Obserwuj w Google News

Gran Canaria: rajskie wakacje w Hiszpanii

Nina Czochara
5 min. czytania
25.04.2018 14:39
Zareaguj Reakcja

Gran Canaria zachwyca swym pięknem i różnorodnością. Ta niewielka wysepka skupia w sobie bogactwa przyrody z całego świata – od księżycowych gór, poprzez palmowe gaje i plantacje pomidorów, po jasne, skąpane w słońcu wydmy. To również zakątek pełen słońca i wakacyjnych atrakcji w tętniącej życiem stolicy – Las Palmas oraz słynnym kurorcie Playa del Inglés.

Puerto de Mogan, Gran Canaria
fot. Shutterstock

Gran Canaria jest trzecią co do wielkości wyspą (po Teneryfie i Fuerteventurze) w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży na Ocenie Atlantyckim, około 210 km od wybrzeży Afryki.

Każdego roku Gran Canarię odwiedza trzy miliony turystów. To dużo, jeśli się weźmie pod uwagę, że mieszkańców jest niecałe 850 tys. Celem przyjezdnych są zwykle miejscowości na południowym wybrzeżu, wśród których prym wiodą Maspalomas oraz sąsiadujące z nim Playa Las Meloneras oraz Playa Del Ingles. Tu spełniają się marzenia o udanym, niemal rajskim wypoczynku: są eleganckie hotele, kompleksy stylizowane na afrykańską czy hiszpańską wioskę, centra handlowe, bary, dyskoteki i restauracje, czyli wszystko czego potrzeba do urozmaiconych wakacji. 

Las Palmas: słoneczna stolica Gran Canarii

Choć znajduje się na północno-wschodnich krańcach Gran Canarii, stanowi tak naprawdę centrum wyspy, jej stolicę i główny ośrodek administracyjny. W Las Palmas znajdziemy najważniejsze państwowe instytucje, sklepy, kompleksy hotelowe, zabytki oraz nieograniczoną liczbę rozrywek.

Las palmas - Gran Canaria
fot. Shutterstock

Co warto zobaczyć w stolicy Gran Canarii? Wybór jest naprawdę szeroki, ale warto zatrzymać się przynajmniej przy najważniejszych punktach. Na początek Dom Kolumba (obecnie muzeum), gdzie rzekomo w 1492 roku zatrzymał się Krzysztof Kolumb podczas pierwszej swojej podróży. Warto zwrócić też uwagę na katedrę św. Anny – najcenniejszy, XV-wieczny zabytek wyspy. Z południowej wieży roztacza się wyjątkowy widok na miasto oraz port. Bogatą historię wyspy prezentuje Muzeum Kanaryjskie – od niemal 500 roku p.n.e. do czasów kolonizacji wyspy. Duże wrażenie robi też park Doramas w samym centrum luksusowej dzielnicy miasta – Ciudad Jardin.

Puerto de Mogan, czyli kanaryjska Wenecja

To portowe miasteczko nazywane jest często „małą Wenecja”. Położone w szerokim wąwozie i poprzecinane licznymi kanałami Puerto de Mogan jest jednym z najbardziej urokliwych i romantycznych miejsc na wyspie. Spacerując wąskimi alejkami, możemy podziwiać niskie, bielone domki ozdobione kwiatami. Wzdłuż nadbrzeża ciągną się klimatyczne kawiarnie i restauracje z lokalną kuchnią. Oprócz tego można zobaczyć kołyszące się na wodzie jachty.

Puerto de mogan - Gran Canaria
fot. Fotolia

Puerto de Mogan jest dalekie od tętniących życiem kurortów Gran Canarii. Nie znajdziemy tu rozległych kompleksów hotelowych, klubów czy tłumu turystów. W zamian za to czeka nas spokój, romantyczny klimat i fantastyczne krajobrazy, niczym z Wenecji.

Playa del Ingles: imprezowe oblicze Gran Canarii

Playa del Ingles, wspólne z Maspalomas, tworzy najbardziej oblegany kurort turystyczny. Każdy, kto przyjeżdża na Gran Canarię w poszukiwaniu rozrywki, powinien zatrzymać się właśnie tutaj, w południowej części wyspy. Życie nocne skupia się w tzw. shopping centres, czyli centrach zakupów i rozrywki. W ciągu dnia można tutaj zjeść coś z tradycyjnej kuchni lub zrobić zakupy, a wieczorem poszaleć w jednej z licznych dyskotek, w których zabawa trwa do białego rana.

Playa del Ingles - Gran Canaria
fot. Shutterstock

Ogromnym atutem jest także bajeczna plaża, która każdego roku przyciąga turystów spragnionych słonecznego wypoczynku – zarówno naturystów, jak i preferujących klasyczny styl plażowania. Przy niemal wszystkich ulicach prowadzących do plaży znajdują się bary, restauracje i dyskoteki. W Playa del Ingles nie brakuje oczywiście licznych kompleksów hotelowych przeznaczonych w dużej mierze dla par i singli, spragnionych zabawy i rozrywek. 

Maspalomas: skrawek Sahary na Kanarach

Wizytówką Gran Canarii i jedną z największych jej atrakcji jest rozległy Rezerwat Wydm (Dunas de Maspalomas) o powierzchni 418 ha. Najwyższe wzniesienia, powstałe z naniesionego przez wiatr piasku z drobinkami muszli i koralowców, osiągają wysokość od 10 do 20 metrów! Tylko niewielka część rezerwatu jest porośnięta roślinnością. Reszta to wspaniała piaszczysta pustynia przypominająca saharyjskie krajobrazy.

Maspalomas - Gran Canaria
fot. Fotolia

Aktywni mogą wybrać się na dłuższy spacer brzegiem morza – od plaży Maspalomas (ciągnącej się na południe od pasa wydm) w kierunku sąsiedniego miasteczka Las Meloneras. Taka przechadzka trwa wprawdzie 1,5 godziny, ale warto.

Najpiękniejsze plaże na Gran Canarii

Gran Canarię obejmuje prawie 160 urokliwych plaż z malowniczymi zatokami. Na miejscu znajdzie się coś dla miłośników leniwego wypoczynku na piasku, jaki i zwolenników sportów wodnych.

Playa de Amadores
To zatoka pomiędzy słonecznym Puerto Rico i malowniczym Puerto Mogan. Miejsce to odznacza się złotym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Jest idealne na urlop dla całych rodzin. To jedna z najchętniej fotografowanych plaż na wyspie – i nie ma się czemu dziwić, bo prezentuje się naprawdę świetnie!

Playa de Amadores_Gran Canaria
fot. Shutterstock

Plaża Las Canteras
Jedna z najurokliwszych plaż położonych w sercu stolicy wyspy. To zaledwie kilka kilometrów ciągnącego się piasku otaczającego zatokę. Wystające z morskiej wody skały chronią przed wysokimi falami, czyniąc to miejsce bezpiecznym dla dzieci i początkujących. Na Las Canteras znajdziemy również promenadę (idealną do romantycznych spacerów), kilka restauracji i kawiarenek.

Plaża w Puerto Rico
Ma renomę najbardziej nasłonecznionego miejsca na wyspie. Znajdziemy tutaj malowniczą plażę powstałą z saharyjskiego piasku. Można tutaj odpoczywać na słońcu lub korzystać z oferty sportów wodnych. Sama miejscowość Puerto Rico to dawna wioska rybacka, która rozwinęła się w znany kurort. 

Plaża w Playa del Inglés
Trzykilometrowa, ciągnąca się w tętniącym życiem kurorcie Gran Canarii, niedaleko wydm Maspalomas. Spacerując wzdłuż wybrzeża promenadą Paseo Costa Canaria, dotrzemy do Playa de las Burras, z częścią wydzieloną dla naturystów.

Gran Canaria: pogoda na wakacje przez cały rok

Już pierwsi mieszkańcy, którzy osiedlili się na Gran Canarii, nazwali to miejsce „wyspą wiecznej wiosny”. Wszystko za sprawą łagodnego klimatu. Średnie temperatury sięgają tutaj ok. 20 °C zimą i zwykle nie przekraczają 30° C w miesiącach letnich. Korzystny klimat na wyspie sprawia, że sezon turystyczny trwa tutaj przez cały rok. 

Dzięki temu, że najwyższe partie gór zatrzymują opady deszczu, największą ilością słońca można cieszyć się na południu. I własnie w tej części Gran Canarii znajdziemy najwięcej kurortów turystycznych, m.in. Playa del Inglés, Puerto Rico, San Augustin, Puerto de Mogan i Playa Amadores. 

Średnie temperatury na Gran Canarii w ciągu dnia:
• grudzień-styczeń: ok 24° C
• luty-marzec: ok. 25° C
• kwiecień-maj: ok. 26° C
• czerwiec-sierpień: ok. 27-28° C
• wrzesień-październik: ok. 26-27° C

Chcesz się podzielić zdjęciami ze swoich wakacji? Prześlij je pod adres  podroze@radiozet.pl

Gran Canaria: informacje praktyczne

Powierzchnia: 1 560 km²
Stolica: Las Palmas de Gran Canaria
Ludność: 847 tys. mieszkańców (to najgęściej zaludniona spośród Wysp Kanaryjskich)
Waluta na Gran Canarii: euro (EUR)
Komunikacja na wyspie: Autobusy na wyspie (guaguas), chociaż docierają do najdalszych zakątków wyspy, kursują dość rzadko, a ceny biletów nie są niskie. Główny węzeł komunikacyjny zlokalizowany jest w Las Palmas — można stamtąd dotrzeć m.in. do Puerto de Mogan, Maspalomas czy Puerto Rico. Poruszanie się po samej stolicy umożliwiają żółte autobusy (bilet od 1 euro).  

Najlepszym sposobem poruszania się na wyspie jest samochód. Dobrze przygotowana sieć dróg i autostrad sprawia, że podróżowanie po Gran Canarii jest wygodne i bezproblemowe. Wypożyczalnie samochodów znajdują się na lotnisku oraz przy hotelach w największych kurortach, m.in. Playa del Ingles, Puerto Rico i Las Palmas. 

Loty i wakacje na Gran Canarii. Jeśli planujemy samodzielny wyjazd, warto śledzić promocje na bilety lotnicze. W czerwcu przelot z Warszawy na Gran Canarię (z 1 przesiadką) kosztuje niecałe 800 zł w obie strony za osobę. 

Biura podróży oferują szeroką ofertę wycieczek na wyspę. Najniższych cen możemy się spodziewać w sezonie jesienno-wakacyjnym — za tydzień wakacji na Gran Canarii zapłacimy wówczas od 1700 zł/osobę (z wyżywieniem).

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

•  Fuerteventura. Odkrywamy atrakcje i najpiękniejsze plaże na wyspie

Chorwacja — wczasy na własną rękę. Jak zaplanować wymarzone wakacje? [PORADNIK]

Wakacje w Bułgarii: wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą!

Źródło: Wyspy Kanaryjskie. Przewodnik 3 w 1, Agnieszka Waszczuk, Explore! Guide, 2011

___

RadioZET.pl/NC