Obserwuj w Google News

Hurghada. Ulubiony kurort na egipskie wakacje

Nina Czochara
3 min. czytania
11.06.2018 15:32
Zareaguj Reakcja

Hurghada to najpopularniejszy kurort turystyczny w Egipcie i jedno z najchętniej odwiedzanych kierunków przez Polaków. Co przyciąga do tego miejsca? Fantastyczna pogoda gwarantowana przez cały rok. Najcieplejsze morze świata. I świetne warunki do nurkowania. 

Hurghada
fot. Shutterstock

Hurghada położona jest na wybrzeżu Morza Czerwonego, ok. 450 km na południe od Kairu. Jeszcze 30 lat była to niewielka wioska rybacka. Obecnie jest tętniącym życiem kurortem ze skupiskiem hoteli ciągnących się wzdłuż złocistych plaż. Hurghada swoją ogromną popularność zawdzięcza przepięknym rafom koralowym oraz słonecznej pogodzie, która nigdy nie zawodzi.

Hurghada: nurkowanie w najcieplejszym morzu świata

Największą atrakcją Hurghady, z niesłabnącą siłą przyciągającą tłumy turystów, jest Morze Czerwone, czyli najcieplejsze morze świata. W lecie jego temperatura sięga nawet 30˚C, a pod koniec roku jest w nim cieplej niż latem w wodach naszego Bałtyku. Stała temperatura tutejszych wód (rzadko spadająca poniżej 20˚C) przyczyniła się do powstania wyjątkowego bogactwa raf koralowych uznawanych za jedne z najpiękniejszych na świecie. 

Morze Czerwone - nurkowanie
fot. Shutterstock

Aby zobaczyć niesamowite bogactwo podwodnego świata, trzeba wybrać miejsce nieco oddalone od miasta. Dużą popularnością cieszy się zatoka Makadi oraz położona 40 km na południe Sharm El Naga – tuż przy plaży rozciąga się piękna rafa. 

Gdzie jeszcze warto wybrać się na nurkowanie? Na przykład na pobliską wyspę Giftun. To jedno z najlepszych miejsc do podziwiania podwodnego świata rafy koralowej. Na wyspę można dostać się stat­kiem lub katamaranem wypływającym z Hurghady.

Safari po pustynnych terenach

Hurghada to nie tylko Morze Czerwone, ale też niesamowity teren pustynny, świat Beduinów i dawnych, tajemniczych miast. Będąc w Egipcie, warto wykupić na przykład wycieczkę samochodami terenowymi czy quadami po pustynnych wydmach.

Safari Egipt
fot. Shutterstock

Na początek czeka nas przejazd do malowniczej wioski Beduinów, podziwianie niesamowitych widoków oraz obowiązkowe „smakowanie” tutejszej herbaty. Wycieczkę warto zakończyć kolacją w prawdziwym beduińskim namiocie. Na koniec, po trudach upalnego dnia, czeka nagroda w postaci zachodzącego nad pustynią słońca. Warto!

Wodne atrakcje, czyli najlepsze aquaparki w Hurghadzie

Numerem jeden wśród parków wodnych w Hurghadzie jest Makadi Water World. To największy aquapark w Egipcie i ulubione miejsce zabawy szczególnie dla rodzin. Park podzielony jest na dwie strefy – dla dorosłych oraz dzieci – i obejmuje 50 różnorodnych zjeżdżalni. Oprócz tego znajdziemy baseny, lokale gastronomiczne i sklepy z pamiątkami. Makadi Water World otrzymał wyróżnienie na portalu TripAdvisor.

Warto odwiedzić też Jungle Aqua Park – tutejszy park wodny wraz z sąsiednim hotelem tworzy duży kompleks położony około 20 minut od centrum Hurghady. Kilkadziesiąt zjeżdżalni, kilkanaście krytych basenów (również z podgrzewaną wodą), sztuczne fale i specjalnie wyznaczona strefa dla najmłodszych – dla nikogo nie zabraknie tu atrakcji.

Pogoda w Hurghadzie: kiedy warto jechać na wakacje?

Hurghada ma klimat zwrotnikowy skrajnie suchy. Opady występują sporadycznie, a słońce świeci przez niemal cały rok. Najbardziej gorąco jest w szczycie sezonu wakacyjnego – lipcu i sierpniu. Wówczas możemy spodziewać się temperatury sięgającej powyżej 40 °C. Ze względu na panujące w tym okresie upały większość wypoczywających nie decyduje się na zwiedzanie, lecz wypoczynek w hotelu.

Zimą w Hurghadzie temperatury powietrza nie są tak wysokie jak latem, nierzadko zbliżając się do 30 °C. W najchłodniejszym miesiącu, styczniu, średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi ok. 22 °C. Dla tych, którzy lubią kąpiele słoneczne, jest to więc bezkonkurencyjna opcja. To również bardzo dobry czas dla wielbicieli zwiedzania.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Hurghady?

Wiza i niezbędne dokumenty:
Przy wjeździe na teren całego Egiptu wymagany jest paszport oraz wiza. O wizę można ubiegać się w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub na lotnisku w Egipcie. Aby otrzymać wizę, należy posiadać paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy po dacie zakończenia planowanej podróży. Opłata wynosi 25 USD (wiza jednokrotna) lub 35 USD (wiza wielokrotna). 

Wizę można wyrobić również za pośrednictwem strony internetowej  visa2egypt.gov.eg. Przy zakupie online warto zachować ostrożność – istnieją płatne serwisy (inne niż egipskiego MSZ), które za wystawienie wizy pobierają dodatkową opłatę. 

Ceny wakacji w Hurghadzie:
Tygodniowe wakacje w Hurghadzie, które obejmują przelot i nocleg w 3-gwiazdkowym hotelu z 2 posiłkami, zaczynają się od ok. 1450 zł od osoby w sezonie. Z opcją all inclusive i w hotelu 4-gwiazdkowym – od ok. 1700 zł. W ramach oferty last minute można znaleźć jeszcze niższe ceny – najbardziej atrakcyjne są w miesiącach zimowych.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

Turcja: 12 miejsc, które warto zobaczyć

•  Jak upolować tanie wakacje? 6 sposobów na Last Minute

•  Kenia: kiedy jechać i o czym pamiętać? 7 praktycznych wskazówek przed podróżą