Obserwuj w Google News

Fuerteventura: wakacje na wyspie wiatru i złotych plaż

4 min. czytania
12.01.2021 15:46
Zareaguj Reakcja

Fuerteventura to wyspa imponujących wydm, rozległych plaż i charakterystycznych wiatraków. Wymarzone miejsce dla wielbicieli słonecznego wypoczynku oraz raj dla miłośników sportów wodnych. Jak powiedział kiedyś hiszpański filozof, Miguel de Unamuno, Fuerteventura jest „oazą na pustyni cywilizacji”. Każdy powinien chociaż raz zasmakować jej wyjątkowości.

Fuerteventura
fot. Shutterstock

Fuerteventura jest najdłuższą, najbardziej dziewiczą, a zarazem najstarszą z archipelagu  Wysp Kanaryjskich, liczącą aż 22 miliony lat! Leży około 100 km od Afryki. Największą atrakcją tego wakacyjnego kierunku jest jej wybrzeże zajmujące ponad 150 kilometrów. Na zachodzie dominują urwiste klify oraz zatoki z wulkanicznym piaskiem, na wschodzie rozległe, niesamowite plaże z jasnym piaskiem. Fuerteventura jest tak naprawdę jedną z najchętniej odwiedzanych wysp w archipelagu. Zawdzięcza to niewątpliwemu pięknu plaż, doskonałym warunkom do plażowania przez cały rok oraz świetnym warunkom do uprawiania sportów wodnych. 

Fuerteventura: "plaża Wysp Kanaryjskich"

Fuerteventura to prawdziwe królestwo piasków - zajmują one ponad 150 kilometrów całej linii brzegowej. Właśnie dlatego nazywana jest "plażą Wysp Kanaryjskich". Znajdziemy tu zarówno plaże dziewicze, ukryte w odległych zakątkach, jak również te turystyczne, doskonale wyposażone i często zatłoczone. Chyba najbardziej popularne miejsca – kojarzące się ze złotym piaskiem i turkusową wodą – to ciągnące się na południu plaże Barlovento i Sotavento. Druga z nich, Sotavento będąca częścią półwyspu Jandia, jest jedną z najdłuższych plaż na wyspie (ma 22 km długości!). To tutaj panują najlepsze w Europie warunki do uprawiania windsurfingu i to tu co roku odbywają się światowe mistrzostwa w tej dyscyplinie. Leżąca po przeciwnej stronie plaża Cofete zachwyca swoją dzikością, a widok dominującej nad nią willi Wintera zachęca do odkrywania tajemnic tego miejsca. 

Barlovento - Fuerteentura
fot. Shutterstock

Na wyspie znajdą też coś dla siebie wielbiciele nurkowania. Najchętniej wybieranymi miejscami są okolice Playa de Matorral. Na północy ogromną popularnością cieszą się plaże Corralejo (Playa de Bajo Negro czy Playita del Poris) tworzące długi, piaszczysty pas. To idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych – można tu uprawiać nie tylko windsurfing i kitesurfing, ale też wybrać się w morze łodzią o szklanym dnie.

Fuerteventura - windsurfing
fot. Fotolia

Aż siedem plaż na Fuerteventurze zostało odznaczonych Błękitną Flagą – prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym kąpieliskom spełniającym najwyższe standardy czystości i bezpieczeństwa. Które z plaż są „wyróżnione”? Playa Blanca, Gran Tarajal, Las Playitas, Grandes Playas de Corralejo, Costa Calma, Esquinzo-Butihondo, Solana Matorral i La Concha-El Cotillo. Chociaż tak naprawdę każdy z zakątów Fuerty ma swój urok, wystarczy trochę poszukać i znaleźć swoje ulubione miejsce.

Fuerteventura: królestwo aloesu

Warunki panujące na wyspie – z suchym klimatem, silnymi wiatrami i piaszczystymi glebami – są idealne dla uprawy aloesu. I to właśnie ta roślina jest swoistym symbolem Fuerteventury. Lecznicze i regeneracyjne właściwości aloesu były znane już w starożytności. Podobno stosowała go sama królowa Kleopatra. Wyrabiane z aloesu produktu należą do najchętniej przywożonych pamiątek z wakacji. Do wyboru olejki, kremy i maści, które mogą przyspieszyć gojenie się ran lub też produkty bazujące na tej roślinie, np. mydła, szampony czy balsamy. W czasie zakupów warto dokładnie przyjrzeć się etykiecie i upewnić się, czy dany kosmetyk naprawdę pochodzi z Fuerteventury.

Aloes - Fuerteventura
fot. Shutterstock

Uprawy aloesu są też ważną gałęzią rolnictwa wyspy. Ciekawym doświadczeniem będzie niewątpliwie zwiedzenie jednej z plantacji tej rośliny, gdzie można poznać historię aloesu oraz metodę produkcji różnych kosmetyków.

3000 godzin słońca, czyli pogoda na Fuerteventurze

Bliskość Sahary i otaczający wyspę Ocean Atlantycki przekładają się na bardzo przyjemne temperatury,  a brak wzniesień sprawia, że niebo jest zwykle bezchmurne i rzadko występują opady. Warto jednak przygotować się na silne wiatry, szczególnie na południu, gdzie każdego roku przyjeżdżają miłośnicy wind- i kitesurfingu.

Najlepszym czasem na wyjazd jest okres między wiosną a jesienią. Najwyższych temperatur można spodziewać się w szczycie sezonu – czerwiec, lipiec, sierpień – kiedy temperatury wynoszą średnio 28-30˚C, niebo pozostaje niemal całkowicie bezchmurne, a wiatr jest umiarkowany. To idealny czas dla wielbicieli plażowania i kąpieli w ciepłym oceanie – temperatura wody wynosi wówczas powyżej 20˚C. Wakacje na Fuerteventurze warto zaplanować również we wrześniu – turystów jest nieco mniej, a temperatury wciąż wysokie – ok. 24-27˚C.

Rejs z Fuerteventury na Lanzarote

Brzegi Fuerteventury i Lanzarote dzieli zaledwie 13 km, dlatego rejs między wyspami trwa około 45 minut. Promy kursują między wysepkami codziennie, niemal co godzinę. Statki wypływają z portu Corralejo (na północnym krańcu wyspy) i docierają do miejscowości Playa Blanca na Lanzarote. Koszt takiego rejsu to ok. 80 złotych w jedną stronę. A dlaczego warto wybrać się w rejs z Fuerteventury na Lanzarote? Co kryje druga z wysp? 

Gofio - Lanzarote
fot. Shutterstock

Lanzarote nazywana jest wyspą księżycowych krajobrazów lub wyspą wulkanów - wszystko za sprawą trzystu górujących nad nią stożków. Chyba najbardziej rozsławioną atrakcją jest Park Narodowy Timanfaya ze zmieniającymi kolor Górami Ognistymi. Tworzą one jedną z najbardziej efektownych scenerii na Lanzarote. Ale to dopiero początek. Na miejscu czekają też imponujące winnice w La Gerii, przepiękne groty Jameos del Agua, zielone jezioro Los Clicos oraz przepiękne miejsca będące dziełem sztuki hiszpańskiego artysty, Césara Manrique’a.  Nie brakuje też fantastycznych plaż, które przypadną do gustu zarówno wielbicielom wypoczynku na słońcu, jak i amatorom sportów wodnych. 

Fuerteventura: informacje praktyczne

Położenie Fuerteventury: archipelag Wysp Kanaryjskich, Hiszpania

Powierzchnia: 1660 km²

Stolica Fuerteventury: Puerto del Rosario

Ludność: 103 tys. mieszkańców

Najwyższy szczyt: Pico de la Zarza (807 m n.p.m.)

Waluta na Fuerteventurze: euro (EUR)

Komunikacja na wyspie: Główny węzeł komunikacyjny znajduje się w stolicy – Puerto del Rosario. Autobusy najczęściej kursują wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża, pomiędzy kurortami Corralejo a Morro Jable. Ceny biletów są dość wysokie – przejazd ze stolicy do Corralejo kosztuje ok. 3 euro.

Na wyspie warto skorzystać z wypożyczalni samochodów – zwiedzanie wyspy autem zajmie ok. 2-3 dni. Drogi Fuerteventury są w bardzo dobrym stanie, więc nie będzie problemu z poruszaniem się po jej terenie. Wypożyczalnie znajdziemy w stolicy, na lotnisku i większych kurortach turystycznych, m.in. Corralejo, Morro Jable czy Costa Calma.

Noclegi na Fuerteventurze: Jeśli chodzi o bazę noclegową, to jest ona zdecydowanie skromniejsza niż na Teneryfie czy Gran Canarii. Najwięcej hoteli znajdziemy w kurortach na półwyspie Jandia, w Costa Calma i Morro Jable na południu, w Corralejo na północy oraz Caleta de Fuste w środkowej części. W centrum wyspy można zanocować też w gospodarstwach agroturystycznych - znajdują się one jednak w sporej odległości od przystanków komunikacji miejskiej, więc niezbędny jest samochód. 

___

RadioZET.pl/NC