Obserwuj w Google News

Dziecko i niemowlę w samolocie – jak przygotować się do podróży z najmłodszymi pasażerami?

Nina Czochara
4 min. czytania
14.02.2018 14:36
Zareaguj Reakcja

Podróż samolotem z dzieckiem jest popularną formą wyjazdów wakacyjnych. Z każdym rokiem wzrasta liczba osób, które wybierają na wczasy ze swoimi pociechami. Właśnie dlatego stale pojawiają się pytania, jak się przygotować do lotu z dzieckiem, o czym pamiętać i co ze sobą zabrać. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w przygotowaniu do podróży samolotem z dzieckiem. 

Podróż samolotem z dzieckiem
fot. Fotolia

Podróżowanie samolotem całą rodziną jest obecnie czymś bardzo popularnym. I nie ma się czemu dziwić. To zdecydowanie wygodniejszy środek transportu niż samochód czy pociąg, i co najważniejsze, rejs samolotem jest o wiele krótszy, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przed lotem z najmłodszymi pasażerami.

Niezbędne dokumenty na podróż z dzieckiem

Z przypadku dzieci lista wymaganych dokumentów na szczęście nie jest długa. Obecnie najlepszym rozwiązaniem przy międzynarodowych podróżach jest indywidualny paszport (z odpowiednim zdjęciem). W wielu przypadkach dopuszczalny jest także dowód osobisty. Warto pamiętać, że dziecko musi posiadać własny dokument, nie może podróżować na postawie dokumentów rodziców.

Wózek do samolotu i bagaż dla dziecka

W większości linii lotniczych dzieciom do 2. roku życia podróżującym na kolanach rodziców nie przysługuje żaden bagaż (podręczny czy rejestrowany) lub limit jest znacznie ograniczony. Z reguły jednak dla każdego młodego pasażera za darmo można zabrać składany wózek, który jest przewożony w luku bagażowym. Przed samym wejściem do samolotu wózek zabierany jest przez pracownika lotniska i oddawany tuż po przylocie.

Dzieciom, które zajmują własne miejsce w samolocie, przysługuje normalny bagaż lub o nieco zmniejszonym limicie. Warto sprawdzić wcześniej, jakie limity bagażowe ma dany przewoźnik.

Przeczytaj także:  Wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą samolotem

Z dzieckiem na kolanach? 

Sprawa usadzenia małego pasażera jest często dość skomplikowana. Praktycznie co przewoźnik to inne wytyczne, dlatego przed odlotem upewnij się, jak siedzieć będzie twoje dziecko i jak wygląda sprawa fotelika.

Maluchy do 2. roku życia (tzw. infanty w terminologii lotniczej) muszą siedzieć na kolanach rodzica przypięte specjalnym pasem (np. w Ryanair i Wizzair). Lot kosztuje zwykle około 10-30% ceny normalnego biletu. Dzieci nieco starsze (do 10 lub 12 roku życia w zależności od przewoźnika) także mają zniżki, ale już mniejsze, dla nich rezerwuje się osobny bilet. Ważne jest jednak to, że jedna osoba dorosła może podróżować tylko z jednym infantem. Jeśli w podróż wybieramy się z dwójką maluchów do 2. roku życia, to musi być dwoje dorosłych.

Fotelik do samolotu? Upewnij się, że możesz go zabrać

To bardzo dobre rozwiązanie dla rodziców, których dziecko bez problemu zasypia w samochodzie. Fotelik stworzy znane dziecku na co dzień warunki. Wcześniej warto jednak upewnić się, czy dana linia lotnicza wyraża zgodę na wniesienie go na pokład.

W większości przypadków, jeśli macie wykupione osobne miejsce dla dziecka, to możecie na pokład zabrać swój fotelik. W przypadku linii Wizzair fotelik musi być wyposażony w zasuwkę umożliwiającą bezpieczne zamocowanie z użyciem pasa bezpieczeństwa pasażera. Nieco trudniej jest w przypadku linii Ryanair — tu fotelik musi posiadać specjalny lotniczy certyfikat i mieć określone wymiary. Warto wiedzieć, że niektórzy przewoźnicy pozwalają na przewóz dziecka w foteliku tylko do określonego wieku, np. 3 lat.

Dziecko w samolocie
fot. Fotolia

Dobrze się spakuj na podróż z niemowlakiem

Co można zabrać do samolotu dla dziecka? To bardzo często zadawane pytanie. Właśnie dlatego warto wcześniej dokładniej zaplanować, co będziemy potrzebować podczas podróży samolotem z dzieckiem.

Z pewnością przydadzą się zapasowe pieluszki, mokre chusteczki, jednorazowa mata do przewijania oraz ubranie do przebrania. Przydatny będzie również kocyk, bo w klimatyzowanych samolotach często bywa chłodno. Oprócz tego warto zabrać zabawki oraz książeczki, które zajmą nieco uwagę najmłodszych pasażerów. Uważaj na kremy i płyny — ze względu na normy bezpieczeństwa nie mogą przekraczać 100 ml i w trakcie podróży muszą być umieszczone w przezroczystych woreczkach foliowych.

Przeczytaj także: Urządzenia elektroniczne w bagażu podręcznym

Wybierz właściwe jedzenie dla dziecka do samolotu

W samolotach obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące przedmiotów i płynów wnoszonych na pokład. Warto pamiętać, że podczas odprawy należy zgłosić do kontroli wszystkie płyny przeznaczone dla malucha na czas podróży. Zazwyczaj rodzic lub opiekun musi skosztować napoju. Na pokładzie samolotu można często poprosić obsługę o podgrzanie wcześniej przygotowanego mleka.

U starszych dzieci najlepiej sprawdzą się drobne przegryzki: chrupki, kanapki czy batoniki. Kilkulatkowi radość sprawią cukierki do ssania czy lizaki. Pomogą mu również łagodniej znieść zmiany ciśnienia w kabinie — szczególnie przy starcie i lądowaniu.

Dziecko, ponieważ jest bardziej niż dorośli narażone na odwodnienie, powinno podczas lotu dużo pić. Suche powietrze w kabinie wzmaga pragnienie. Podawaj mu jak najczęściej napoje, które lubi i spożywa na co dzień.

Uszy dziecka w samolocie - przygotowanie do startu i lądowania 

Jest wiele sposobów na złagodzenie objawów zmian ciśnienia towarzyszącym startom i lądowaniom. Pomaga żucie gumy, ssanie cukierków czy lizaków. Dziecku można podać też butelkę ze słodką wodą czy soczkiem. W przypadku niemowląt najskuteczniejszy okazuje się właśnie smoczek. Czasem sprawdza się również wdmuchiwanie powietrza dziecku przez uszy.

TO MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

•  10 sposobów na to, aby podróż samolotem była przyjemniejsza

•  Gdzie na wakacje z dzieckiem? Oto 5 najlepszych kierunków na rodzinne wczasy za granicą

•  Jakie leki można przewozić w bagażu podręcznym? Poradnik przed podróżą

Źródło: esky.pl, wizzair.com, ryanair.com, national-geographic.pl

___

RadioZET.pl/NC