Obserwuj w Google News

Ile dni powinien trwać urlop, aby naprawdę odpocząć? Jest odpowiedź naukowa

Nina Czochara
2 min. czytania
14.03.2018 10:42
Zareaguj Reakcja

Jedni preferują kilka krótkich wyjazdów w ciągu roku, inni wybierają jeden, nawet 3-tyodniowy urlop. Ile w rzeczywistości potrzebujemy dni, aby odpocząć i powrócić do pracy zregenerowanym? Jak twierdzą naukowcy, optymalny jest 8-dniowy wypoczynek.

Ile powinien trwać urlop?
fot. Pixabay

Przeciętna osoba pracująca na etacie ma do wykorzystania 26 dni. Lepiej zorganizować kilka krótszych wyjazdów, czy skorzystać z dni urlopowych "za jednym zamachem"? W ocenie naukowców jeden i drugi sposób ma swoje wady. Ale warto znaleźć złoty środek w planowaniu wakacji.

Najlepsze samopoczucie zapewnia 8-dniowy urlop

Naukowcy zaobserwowali, że w ciągu pierwszych kilku dni urlopu wzrasta uczucie szczęścia, która osiąga swój szczyt ósmego dnia wakacji. Po tym czasie - niezależnie od tego, czy wróciliśmy do pracy, czy wciąż mamy wolne - sukcesywnie maleje. Eksperci sugerują więc, aby właśnie po tym czasie powrócić się do stałych obowiązków.

- "Tydzień, to wystarczający czas, który pozwala w pełni zregenerować siły" - wyjaśnia w rozmowie z PAP Life Dr Frederic Saldmann.

Lekarz podkreśla jednak, że urlop idealny powinien być oderwaniem od naszej codziennej rutyny. To właśnie efekt odkrywania nowych rzeczy i miejsc dostarcza najwięcej przyjemności.

Podobne zdanie ma grupa psychologów w składzie Jessica de Bloom, Sabine Geurts oraz Michiel Kompier. Naukowcy wzięli pod lupę 54 wczasowiczów. Okazało się, że u zdecydowanej większości z nich największy poziom relaksu i poczucie szczęścia nastąpił ósmego dnia, a w kolejnych zaczęło stopniowo spadać.

Eksperci są zgodni co do tego, że krótsze, 4-, 5- czy 6-dniowe wakacje nie pozwalają w pełni odpocząć. Zauważyli też, że dobre samopoczucie i stopień zrelaksowania spada do standardowego poziomu w ciągu zaledwie tygodnia od powrotu do pracy.

Przeczytaj także: Wakacje mają pozytywny wpływ na zdrowie

Ważniejsze jest to, jak spędzamy urlop

Pomimo konkretnych danych dotyczących tego, ile dni powinien optymalnie trwać urlop, naukowcy zaznaczają, że czas trwania wakacji ma mniejsze znaczenie dla jakości wypoczynku niż to, co w ich trakcie robimy. Według ekspertów najlepsze efekty dają różnorodne aktywności fizyczne, wysypianie się, regularny odpoczynek, radość z jedzenia, pogody, poznawania nowych miejsc.

To bardzo ważne, aby właściwie spędzić wakacje. Dlaczego? Jak podaje dr Saldmann, po dobrze spędzonym urlopie może wystarczyć nam siły i powakacyjnej energii jeszcze na kolejnych pięć tygodni.

Przed planowaniem urlopu warto jednak poznać własne preferencje, co do miejsca i sposobu spędzania wakacji. Chodzi przecież o to, aby jak najlepiej wykorzystać nasze dni urlopowe. W ciągu roku mamy ich przecież zaledwie 26.

Źródło: PAP, wp.pl

___

RadioZET.pl/NC