w klimacie nocnego życia – przesiąkniętego zapachem rumu i wypełnionego rytmami merengue – tradycyjnego tańca Dominikany.

La Romana: plaże i cukier

Położone w południowo-wschodniej Dominikanie miasteczko słynie z fantastycznych plaż. Sami mieszkańcy La Romany twierdzą, że są najpiękniejsze w całym kraju. Na krajobraz tego miejsca składa się odcinek piaszczystego piasku, palmy i krystalicznie czyste wody.

La Romana Dominikana
fot. Shutterstock

La Romana słynęła niegdyś z branży cukrowej. Nad miastem wciąż króluje olbrzymia cukrownia – Central Romana. W latach 60. miejsce to zostało wykupione przez amerykańską firmę, która stworzyła najbardziej ekskluzywny kompleks wypoczynkowy na Karaibach – Casa de Campo.

Puerto Plata: wodospady i naturalne baseny Dominikany

To miasto usytuowane w północnej części Dominikany. To tutaj znajduje się jedyna na Karaibach kolejka linowa. Nazwę temu miejscu, tłumaczoną jako „srebrny port”, nadał sam Krzysztof Kolumb. Warto odwiedzić Park Narodowy Izabela – pierwszą europejską osadę w Nowym Świecie – miejsce, gdzie zostały złożone prochy Kolumba. 

Puerto Plata - Dominikana
fot. Shutterstock

W pobliżu miasta, w miejscowości Damajagua, znajduje się 27 spektakularnych wodospadów. Ta atrakcja turystyczna jest doskonale przygotowana, by zapewnić śmiałkom bezpieczne szaleństwo. Wraz z przewodnikiem, po wypożyczeniu kasku i kamizelki ratunkowej, można wspiąć się na grzbiet góry i skoczyć do naturalnych basenów. Niesamowite widoki i przeżycia. 

Altos de Chavon: „mała Italia”

Altos de Chavon ze swoimi wąskimi, brukowanymi uliczkami, zabytkowymi budynkami i zielonymi skwerami przypomina małą Italię. Tę replikę XVI-wiecznej wioski toskańskiej wybudowano w końcu lat 70. ubiegłego stulecia jako prezent na 18. urodziny córki multimilionera.

Altos de Chavon
fot. Shutterstock

Oprócz galerii sztuki, artystycznych pracowni i kawiarenek na świeżym powietrzu, warto odwiedzić również muzeum archeologiczne czy amfiteatr.

Pico Duarte: na szczycie Dominikany

Dominikana to nie tylko plaże! Centralną część kraju zajmują, porośnięte lasami tropikalnymi, tereny górzyste. Aktywni turyści powinni koniecznie wybrać się na trekking i zdobyć Pico Duarte – najwyższy szczyt nie tylko Dominikany, ale wszystkich karaibskich wysp. Wznoszący się na 3098 m n.p.m. wierzchołek znajduje się w paśmie Kordyliery Środkowej. Szczyt najlepiej zdobywać z miejscowości Constanza, górskiego kurortu Dominikany.

Rejs z Dominikany na wyspę Catalina

Będąc w Dominikanie, koniecznie trzeba wybrać się w rejs na przepiękną wyspę Catalina. Na miejscu znajduje się rezerwat mangrowców oraz słynna plaża La Palmilla, na którą morze wyrzuca fragmenty rafy koralowej.

Wyspa Catalina
fot. Shutterstock

Catalina to doskonałe miejsce na wielbicieli nurkowania – tutejsze wody kryją zapierającą dech w piersiach morską roślinność i rafy koralowe. Lokalne biura organizują wycieczki katamaranem połączone z pokazami gotowania i snorkelingiem.

Redakcja poleca

___

RadioZET.pl/NC