Oceń
Islandia, położona na wyspie o tej samej nazwie, przy kole podbiegunowym, jest coraz popularniejszym kierunkiem wśród podróżników. Niemałe znaczenie ma tutaj fakt, że z Polski dostępne są loty w bardzo dobrych cenach. Sam kraj jest niezwykle różnorodny i przepiękny krajobrazowo – każdy znajdzie coś dla siebie. Planujesz wycieczkę na Islandię? Oto 12 rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą.
SPIS TREŚCI:
• Kiedy lecieć na Islandię? Pogoda na wyspie
• Kiedy i gdzie polować na zorzę polarną?
• Jak dojechać z lotniska do centrum Reikjaviku?
• Noclegi na Islandii: gdzie szukać?
• Gdzie na zakupy? Tania sieć sklepów
• Islandia: kartą czy gotówką?
• Gorące źródła: które warto odwiedzić?
• Woda z kranu: czy można ją pić?
• Owce i elfy - ciekawostki o Islandii
1. Pogoda na Islandii: kiedy warto jechać?
Każda pora roku ma tutaj swój klimat – latem trwa wieczny dzień (co może przeszkadzać we śnie), a zimą panuje ciągła noc i można zobaczyć zorze polarne. Najlepszym czasem na wyjazd na Islandię jest okres od końca maja do początku września – wtedy też mamy szansę na najbardziej przyjazną pogodę. Warto jednak pamiętać, że pogoda jest bardzo zmienna – warunki atmosferyczne zmieniają się z dnia na dzień, z godziny na godzinę.
Latem temperatura powietrza może wahać się od 5-25˚C. Właśnie dlatego w podróż warto zabrać z jednej strony przeciwdeszczową kurtkę i bluzę z polaru, a z drugiej krem do opalania. Na wyspie trzeba się też przygotować na silny wiatr – zazwyczaj nie widać go na tych cudownych zdjęciach z pięknymi widokami.
2. Zorza polarna na Islandii. Kiedy i gdzie jej szukać?
Aby zobaczyć na Islandii zorzę polarną, najlepiej wybrać się tam w okresie między wrześniem a początkiem kwietnia. Wiele zależy od oczywiście od widoczności – aby zorza polarna pojawiła się na niebie, konieczne jest bezchmurne niebo.
Najlepiej polować na zorzę w miejscach oddalonych od źródeł światła – warto więc wyjechać z Reykjaviku i kierować się na północ. Jednym z najbardziej malowniczych miejsc, w których możemy ją obserwować, jest lodowiec Jokulsarlon. Dobrym wyborem jest również Park Narodowy Þingvellir. Można też wykupić (w jednej z lokalnych agencji turystycznych) zorganizowaną wycieczkę połączoną z obserwacją zorzy polarnej.
3. Loty na Islandię
Na Islandię można dolecieć bezpośrednio z Warszawy i Gdańska (liniami Wizz Air lub WOW Air) albo z Berlina. Warto śledzić strony przewoźników, bo bilet kupiony z dużym wyprzedzeniem lub w promocyjnej cenie może kosztować nawet poniżej 400 zł w obie strony. Na wyspę można się też dostać promem – ta opcja jest jednak zdecydowanie droższa.
4. Dojazd z lotniska do centrum Reykiaviku
Główne lotnisko Islandii (KEF) wbrew pozorom nie znajduje się w samym Reykiaviku tylko w Keflaviku – to około 40 km od centrum stolicy. Do Reykiaviku można jednak bez problemu dostać się taksówką, wypożyczonym samochodem lub autokarem.
Wiele osób korzysta z oferty lokalnych przewoźników, którzy regularnie odbierają pasażerów spod terminalu. Bilety na autokar można kupić w kasach na lotnisku lub online – cena biletu wynosi 3000 ISK (niecałe 100 zł).
5. Noclegi na Islandii – hostele i kempingi
Hotele na Islandii są drogie, dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą hostele, namioty, kempingi i serwisy typu Airbnb. Jeśli dodatkowo zabierzemy własny śpiwór, to możemy liczyć na niższe ceny. Ze względu na dużą popularność Islandii w ostatnim czasie noclegi warto rezerwować z wyprzedzeniem.
Na Islandii jest opcja darmowego kempingu. Znajduje się pod wodospadem Dynjandi na fiordach – jest pięknie położony, ma toalety (prysznica już nie), do tego stoliki i grille.
6. Samochodem po Islandii
Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie wyspy samochodem, warto pamiętać o trudnych warunkach na niektórych terenach. Jazda po fiordach zajmuje sporo czasu, a co więcej jest wymagająca dla kierowców. Żeby dojechać np. do Thórsmörk czy Landmannalaugar, trzeba przejechać kilkadziesiąt kilometrów szutrowych dróg i wielokrotnie przejeżdżać przez rzeki. Konieczny będzie samochód z napędem 4x4.
7. Gdzie robić zakupy? Tania sieć sklepów
Islandia jest jednym z najbogatszych krajów w Europie, co przekłada się na wyższe ceny produktów i usług na miejscu. Aby nie zbankrutować, warto szukać sieci „tańszych sklepów” – popularna jest sieć sklepów Bonus. Ceny są tam dużo niższe niż w standardowych sklepach i supermarketach na Islandii, choć i tak trzeba przygotować się na ceny nawet 3 razy wyższe niż w Polsce. Warto pamiętać również o tym, że im dalej od stolicy, tym ceny wyższe.
8. Islandia: kartą czy gotówką?
Na Islandii nie ma żadnego problemu w płatnościach kartą – taka opcja dostępna jest w niemal każdym zakątku kraju. Jeśli jednak lubimy mieć przy sobie gotówkę, na wyjazd warto zabrać dolary lub euro – na miejscu można je bez problemu wymienić na korony islandzkie (ISK) – 1 euro to około 1,25 ISK.
9. Internet na Islandii
Jedną z opcji jest korzystanie z darmowego wi-fi, które dostępne jest na lotnisku, punktach informacji turystycznej, restauracjach czy stacjach benzynowych. Jeśli chcemy mieć stały dostęp do internetu – nawet w najbardziej odizolowanych miejscach – zdecydowanie warto pomyśleć o islandzkiej karcie SIM. Dla przykładu karta sieci Simmin (z pakietem 1 GB internetu) kosztuje około 60 zł. Jeśli planujemy podróż samochodem, warto również – na wszelki wypadek – ściągnąć na telefon jeszcze przed wyjazdem mapę offline Islandii z serwisu Google Maps.
10. Gorące źródła i baseny Islandii – gdzie się kąpać?
Islandia słynie z gorących źródeł – nic dziwnego, bo na miejscu znajdziemy ich ponad 700. W wielu z nich dozwolona jest kąpiel. Które gorące źródła i baseny warto odwiedzić? Między innymi
Seljavallalaug, czyli jeden z najstarszych basenów na Islandii (wybudowany w 1923 roku). Miejsce to położone jest w otoczeniu fantastycznych krajobrazów – w sezonie bywa zatłoczone, więc warto wybrać się tam rano.
Ciekawym miejscem jest też naturalny basen w Krossnes Strandir (Fiordy Zachodnie). Jest nieco odosobniony, dzięki czemu nie tak popularny i zatłoczony. Okolica jest niezwykła – po jednej stronie mamy widok na góry, a po drugiej na ocean. Warto odwiedzić też dwie jaskinie Grjótagjá i Stóragjá, przy czym można kąpać się jedynie w tej drugiej. Obowiązkowo trzeba odwiedzić też termalną rzekę Hverageroi, około 45 km do Reykjaviku. Aby dotrzeć do tego miejsca, czeka nas 3-kilometrowy trekking. Trasa nie jest jednak trudna, a widoki po drodze naprawdę niezwykłe.
11. Woda z kranu – czy można ją pić?
Na Islandii woda z kranu jest jedną z najczystszych na świecie. Właśnie dlatego bez żadnych obaw można ją pić.
12. Elfy i owce – ciekawostki o Islandii
Zwiedzając Islandię, nie sposób natknąć się na stada owiec. Zaskakujący może być fakt, że owiec jest kilkakrotnie więcej niż samych Islandczyków. Początek września na Islandii rozpoczyna się wielkim świętem – Rettir – czyli corocznym spędem tych zwierząt. W tym widowiskowym wydarzeniu biorą udział całe wsie.
Islandia to nie tylko owce, ale też… elfy, które są ważną częścią islandzkich wierzeń i tradycji. Mówi się, że charakteryzują się niezwykłą urodą i złośliwością – porywają ludzi do swojej krainy, z której nie ma możliwości powrotu. Choć obecnie wielu Islandczyków mówi o elfach z przymrużeniem oka, prawdą jest, że planując budowę dróg, uwzględnia się… ich rzekome siedliska.
___
RadioZET.pl/NC
Oceń artykuł