Obserwuj w Google News

Tak witają rosyjskich turystów. Przy popularnej atrakcji puszczają hymn Ukrainy

2 min. czytania
16.08.2022 10:42
Zareaguj Reakcja

Finowie znaleźli sprytny sposób na przypomnienie Rosjanom odwiedzającym ich kraj o trwającej wojnie w Ukrainie. Przy popularnej atrakcji turystycznej puszczają ukraiński hymn narodowy. 

Zapora wodna na rzece Vuoksi w Finalndia
fot. Alessandro Rampazzo/AFP/East News

Po zamknięciu przestrzeni powietrznej UE dla rosyjskich samolotów Finlandia stała się ważnym krajem tranzytowym dla Rosjan, którzy chcą udać się do innego miejsca w Europie. W sezonie wakacyjnym obserwuje się wzmożony ruch na granicy rosyjsko-fińskiej i zwiększoną liczbę turystów.

Wywołuje to sprzeciw nie tylko partii opozycyjnej fińskiego parlamentu, ale również samych mieszkańców. Finowie coraz częściej szukają sposobów na przypomnienie Rosjanom o wojnie w Ukrainie. Niedawno  w pobliżu granicy fińsko-rosyjskiej pojawił się wymowny billboard z treścią: "kiedy jesteś na wakacjach, wielu Ukraińców zostaje bez domu, do którego można wrócić". Teraz każdego dnia rosyjscy turyści odwiedzający znaną atrakcję w mieście Imatra muszą słuchać hymnu narodowego Ukrainy.

Redakcja poleca

Finlandia. Witają rosyjskich turystów hymnem Ukrainy

Niemal stuletnia zapora na rzece Vuoksi w Imatrze jest jednym z najpopularniejszych punktów turystycznych w Finlandii. Każdego dnia o tej samej porze otwarciu słynnej tamy towarzyszy muzyka. Setki gapiów gromadzą się wtedy na pobliskim moście, aby obserwować pędzącą wodę.

Do tej pory strumienie wody przepływały przez zaporę przy muzyce fińskiego kompozytora Jana Sibeliusa. Od końca lipca zmieniono jednak repertuar. Teraz otwarcie zapory odbywa się przy dźwiękach hymnu narodowego Ukrainy.

W ten niecodzienny sposób Finowie chcą przypomnieć odwiedzającym ich kraj Rosjanom o trwającej wojnie i wyrazić swój sprzeciw wobec rosyjskiej agresji. 

Nie jest to jedyna tego typu akcja w przygranicznym regionie Finlandii. Podobną formę protestu zastosowano w pobliskim mieście Lappeenranta. Właśnie tam co wieczór z ratusza, również popularnego wśród rosyjskich turystów, grany jest ukraiński hymn. "Celem jest wyrażenie silnego poparcia dla Ukrainy i potępienie rosyjskiej agresji" – powiedział AFP burmistrz Lappeenranty Kimmo Jarva.

Redakcja poleca

UE zamknie się przed turystami z Rosji?

Finlandia przygotowuje się do ograniczenia wydawania wiz turystycznych Rosjanom. Sondaż, opublikowany w zeszłym tygodniu przez fińskiego publicznego nadawcę Yle, pokazał, że 58 procent Finów opowiada się za takimi sankcjami. 

Podobne stanowisko dotyczące ograniczenia "współpracy z Rosją" ma premier Estonii, Kaja Kallas. Na swoim Twitterze napisała. "Trzeba przestać wydawać Rosjanom wizy turystyczne. Odwiedzanie Europy to przywilej, a nie prawo człowieka. Nadszedł czas, aby zakończyć turystykę z Rosją, ponieważ koszty ponoszą sąsiednie kraje (Finlandia, Estonia, Łotwa)".

O zaprzestanie wydawania Rosjanom wiz do krajów UE apelował w ostatnim czasie sam prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Rosjanie powinni żyć zamknięci we własnym świecie, dopóki nie zmienią swojej filozofii [odbierania ziem innym krajom]" – powiedział Zełenski.

Źródło: WP, Rp.pl