Obserwuj w Google News

Ewakuacja mieszkańców i turystów w Jastarni. Wojsko chce usunąć niewybuch z portu

2 min. czytania
31.05.2022 09:04
Zareaguj Reakcja

Władze Jastarni zarządziły ewakuację mieszkańców i turystów we wtorek 31 maja. Wszystko przez to, że tego dnia wojsko ma spróbować usunąć z portu wojenny niewybuch. Zobaczcie, kiedy będzie można bezpiecznie wrócić w te rejony.

Port w Jastarni
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

W basenie portowym w Jastarni na Półwyspie Helskim spoczywa wojenny niewybuch. Wojsko zamierza podjąć próbę wyjęcia go z akwenu i w związku z tym burmistrz zarządził ewakuację mieszkańców oraz turystów. Cała akcja ma zostać przeprowadzona we wtorek 31 maja w godzinach od 8 do 15.

Władze wydały zarządzenie, zgodnie z którym lokalni zamieszkujący kilka konkretnych ulic, a także przyjezdni wypoczywający w tych okolicach powinni na kilka godzin opuścić swoje mieszkania czy kwatery. Sprawdźcie, kogo to dotyczy.

Redakcja poleca

Ewakuacja mieszkańców i turystów w Jastarni. Wojsko chce usunąć niewybuch z portu

Burmistrz Jastarni Tyberiusz Narkowicz wydał zarządzenie, zgodnie z którym mieszkańcy niektórych rejonów Jastarni, a także przebywający tu turyści muszą się ewakuować na kilka godzin 31 maja w bezpieczne miejsce. Wszystko dlatego, że tego dnia wojsko zamierza spróbować wyciągnąć z basenu portowego w mieście wojenny niewybuch.

Nakaz dotyczy osób mieszkających przy kilkunastu ulicach, w tym przy Portowej, Nad Zatoką, Szyprów, Błękitnej, Herrmanna, Braci Kłosów, Jana z Kolna, Ceynowy, Rybackiej, Południowej, Pl. Necla, Tadeusza Kościuszki (od nr 7 do końca), Abrahama (od nr 19 do końca), Mariana Stelmaszczyka (od nr 5 do końca), Ks. Bernarda Sychty (numery nieparzyste od 35 do 95), Szkolnej (od nr 1 do nr 11), ul. Spokojnej, Kossak-Główczewskiego (od nr 3A do końca), Adama Mickiewicza (od nr 31 do 71).

Mieszkańcy są zobowiązani do opuszczenia domów przed godziną 8, ale policja apeluje, aby najpierw zabezpieczyli swoje mienie. Tereny, które obejmuje ewakuacja, będą stale monitorowane przez funkcjonariuszy. Osoby, które nie mają możliwości schować się w bezpiecznym miejscu w czasie ewakuacji, proszone są o stawienie się w punkcie w Szkole Podstawowej w Jastarni przy ul. Stelmaszczyka 4.

Jak podaje portal Onet Podróże, niewybuch, który ma zostać usunięty z portu w Jastarni, znajduje się w wodzie przy brzegu.

Jest to niewybuch pochodzenia radzieckiego z okresu II wojny światowej, o wadze ok. 250 kilogramów - mówi rzecznik prasowy 8. FOW kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Najpierw pocisk ma zostać wyjęty z basenu portowego przez nurków-minerów, a dopiero później zajmą się nim saperzy z 43. Batalionu Saperów z Rozewia. Ostatecznie zostanie on wywieziony na poligon.

O zakończeniu akcji mieszkańcy zostaną poinformowani za pomocą komunikatów podawanych przez megafon.

Źródło: Onet Podróże