Obserwuj w Google News

Ibiza – wakacje na wyspie słońca i zabawy

Nina Czochara
4 min. czytania
19.06.2018 11:07
Zareaguj Reakcja

Najlepsze imprezy na świecie, fantastyczna pogoda i jasne plaże otoczone ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Ibiza ze swoim gorącym, śródziemnomorskim klimatem stwarza idealne warunki nie tylko do zabawy, ale też spokojnego wypoczynku na piasku.

Ibiza
fot. Shutterstock

Ibiza to niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym, która oddalona jest o blisko 80 km od Hiszpanii kontynentalnej. Choć ma zaledwie 35 km długości i 16 szerokości, kryje niezwykłą historię i atrakcje. Ogromnym atutem tego miejsca jest położenie – w porównaniu z innymi wyspami w archipelagu Balearów (Majorką czy Minorką) znajduje się najbliżej kontynentu afrykańskiego. Dzięki temu gwarantuje około 300 słonecznych dni w roku oraz morze przez cały rok cieplejsze od otaczającego go powietrza.

Stolicą wyspy, a zarazem jej największy miastem, jest Eivissa słynąca z zabytkowych fortyfikacji oraz dużej liczby dyskotek. Choć Ibiza zasłynęła jako imprezowa stolica świata, oferuje nie tylko kluby i imprezy, ale także piękne wybrzeże ze wspaniałymi plażami. To właśnie one każdego roku przyciągają osoby poszukujące idealnego miejsca na wypoczynek.

Ibiza: „imprezowa stolica świata”

Ibiza niemal każdemu kojarzy się z imprezami i zabawą do białego rana. I słusznie. Wyspa widnieje nawet w Księdze Rekordów Guinessa jako najbardziej rozrywkowe miejsce na świecie. Najbardziej znane kluby to Pacha (lokal działający już od lat 70.) czy Space położone w okolicy miasta Ibizy. Ogromną popularnością cieszy się też znajdujący się w pobliżu Privilege – to jeden z największych klubów na świecie i prawdziwa mekka celebrytów. Znajduje się tu ogromny kompleks rozrywkowy z dyskoteką, barami, basenem ze szklanym dnem, a nawet galeriami sztuki. 

DJ w klubie
fot. Shutterstock

Mocno imprezowy charakter ma też miasteczko San Antonio. To tutaj znajdują się znane kluby Eden,  Es Paradis i Amnesia. Ten ostatni mieści nawet 5 tys. osób. W okolicach jest też sporo plaż, na których kwitnie życie nocne i wczesnoranne. Tłumy imprezowiczów przyciąga Bora-Bora – zabawa rozkręca się tutaj zwykle po godz. 4.00, kiedy kończy się cisza nocna.

Śladami hipisów na Ibizie

Ibiza słynęła z otwartości i luźnego stylu życia. Właśnie dlatego w latach 60. i 70. stała się „mekką europejskich hipisów”, którzy zaczęli ściągać na wyspę ze wszystkich zakątków Starego i Nowego Kontynentu. Młodzi hipisi koncertowali się głównie w okolicach miejscowości San Carlos (na północy wyspy), a centralny plac miasteczka stał się miejscem regularnych spotkań i wymiany własnoręcznie wykonanych przedmiotów. Spotkania te zaczęły przyciągać również miejscową ludność – w ten sposób powstał pierwszy hipisowski bazar.

Chociaż od lat sześćdziesiątych Ibiza mocno się skomercjalizowała, słynne hippie-jarmarki wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przyjezdnych. Najbardziej znany jest Mercadillo Las Dalias. Do dziś miejsce to zrzesza miejscowych wystawiających tu na sprzedaż ręcznie wyrabiane ubrania, akcesoria czy biżuterię. Targ można odwiedzić w każdą sobotę od 10 do późnych godzin nocnych. W sezonie letnim otwierany jest również w poniedziałkowe wieczory.      

Ibiza: wyspa pięknych plaż

Ibiza to nie tylko tętniące życiem miasteczka i światowej klasy kluby, ale także niezwykle zróżnicowane wybrzeże – od zadbanych piaszczystych plaż po te zupełnie dzikie. Choć wyspa jest niewielka, znajdziemy tutaj około 70 plaż. Jedne z najdłuższych i najpiękniejszych znajdują się na południowych wschodzie wyspy, w okolicy stolicy. Podobnie jak na innych hiszpańskich wyspach większość jest malowniczo usytuowana w zatoczkach.

Playa Bossa
fot. Shutterstock

Najatrakcyjniejsze miejsca to Cala de Sant Vicent, Playa Cala Salada oraz niemal 3-kilometrowa Playa d’en Bossa (jedna z najdłuższych na wyspie). Warto odwiedzić też urokliwą zatokę Cala Llonga, gdzie kryje się niewielka plaża z jasnym piaskiem i przejrzystą wodą. Tu nurkowie mają idealne warunki do podziwiania podwodnego świata. Cala Bassa to z kolei jedna z najpopularniejszych plaż w okolicach miasta Sant Antoni. Do pobliskiego portu często zawijają statki wycieczkowe z turystami.

Pogoda na Ibizie. Kiedy warto lecieć?

Pełnia sezonu przypada od maja do września. Można spodziewać się wtedy temperatur 22–30 °C. Najcieplej jest oczywiście w szczycie sezonu, lipcu i sierpniu, ale wtedy też trzeba przygotować się na ogromną liczbę turystów. Przelotne deszcze pojawiają się czasem w kwietniu i we wrześniu. Od października do stycznia trzeba liczyć się z ryzykiem deszczowej pogody.

Średnie temperatury w ciągu dnia na Ibizie:
• Maj – 22 °C
• Czerwiec – 27 °C
• Lipiec – 30 °C
• Sierpień – 30 °C
• Wrzesień – 27 °C
• Październik – 23°C

Ibiza – informacje praktyczne:

Powierzchnia Ibizy: 572 km2
Stolica: Ibiza (katalońskie Eivissa)
Ludność: ok. 125 tys. osób
Komunikacja na wyspie:
Bardzo popularna jest komunikacja morska, tzw. Ferry Boats. Tramwaje wodne łączą główny port Ibizy z innymi portami na wyspie. Jest to szybki i tani sposób na przemieszczanie się po wyspie. Na wyspie funkcjonuje też tak zwany Disco Bus, który – jak nietrudno się domyślić – kursuje w nocy i jest niezwykle przydatny imprezowiczom. 
Ceny wakacji na Ibizie:
Za tygodniowy pobyt z biurem podróży w wysokim sezonie trzeba zapłacić ok. 2 tys. złotych (hotel 4-gwiazdkowy, z all inclusive). Poza sezonem jest oczywiście taniej. Na przykład w październiku za 7-dniowe wakacje na Ibizie (z all inclusive) trzeba zapłacić od 1500 zł.  
Loty na Ibizę:
W sezonie (lipiec-sierpień) koszt biletów lotniczych w obie strony zaczyna się od 800 zł. Zwykle wymagana jest jedna przesiadka.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

•  Teneryfa – klejnot Wysp Kanaryjskich [PRZEWODNIK]

•  Fuerteventura. Odkrywamy atrakcje i najpiękniejsze plaże na wyspie

•  Costa del Sol – słoneczna perła Andaluzji

 ___

RadioZET.pl/NC