Obserwuj w Google News

Drukarki 3D pomogą uratować rafy koralowe? Zaskakujący pomysł naukowców

2 min. czytania
04.05.2022 14:57
Zareaguj Reakcja

Rafy koralowe należą do najbardziej wrażliwych ekosystemów na naszej planecie – w wyniku postępujących zmian klimatycznych niszczeją w drastycznym tempie. Właśnie dlatego naukowcy szukają nowych sposobów, aby zatrzymać też niepokojący proces i ocalić istniejące rafy. Okazuje się, że pomocne mogą stać się wydruki 3D. Pierwsze takie struktury wspierają przyrodę w Zatoce Ejlackiej.

Rafa koralowa
fot. Shutterstock

Już pod koniec roku opublikowano badania, z których wynika, że rafa koralowa od lat 50. XX wieku zmniejszyła swoją powierzchnię aż o połowę. Niestety specjaliści nie mają dobrych wiadomości, gdyż twierdzą, że tendencja ta nadal będzie się utrzymywać. Zmieniający się klimat może doprowadzić do jej całkowitego zniknięcia. Naukowcy postanowili znaleźć nowe sposoby, które mogłyby uratować rafy koralowe. 

– Gwałtowne zniszczenia koralowych raf nasila potrzebę poszukiwań interdyscyplinarnych metod ich odbudowy – mówiła dr Natalie Levy, współautorka publikacji, która ukazała się w piśmie akademickim "Science of The Total Environment". – Testowanie sposobów zachowania bioróżnorodności raf koralowych to kluczowa sprawa, ale istnieje także pilna potrzeba inwestowania w technologie, które mogą wspomóc ekosystemy korali i nasze zrozumienie środowiska raf –  dodała ekspertka.

Zespół obejmujący naukowców z czterech izraelskich uczelni, w tym z Uniwersytetu Bar-Ilan, zaproponował więc wykorzystanie coraz popularniejszego w przemyśle druku 3D. 

Redakcja poleca

Drukarki 3D pomogą w ratowaniu raf koralowych

Pomysł z wykorzystaniem drukarek 3D jest dużo bardziej złożony. Najpierw badacze wykonują podwodne skany danej rafy i na podstawie tysięcy zdjęć tworzą trójwymiarowe, cyfrowe modele, które pozwalają oszacować biologiczne procesy zachodzące w rafie. Do tego dołączają informacje genetyczne z różnych części rafy, dzięki czemu mogą dokładnie określić zamieszkujące dane miejsce organizmy.

Na tej podstawie wytwarzają idealnie dopasowany do danej lokalizacji ceramiczny wydruk. Materiał jest porowaty i jak twierdzą jego twórcy, zapewnia doskonałe parametry dla odbudowy zniszczonej rafy czy stworzenia podstaw dla nowej. Wydrukowana struktura przyciąga korale, ryby i różne bezkręgowce.

– Trójwymiarowy druk razem z naturalnymi materiałami umożliwia produkcję wysoce złożonych i zróżnicowanych elementów. Nie jest to możliwe z użyciem standardowych metod z użyciem form – podkreślił prof. Ezri Tarazi.

Ten sam model, który pozwala przygotować wydruk, daje też inne możliwości, między innymi śledzenie postępów odbudowy rafy.

– Dzisiejsze sztuczne rafy słabo odtwarzają złożoność koralowych habitatów i mają trudności w utrzymaniu gatunków obecnych w naturalnych ekosystemach. Wprowadzamy nowego typu, przystosowalny, trójwymiarowy interfejs do produkcji skalowalnych struktur z użyciem realnych danych ze środowiska – zwróciła uwagę dr Levy.

Badacze instalują już kilka wydrukowanych raf w Zatoce Ejlackiej i liczą na to, że ich wynalazek pomoże chronić rafy na całym świecie.

Źródło: PAP (Marek Matacz), TVN Meteo