Obserwuj w Google News

Inwazja meduz we Włoszech. W jednym z portów zaroiło się od tysięcy tych zwierząt [WIDEO]

2 min. czytania
29.04.2022 09:11
Zareaguj Reakcja

W jednym z włoskich portów zaroiło się w ostatnim czasie od meduz. Materiały z drona zamieszczone w sieci przez agencję Reuters pokazują inwazję tych zwierząt w Trieście. Naukowcy wiedzą, czym może być spowodowany napływ parzydełkowców w te rejony. Tylko zobaczcie, jak wyglądało to zjawisko.

Inwazja meduz we Włoszech
fot. LorenzoZuffi/DAPRESS / SplashNews.com/East News

W porcie w Trieście pojawiły się w ostatnim czasie ogromne ilości meduz. Zwierzęta udało się nagrać za pomocą drona, a wideo trafiło następnie do sieci, gdzie wywołało niemałe zamieszanie.

Naukowcy znaleźli prawdopodobną przyczynę tego stanu rzeczy. Otóż okazuje się, że inwazja może być spowodowana wiatrem, a także zmianą temperatury morza. Spójrzcie, jak ten fenomen wygląda na nagraniu.

Redakcja poleca

Inwazja meduz we Włoszech. W jednym z portów zaroiło się od tysięcy tych zwierząt

W porcie we włoskim Trieście zaobserwowano w ostatnim czasie inwazję meduz. Tysiące osobników tego gatunku udało się nagrać za pomocą drona. Trzeba przyznać, że widok ten wygląda imponująco. Skąd wzięły się one tutaj w takich ilościach?

Prawdopodobnie za pojawienie się tutaj tylu parzydełkowców odpowiada wiatr, który je tu spycha, lub też zmiana temperatury morza. Co ciekawe, fenomen ten występuje w tych okolicach już kolejny raz. W kwietniu 2021 roku w porcie również można było zobaczyć tysiące meduz z rodzaju Rhizostoma pulmo.

Obserwujemy ocieplenie morza, a wzrost liczebności meduz może być częściowo tego skutkiem - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami gazety "La Repubblica" Valentina Tirelli, badaczka z Narodowego Instytutu Oceanografii i Geofizyki Eksperymentalnej.

Specjalistka dodała też, że dla nas tak niewielkie zmiany temperatury nie mają znaczenia, ale już dla bezkręgowców jak najbardziej.

Drobne zmiany temperatury są istotne dla tych bezkręgowców. Ogromne znaczenie ma fakt, że zaczynają się rozmnażać 3 tygodnie lub nawet miesiąc wcześniej - dodała.

Tirelli przyznała jednak też, że inną przyczyną pojawienia się tylu meduz w tym rejonie może być Bora, czyli północno-wschodni wiatr, który często mocno wieje nad Triestem i jego zatoką. Może powodować podnoszenie się wody z głębin i przesuwanie meduz w kierunku wybrzeża.

Źródło: Reuters