Obserwuj w Google News

Ekstremalne warunki w Tatrach. Spadło 20 cm śniegu, najwięcej od prawie dekady

2 min. czytania
19.09.2022 08:44
Zareaguj Reakcja

W ostatnich dniach w polskich górach spadł śnieg. Popularne tatrzańskie szczyty, ale też doliny pokryte zostały grubą warstwą białego puchu. Turystom zalecono nawet odpuszczenie sobie wędrówek po wyższych partiach Tatr. Zrobiło się bowiem niebezpiecznie.

Tatry pod śniegiem
fot. Albin Marciniak/East News

Choć kalendarzowe lato jeszcze trwa, pogoda za oknem w większej części kraju jest zdecydowanie jesienna. Są nawet takie regiony, w których ostatnio króluje... zima. Z pierwszym śniegiem mają styczność mieszkańcy południa Polski. Wszystko dlatego, że w ostatni weekend w Tatrach spadł biały puch, który grubą warstwą pokrył popularne szczyty.

Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące obecną sytuację w tym rejonie. A ratownicy oraz lokalne władze apelują do turystów o rozwagę i sugerują, aby darować sobie wędrówki w wyższych partiach gór.

Zobacz także: Popularny szlak w Tatrach zostanie zamknięty. Możliwe wejście tylko od strony słowackiej

Ekstremalne warunki w Tatrach. Spadło nawet 20 cm śniegu

W nocy z soboty na niedzielę w Tatrach spadło sporo śniegu. I choć we wrześniu nie jest to niespotykane, zjawisko i tak wywołało poruszenie. Nie tylko szczyty, ale również położone w niższych partiach gór szlaki przykrył biały puch. Do sieci trafiły zdjęcia.

Co ciekawe, jeszcze przed weekendem w rejonie tym padało, ale też regularnie pojawiało się słońce. Sceneria była wówczas jesienna. Niestety nie pozostał po niej ślad. Udostępnione na facebookowej grupie "Aktualna sytuacjach w górach" fotografie pokazują Kasprowy Wierch, który wygląda jak w szczycie zimowego sezonu. Jak podaje TVN Meteo, to samo dzieje się na Giewoncie, Orlej Perci czy Żółtej Turni.

Redakcja poleca

Warunki w Tatrach obecnie są ekstremalne - spadła temperatura, a do tego jest mokro i ślisko. Specjaliści radzą, aby nie udawać się w wyższe partie - od 1400 m n.p.m. robi się naprawdę niebezpiecznie.

Warunki do uprawiania turystyki są trudne, na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. W wyższych partiach Tatr występują oblodzenia, a niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jak podaje twojapogoda.pl, w Hali Gąsienicowej pokrywa śnieżna sięgnęła nawet 18 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów o 1 cm mniej. Z kolei na Kasprowym Wierchu zanotowano warstwę o wysokości 12 cm. To wyjątkowo obfite opady jak na wrzesień - mówi się nawet, że nie zanotowano takich od prawie 10 lat w tym okresie.

Wygląda na to, że w najbliższych dniach śniegu może przybywać. Jeśli wybieracie się w góry, zwracajcie uwagę na komunikaty.

Źródło: Facebook/TVN Meteo

Park Gródek, Jaworzno
6 Zobacz galerię
fot. Shutterstock