Obserwuj w Google News

Grupa podróżników wspinała się na wulkan w Rosji. 6 osób spadło ze zbocza podczas wędrówki

2 min. czytania
05.09.2022 08:37
Zareaguj Reakcja

Do tragicznego zdarzenia doszło na zboczach wulkanu Kluczewska Sopka, który znajduje się na rosyjskiej Kamczatce. 12 osób wspinało się na górę o wysokości 4754 m n.p.m. Przynajmniej 6 z nich spadło ze skarpy w trakcie wędrówki. O wypadku poinformowała stacja BBC.

Kluczewska Sopka
fot. Eastnews

W ostatnich dniach na wulkanie Kluczewska Sopka miał miejsce tragiczny wypadek. Co najmniej sześć osób zginęło podczas wspinaczki na szczyt o wysokości 4754 m n.p.m. Na wyprawę udała się grupa licząca aż 12 osób, ale los pozostałych jest nieznany. Wszystko dlatego, że ratownicy nie są w stanie do nich dotrzeć z powodu złej pogody.

Redakcja poleca

Grupa turystów wspinała się na wulkan Kluczewska Sopka. 6 osób zginęło

Na zboczach wulkanu Kluczewska Sopka, który zlokalizowany jest na rosyjskiej Kamczatce, doszło do tragedii. Jak podaje BBC, przynajmniej 6 osób z kilkunastoosobowej grupy spadło ze skarpy w trakcie wspinaczki. Zła pogoda uniemożliwia udzielenie pomocy pozostałym.

Zdarzenie miało miejsce na Kluczewskiej Sopce - najwyższym i wciąż aktywnym wulkanie Eurazji, który znajduje się na Kamczatce, we wschodniej części Rosji. 6 osób miało zginąć w trakcie wspinaczki na ten stożek. Ratownicy chcieli pomóc pozostałym osobom, ale uniemożliwiły to warunki pogodowe. Funkcjonariusze podjęli już kilka prób - ostatnią w niedzielę. Nie są jednak w stanie dotrzeć na wulkan.

Grupa 12 osób - w tym 2 przewodników - ruszyła na wyprawę we wtorek 30 sierpnia. Ich celem było wejście na Kluczewską Sopkę, która ma wysokość 4754 m n.p.m. Niestety w trakcie wspinaczki doszło do wypadku. Przynajmniej 6 osób zginęło, a los pozostałych nie jest do końca znany. Prawdopodobnie 2 osoby ukrywają się w obozie na wysokości 3300 m n.p.m., a kolejne cztery w namiocie na wysokości 4000 m n.p.m. Wszyscy wspinacze są obywatelami Rosji.

Do wypadku miało dojść w sobotę - wówczas zginęło 4 wspinaczy, którzy spadli z wysokości ok. 4000 m. Dwie kolejne zmarły niedługo później. Jeden z przewodników podobno złamał nogę, a stan pozostałych wspinaczy nie jest znany.

Ratownicy podjęli kilka prób ruszenia na pomoc potrzebującym. Niestety trzecia z nich - w niedzielę - także zakończyła się niepowodzeniem przez złą pogodę. Silne wiatry przeszkodziły poderwaniu i lądowaniu helikoptera.

Przypominamy, że Kluczewska Sopka to aktywny wulkan na Kamczatce, który ma wysokość 4754 m n.p.m. Jest to największy i najbardziej aktywny wulkan w Eurazji jednocześnie najwyższy szczyt Kamczatki. Jego pierwszą erupcję zanotowano w 1697 roku. Od tamtej pory pozostaje aktywny. Z krateru nieustannie wydobywa się dym, a erupcje sprawiają, że wylewa się z niego także lawa tworząca "jęzory" o kilkukilometrowej długości.

Źródło: BBC