Obserwuj w Google News

Helsinki – 8 najlepszych atrakcji turystycznych

4 min. czytania
Aktualizacja 02.07.2021
02.07.2021 16:54
Zareaguj Reakcja

Helsinki - stolica Finlandii. Planujesz odwiedzić Helsinki? Poznaj historię miasta, najlepsze atrakcje turystyczne, zabytki, noclegi i przydatne informację o największym mieście w Finlandii

Helsinki – 8 najlepszych atrakcji turystycznych
fot. Shutterstock

Helsinki to wspaniałe miasto do zwiedzania zarówno pieszo jak i na rowerze, i ma również doskonale rozwinięty transport publiczny, obejmujący łodzie i pociągi.
Wybierasz się na Helsinki? Aby dowiedzieć się więcej o tym niesamowitym skandynawskim miejscu, koniecznie przeczytaj naszą listę najlepszych miejsc do odwiedzenia i rzeczy do zrobienia w Helsinkach.

Helsinki historia

Helsinki to stolica Finlandii, a także największe miasto w tym kraju. Znajduje się na granitowym półwyspie na północnym wybrzeżu Zatoki Fińskiej, naprzeciwko Morza Bałtyckiego. Król SzwecjiGustaw Waza założył Helsinki w 1550 r., a w 1808 r. miasto zostało włączone do rosyjskiego Wielkiego Księstwa Fińskiego.

Helsinki to wspaniałe miasto do zwiedzania pieszo lub na rowerze, i ma doskonały system transportu publicznego, który obejmuje łodzie na wyspy i pociągi do innych miejsc w Finlandii.

Helsinki – atrakcje turystyczne

Dziś stolica Finlandii to elegancki, nowoczesny obszar miejski zamieszkały przez 1,4 miliona ludzi. To miasto wyspiarskie, obejmujące 315 wysp i półwysep, więc czeka cię oszałamiająca sceneria, w której z pewnością nie będziesz mógł się oderwać od próbowania fińskich potraw, zwiedzania muzeów, kościołów i innych turystycznych atrakcji w Helsinkach.

Łodzią do twierdzy Sveaborg i na wyspy Suomenlinna

Ufortyfikowane wyspy Suomenlinna są integralną częścią Helsinek. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się odległe, w rzeczywistości łatwo do nich dotrzeć 20-minutową przejażdżką promem, korzystając z tego samego biletu, co na autobusy i tramwaje.

Sama forteca Sveaborg– co dosłownie tłumaczy się jako „szwedzki zamek” – dominuje nad wyspą. Został zbudowany w połowie XVIII wieku, aby uniemożliwić Rosjanom dostęp do Bałtyku.

Adres: Suomenlinna C 40, FI-00190 Suomenlinna, Helsinki

Zakupy na rynku w Helsinkach

Rynek (Kauppatori) jest głównym placem w centrum Helsinek i jest jednym z najbardziej znanych rynków na świeżym powietrzu w północnej Europie. Graniczy z Morzem Bałtyckim i jest pełen stoisk z fińską żywnością, kwiatami i pamiątkami turystycznymi. Często na wodzie stoją łodzie rybackie, które sprzedają owoce morza. Zwiedzający powinni jednak uważnie obserwować swoje zakupy, ponieważ mewy na targu bezczelnie kradną jedzenie niczego niepodejrzewającym gościom.

Adres: Eteläranta, 00170 Helsinki

Odwiedź pomnik i park Sibeliusa

Zaprojektowany przez Eilę Hiltunen pomnik wielkiego fińskiego kompozytora został odsłonięty w 1967 roku i wzbudził natychmiastowe kontrowersje i niemałą krytykę. Oryginalny pomnik Sibeliusa (Sibelius-monumentti) został utworzony z metalowych rur, które tworzą muzykę, gdy wieje wiatr.

Bardziej tradycyjny posąg Sibeliusa został dodany później, w odpowiedzi na skargi. Pomnik jest częścią pięknego Parku Sibeliusa, jednego z wielu w stolicy Finlandii.

Adres: Mechelininkatu 38, Helsinki

Katedra Uspieńskiego

Jeden z dwóch imponujących kościołów, które dominują w panoramie nad portem w Helsinkach, katedra Uspenski (Uspenskin katedraali) przyciąga wzroknawet najbardziej wymagających turystów.Ten wspaniały ceglany budynek wyróżnia się wieloma wieżami i iglicami zwieńczonymi 13 złotymi kopułami.

Adres: Kanavakatu 1, 00160 Helsinki

Muzeum Sztuki Współczesnej (Kiasma)

W krainie słynącej z najnowocześniejszych rodzimych architektów, ironią jest, że budynek uważany za jeden z symboli współczesnej architektury w Finlandii został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta - Stevena Holla. Wraz ze zbiorami sztuki fińskiej z okresu po 1960 r. muzeum posiada teatr poświęcony eksperymentalnemu dramatowi, muzyce i tańcu. Na terenie obiektu znajduje się kawiarnia i sklep.

Adres: Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki

Zoo Korkeasaari

Założone w latach 80. XIX wieku zoo Korkeasaari jest jednym z najstarszych na świecie i zajmuje czołowe miejsce dzięki wyjątkowym programom hodowlanym dla zagrożonych gatunków m.in. panter śnieżnych i innych dużych kotów, takich jak tygrys amurski i syberyjski.

Jak w każdym dobrym zoo, środowisko zostało zaprojektowane tak, aby było jak najbliżej naturalnych siedlisk. Zoo jest otwarte przez cały rok, a odwiedzanie tropikalnych domów jest jedną z ulubionych atrakcji turystycznych, szczególnie zimą.

Adres: Mustikkamaanpolku 12, 00270 Helsinki

Spacer po Central Parku (Keskuspuisto)

Central Park w Helsinkach (Keskuspuisto) to ogromna zielona przestrzeń w samym środku miasta. Park o powierzchni ponad 10 kilometrów kwadratowych zaczyna się na Stadionie Olimpijskim w pobliżu zatoki Töölönlahti i rozciąga się na północ do gminy Vantaa w lesie Paloheinä, gdzie znajduje się rozległy teren do narciarstwa biegowego.

Adres: 00630 Helsinki

Jednodniowa wycieczka do Hanko

Hanko to piękne nadmorskie miasteczko położone 130 kilometrów na zachód od Helsinek, liczące około 10 000 mieszkańców. Ze względu na swoje położenie Hanko jest przedmiotem rywalizacji od ponad tysiąca lat. Szwedzi i Rosjanie stoczyli tu kilka bitew w XVII i XVIII wieku.W 1809 r. Samo miasto zostało oficjalnie założone dopiero w latach 70. XIX wieku, a później służyło jako kluczowy punkt tranzytowy dla Finów wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych w czasach głodu.

Helsinki – nocleg

Jeśli odwiedzasz Helsinki po raz pierwszy i chcesz zobaczyć niektóre z najważniejszych zabytków miasta, najlepszym miejscem na pobyt jest centrum miasta, w pobliżu Mannerheimintie (ulica Mannerheim). Znajdziesz tutaj takie atrakcje, jak Dworzec Centralny, budynek Parlamentu, Hala Finlandia oraz wiele sklepów i restauracji, a także swobodny i szybki transport do innych zabytków i atrakcji turystycznych.