Obserwuj w Google News

Wakacje 2022 w Grecji. Jakie obostrzenia obowiązują i o czym pamiętać przed podróżą? [PORADNIK]

3 min. czytania
Aktualizacja 04.04.2022
04.04.2022 15:36
Zareaguj Reakcja

Grecja cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Również w dobie pandemii wielu podróżujących wybiera ten kraj jako swój wakacyjny cel. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualną sytuacją epidemiczną i obowiązującymi obostrzeniami. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą przy planowaniu wakacji 2022 w Grecji.

Mykonos
fot. Shutterstock

Planujesz wakacje w Grecji? Podpowiadamy, co warto wiedzieć i o czym pamiętać przed wyjazdem na wczasy do tego kraju. 

Wakacje 2022 w Grecji. Czy wymagany jest test przed wjazdem?

Turyści z Polski, by wjechać do Grecji, muszą okazać negatywny wynik testu antygenowego (nie starszy niż sprzed 48 godz. przed przyjazdem) lub PCR (przeprowadzony nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem).

Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu są zwolnione:

  • osoby, które przeszły pełny cykl szczepień przeciw koronawirusowi (dwie dawki lub jedna w przypadku J&J). Musi upłynąć 14 dni od podania ostatniej dawki. Warto podkreślić, że od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów COVID (UCC) na terenie Grecji została skrócona do 7 miesięcy (w przypadku szczepionek dwudawkowych) lub 3 miesięcy (w przypadku szczepionek jednodawkowych). Aby przedłużyć ważność certyfikatu, należy przyjąć dawkę przypominającą. Zmiany dot. wszystkich osób powyżej 18 roku życia.
  • osoby, które przechorowały Covid-19 (tzw. ozdrowieńcy); certyfikat musi być wystawiony nie wcześniej niż 14 dni po pierwszym pozytywnym teście PCR/antygenowym i jest ważny przez 180 dni.
  • dzieci do 5 roku życia; najmłodsi powyżej tego wieku są traktowani tak samo jak dorośli.

Warto dodać, że osoby, które nie przyjęły dawki przypominającej, a od ukończenia cyklu podstawowego szczepienia minęło więcej niż 7 miesięcy (3 miesiące w przypadku szczepionek jednodawkowych), będą traktowane jak osoby niezaszczepione i mogą napotkać liczne trudności w korzystaniu z usług m.in. transportu publicznego, hoteli, muzeów, sklepów, restauracji, plaż, czy stoków narciarskich.

Co z kwarantanną po przylocie do Grecji? Z tego obowiązku są również zwolnione osoby, które zostały w pełni zaszczepione, już przechorowały Covid-19 albo przedstawią negatywny wynik testu na obecność Covid-19. Turyści muszą też mieć na względzie fakt, że niezależnie od posiadanego zaświadczenia (tj. wyniku testu PCR lub świadectwa szczepień), mogą zostać poddani losowej kontroli stanu zdrowia.

Redakcja poleca

Grecja rezygnuje z formularza lokalizacyjnego i kodów QR

Do tej pory przed podróżą do Grecji konieczne było wypełnienie formularza PLF (Passenger Locator Form). Po jego uzupełnieniu generowany był kod QR, który należało okazać (w formie drukowanej lub elektronicznej) przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Za niedopełnienie tego obowiązku władze greckie mogły ukarać grzywną w wysokości 500 euro.

Od 15 marca 2022 roku zasady te uległy zmianie. Jak poinformował minister turystyki Grecji Wasilis Kikilias, zniesiony został wymóg wypełniania przez podróżnych formularza lokalizacyjnego (PLF). Nadal jednak funkcjonuje uproszczony PLF, którego wypełnienie nie jest wymagane, ale zalecane w celu umożliwienia podróżnym wydania unijnego certyfikatu o negatywnym lub pozytywnym wyniku testu COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:  Grecja na wakacje. Odkrywamy najpiękniejsze wyspy greckie

Grecja 2022: obostrzenia na terenie kraju

  • Maseczki. Obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wszystkich przestrzeniach zamkniętych oraz w dużych skupiskach ludzi. Konieczne jest stosowanie masek o wysokim poziomie ochrony KN95 lub FFP2 lub alternatywnie podwójnej maski chirurgicznej w supermarketach i środkach transportu publicznego. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro. 
  • Plaże. Minimalny odstęp między plażowymi leżakami musi wynosić 4 metry. Sprzęty muszą być dodatkowo regularnie dezynfekowane. 
  • Obowiązuje nakaz okazania certyfikatu szczepienia/ozdrowieńca lub negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego wraz z dokumentem tożsamości przy wejściu do wszystkich budynków użyteczności publicznej (w  tym restauracji, sklepów, banków etc.) z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek i miejsc kultu.
  • Lokale rozrywkowe i gastronomiczne są czynne do północy; wprowadzono zakaz konsumpcji na stojąco i ograniczono do 6 dozwoloną liczbę osób przy stoliku.
  • Otwarte są wszystkie lotniska, muzea i stanowiska archeologiczne oraz ogródki restauracyjne. 
  • Obowiązuje nakaz zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy osobami poruszającymi się w przestrzeni publicznej.
  • W taksówkach nie może znajdować się więcej niż dwóch pasażerów naraz.

MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień na temat zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem do Grecji. Zaleca też zarejestrowanie swojej podróży w systemie  odyseusz.msz.gov.pl.

Redakcja poleca

Koronawirus na wakacjach w Grecji. Kto płaci za kwarantannę?

W przypadku potwierdzenia koronawirusa u turysty i skierowania go na kwarantannę uczestnika wycieczki, rząd Grecji pokrywa wszelkie koszty związane z hospitalizacją oraz transportem. W przypadku podejrzenia zachorowania u klienta w hotelu, zostaje on odseparowany od reszty gości, również na koszt greckich władz. 

W razie wystąpienia – podczas pobytu w Grecji – objawów COVID-19 takich jak gorączka czy problemy z oddychaniem (duszność lub kaszel), należy pozostać w aktualnym miejscu pobytu i natychmiast zadzwonić na całodobową linię alarmową pod numer 1135 (obsługa w języku angielskim). Można też skorzystać z europejskiego telefonu alarmowego 112 i alarmowego telefonu policji w Grecji – 100.

Źródło: gov.pl

Redakcja poleca