,

Fuerteventura: co warto zobaczyć? 8 najpiękniejszych miejsc na wyspie

10.05.2022 10:50

Fuerteventura słynie z przepięknego wybrzeża z ponad 150 kilometrami plaż. Są też tętniące życiem kurorty, wśród których królują Corralejo oraz Costa Calma. Do tego zabytkowe miasteczko Beatancuria oraz Park Oasis, będący swoistą oazą na pustynnej wyspie. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Odkrywamy największe atrakcje Fuerteventury. 

Corralejo, Fuerteventura
fot. Shutterstock

Fuerteventura jest najstarsza w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Przez miliony lat podmuchy ciepłych wiatrów formowały rzeźbę tej niezwykłej wyspy. W krajobrazie Fuerteventury dominują rozległe plaże, malownicze wydmy i... wiatraki. To prawdziwy raj dla wielbicieli plażowania i windsurfingu. Nic dziwnego, że każdego w poszukiwaniu wypoczynku i słońca ściągają tu turyści z całej Europy. Co zobaczyć na Fuerteventurze i jakie atrakcje oferuje wyspa? Podpowiadamy. 

Corralejo – saharyjskie wydmy na Fuerteventurze

To dawna wioska rybacka, a obecnie najbardziej znany kurort wypoczynkowy Fuerteventury z tętniącym życiem portem. Największą popularnością cieszą się imponujące wydmy Corralejo. Nadmorskie, ruchome piaski, które przywiał wiatr znad Sahary, tworzą krajobraz niemal afrykańskiej pustyni. Ten piaszczysty obszar liczący prawie 27 km2 rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża (od południowej granicy miejscowości do wzniesienia Montana Roja). Wydmy zostały objęte ochroną od 1982 roku, stanowiąc od tego momentu park narodowy – Parque Natural de Las Dunas Corralejo.

Corralejo
fot. Fotolia

W Corralejo znajdziemy również jedne z najpiękniejszych plaż na wyspie. Warto wymienić Playa de Bajo Negro, Playa de los Matos czy Playita del Poris tworzące wielokilometrowy, piaszczysty pas. Z tutejszego portu odbywają się rejsy na wyspę Lobos.

Półwysep Jandia – królestwo białych plaż Fuerteventury

To najbardziej górzysta część wyspy zachwycająca przepiękną, dziewiczą przyrodą i rozległymi wydmami. Półwysep Jandia, zajmujący 143 km2 powierzchni, niemal w całości został objęty ochroną jako park przyrody (Parque Natural de Jandia). Na zachodzie półwyspu dominują urwiska oraz klify, a na wschodzie wydmy i malownicze plaże.

Morro Jable
fot. Fotolia

Najpiękniejsze z plaż znajdują się na południowym wybrzeżu i nazywane są Playa de Sotavento. Półwysep Jandia słynie też z popularnych kurortów turystycznych, m.in. Costa Calma czy Morro Jable z urokliwym portem morskim. Ogromne wrażenie robi też plaża w Cofete. Aby do niej dotrzeć, trzeba pokonać „piekielną drogę” – po zboczu góry pełnej stromych krawędzi i ciasnych zakrętów. Warto jednak przemierzyć tę trudną trasę. Na miejscu możemy zobaczyć nie tylko fantastyczną plażę, ale też willę Wintera – luksusową posiadłość niemieckiego przedsiębiorcy. Według niektórych podań to tutaj generał Franco spotykał się z Adolfem Hitlerem.

Wysepka Lobos – spotkanie z naturą

To idealny wybór na jednodniową wycieczkę. Rejs z północnego wybrzeża wyspy (portu w Corralejo) trwa około 15 minut. Niewielka wyspa Lobos położona jest około 2 km na północny wschód od Fuerteventury. To, co najbardziej przyciąga do tego miejsca, to dziewicza przyroda. Na miejscu można zobaczyć ponad 130 gatunków roślin oraz wiele ptaków. Teren wyspy objęto ochroną i utworzono rezerwat.

Wyspa Lobos
fot. Shutterstock

Będąc na Lobos, warto wybrać się na dłuższy spacer wokół wyspy – wyprawa zajmie ok. 2-3 godzin. Po drodze zobaczymy m.in. opuszczoną osadę El Puertito, Los Hornitos (małe wulkany w postaci czarnych stożków) oraz latarnię morską – Faro de Lobos. Warto wybrać się też na najwyższe wzniesienie wyspy – Caldera de la Montana, skąd można podziwiać całą panoramę Lobos, a także Lanzarote i sąsiednią Fuerteventurę.

ZOBACZ TAKŻE: Costa del Sol – słoneczna perła Andaluzji

Beatancuria – najpiękniejsze miasteczko Fuerteventury

Co jeszcze zobaczyć na Fuerteventurze? Beatancurię, czyli dawną stolicę wyspy, a zarazem najpiękniejsze miasteczko na wyspie. Na miejscu zachowało się wiele zabytków, dzięki którym pod koniec lat 70. stara część miasta została wpisana na hiszpańską listę dziedzictwa kulturowego. W samym centrum, przy głównym placu, wznosi się kościół św. Marii (Iglesia de Santa Maria) uznawany za najpiękniejszą budowlę sakralną na wyspie. Tuż obok znajduje się zabytkowy, XVI-wieczny dworek Casa Santa Maria.

Betancuria_Fuerteventura
fot. Fotolia

Na północnych obrzeżach miasta zachowały się ruiny klasztoru franciszkanów z XV wieku. Podobno podstawą klasztoru była Diabelska Skała, do której – jak podaje legenda – przykuty był sam szatan zmuszony do noszenia kamieni. Położenie miasta w otoczeniu doliny służyło niegdyś w celu obrony przed najazdami piratów.

Park Oasis na Fuerteventurze

Park Oasis jest doskonałą atrakcją dla dzieci na Fuerteventurze. To połączenie ogrodu zoologicznego i botanicznego oraz wyjątkowo zielone miejsce na niemal pustynnej Fuerteventurze. Na terenie parku żyje około 2 tys. zwierząt i występuje niecałe 7 tys. gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Największą atrakcją tego miejsca są wielbłądy, których hodowla uznawana jest za jedną z największych w Europie (jest ich około 450).

Pośród „dżungli” Parku Oasis możemy zobaczyć także żyrafy, lemury, kangury, strusie czy surykatki. Przybywających przyciągają również pokazy sztuczek papug, tresura fok, aligatorów, węży, a nawet słoni morskich. Wstęp do Oasis Park dla dorosłego to koszt 35 euro, dla dzieci ok. 20 euro.

Montana Tindaya – święta góra Fuerteventury

Ta samotna góra, wysoka na 400 metrów, jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Wyspach Kanaryjskich. Dla pierwotnych mieszkańców, Guanczów, wzniesienie Tindaya było miejscem magicznym, świętym. To tutaj odprawiano rytuały, ceremonie religijne i składano ofiary. 

Montana Tindaya - Fuerteventura
fot. Fotolia

Góra Tindaya wznosi się w sąsiedztwie wioski o tej samej nazwie (w północno-zachodniej części Fuerteventury) i wyróżnia się pośród jałowego krajobrazu charakterystycznego dla wyspy. Szlak prowadzący na wzniesienie jest dość stromy i trudny do pokonania. Ale jeśli uda nam się dotrzeć na szczyt, to będą na nas czekać fantastyczne widoki. Do wejścia na szczyt wymagane jest zezwolenie z Urzędu Ochrony Środowiska w Puerto del Rosario. 

El Cotillo – niesamowite widoki na wyspie

To idealne miejsce dla tych, którzy szukają spokoju, pięknych plaż i widoków. Miasteczko El Cotillo znajduje się po zachodniej stronie Fuerteventury. Najbardziej charakterystycznym punktem w tym miejscu jest twierdza El Tostón, wzniesiona w 1740 roku na fundamentach dawnego fortu. Do wnętrza twierdzy, widniejącej na liście hiszpańskich zabytków narodowych, prowadzą kamienne schody. Z tarasu na szczycie rozciąga się widok na klifowe wybrzeże oraz przystań pełną rybackich kutrów. 

El Cotillo
fot. Shutterstock

El Cotillo słynie także z kameralnych, osłoniętych klifami plaż z białym piaskiem. Niektóre, ze względu na silny wiatr, są prawdziwą mekką dla surferów. 

Jaskinia Llano na Fuerteventurze

Jaskinia powstała na skutek erupcji wulkanu niemal milion lat temu. Wulkaniczny korytarz Llano ma 648 metrów długości (zwiedzającym udostępniono ok. 400 m), około 12 m szerokości i od 3 do 5 m wysokości.

Jaskinia Llano na Fuerteventurze
fot. Shutterstock

W centrum informacyjnym zobaczymy bogatą ekspozycję dotyczącą geologicznej różnorodności Fuerteventury. Ściany jaskini pokryte są zastygniętą lawą, a dno groty wypełnia warstwa osadów i skamielin. Odkryto tam szczątki wymarłych gatunków zwierząt. Jaskinia Llano znajduje się w północnej części wyspy, na zachód od parku Corrajelo.