Popularna wakacyjna wyspa w Europie może stracić ponad połowę plaż. Wszystko przez zmiany klimatu

22.12.2021 09:26

Z nowych badań wynika, że do końca XXI wieku kultowa wakacyjna wyspa w Europie - Ibiza - może stracić nawet 65 proc. swoich plaż. Winne są temu zmiany klimatu. Do końca stulecia wody mogą zalać nawet 37 plaż tak uwielbianych przez turystów z całego świata.

Ibiza
fot. Shutterstock

20 grudnia opublikowano raport dotyczący tego, w jak zastraszającym tempie topią się lodowce w Himalajach. Okazuje się, że w ciągu ostatnich 40 lat proces ten jest 10 razy szybszy w porównaniu z tym, jak postępował w poprzednich 7 wiekach. A to tylko jeden z wyraźnych sygnałów, że na Ziemi dzieje się coś bardzo złego.

W ostatnich dniach w sieci pojawiły się kolejne badania dotyczące zmian klimatycznych. Analiza, która została przedstawiona w czasopiśmie "Frontiers in Marine Scienece" wykazała, że nawet 65 proc. plaż na Ibizie może zniknąć do końca XXI wieku. A przypominamy, że hiszpańska wyspa i jej biały drobny piasek są jednymi z ulubionych wśród turystów z całego świata.

Ibiza może stracić ponad połowę swoich plaż. Wszystko przez zmiany klimatu

Z nowego badania opublikowanego w "Frontiers in Marine Science" wynika, że Ibiza do 2100 roku może stracić ponad połowę swoich plaż. Nawet 65 procent plaż na Balearach może zostać zalanych, a przyczynić się do tego mogą zmiany klimatyczne.

Hiszpański archipelag, który obejmuje m.in. Ibizę i Majorkę, jest bardzo popularny wśród turystów z całego świata. Jeżeli zatem prognozy naukowców okażą się prawdziwe, już niebawem miejsca te stracą cenne atrakcje. 

Zespół badaczy z Centrum Oceanografii Balearów stworzył złożony model komputerowy do szacowania zmian poziomu morza i scenariuszy, które uwzględniają zarówno umiarkowane, jak i poważne zmiany klimatu. Wcześniejsze badania przewidywały, że w najbardziej pesymistycznej opcji poziom mórz wokół Balearów wzrośnie nawet o 26 cali (ok. 66 cm). Jednak na wygląd i jakość plaż wpływa więcej czynników niż samo podnoszenie się poziomu morza.

Zdaniem naukowców podmycia i powodzie, które zależą od wahań pływów i fal, są ważniejszym wskaźnikiem do oszacowania przyszłego losu hiszpańskich plaż. Biorąc pod uwagę kształt i nachylenie 868 plaż na Balearach, zasięg łąk trawy morskiej i ziarnistość piasku, eksperci oszacowali, że przy umiarkowanych zmianach klimatu ponad 65 procent plaż zostanie zalanych. Do końca stulecia całkowicie zniknie 37 plaż.

W przypadku poważnych i zaawansowanych zmian klimatycznych nawet 86% plaż mogłoby zostać zalanych, a 72 plaże całkowicie by zniknęły.

W obu przypadkach pod koniec stulecia Baleary utracą ponad 50 procent plaż. Te wyniki można ekstrapolować na inne rejony Morza Śródziemnego, ponieważ plaże we wszystkich regionach mają podobne cechy i będą podlegać podobnym zmianom poziomu wody. Prognozy te wskazują, że plany adaptacji wybrzeża powinny zostać opracowane tak szybko jak to możliwe - napisali autorzy badania.

Co o tym sądzicie?

Źródło: earth.com

loader