Obserwuj w Google News

Najpiękniejsze jeziora w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

5 min. czytania
18.05.2021 10:45
Zareaguj Reakcja

Przepiękne krajobrazy, doskonale warunki do aktywnego spędzenia czasu na wodzie i odpoczynek z dala od nadmorskiego zgiełku – polskie jeziora są doskonałym pomysłem na weekend. Oprócz fantastycznych widoków i „świętego spokoju” wiele z tych miejsc szczyci się doskonałą jakością wody potwierdzoną certyfikatem.  Które jeziora w Polsce warto odwiedzić? Podpowiadamy.

Jezioro w Polsce
fot. Shutterstock

Chociaż jeziora w Polsce zajmują niecały jeden procent powierzchni kraju, zdecydowanie jest w czym wybierać i gdzie odpoczywać. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po 10 najpiękniejszych polskich jeziorach.

Jezioro Niegocin

To jedno z najpopularniejszych i najpiękniejszych jezior na Warmii i Mazurach. Jest zarazem trzecim pod względem powierzchni akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich (ma powierzchnię 2604 ha i linię brzegową o długości 35 km). Przez Niegocin biegnie szlak żeglowny z Giżycka do Mikołajek, Rucianego-Nidy oraz do Pisza.

jezioro Niegocin
fot. Shutterstock

Na północy Niegocin łączy się z jeziorem Kisajno, z kolei we wschodniej części znajduje się wyspa Grajewska Kępa, nazywana „wyspą miłości”. Ta potoczna nazwa związana jest legendą o nieszczęśliwym uczuciu pomiędzy córką rybaka mieszkającą na wyspie a młodzieńcem ze stałego lądu. Wokół jeziora położonych jest też wiele ośrodków wypoczynkowych oraz atrakcyjne miejscowości turystyczne takie jak: Giżycko, Wilkasy, Rydzewo, Grajwo, Bystry i Strzelce. W sezonie letnim miejsca te cieszą się sporą popularnością.

Redakcja poleca

Hańcza: najgłębsze jezioro w Polsce

To najgłębsze jezioro w Polsce i w całej środkowej Europie (ma aż 108,5 metra głębokości). Wody tego akwenu są niezwykle czyste – widoczność wynosi od 3 do 6 metrów (w zależności od pory roku). To popularne miejsce wśród miłośników nurkowania.

Jezioro Hańcza
fot.

Jezioro Hańcza znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną jako rezerwat przyrody. Z powierzchnią 304 ha jest jednym z największych jezior na Suwalszczyźnie.

Zobacz także:  Nurkowanie w Polsce: gdzie warto się wybrać? 7 ciekawych miejsc [ZDJĘCIA]

Śniardwy: największe jezioro w Polsce

Śniardwy, nazywane perłą Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, to największe polskie jezioro (ma 113,4 km² powierzchni). Cały obszar tego akwenu jest częścią Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Śniardwy
fot. Shutterstock

Jezioro Śniardwy ze względu na ukształtowanie dna, w wielu miejscach jest bardzo płytkie i kamieniste, stanowi niemałe wyzwanie dla wielbicieli żeglarstwa. To jednak zdecydowanie nie odstrasza amatorów tego sportu – przez jezioro prowadzi popularny szlak żeglugi mazurskiej. Nad jeziorem położone są miejscowości takie jak Popielno, Niedźwiedzi Róg, Nowe Guty, Zdęgowo czy Łuknajno.

Jezioro Solińskie

To polskie jezioro nazywane jest czasem „bieszczadzkim morzem”. Poziom wód jeziora często ulega zmianom, ponieważ jego głównym zadaniem jest retencja chroniąca dolinę Sanu przed powodzią. W 1960 roku powstała tu gigantyczna zapora – w jej wnętrzu znajduje się hydroelektrownia, którą warto odwiedzić.

Solina
fot. Shutterstock

To znane w rejonie Bieszczad jezioro jest atrakcją dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Można wybrać się na przejażdżkę statkiem, wypożyczyć kajak, rower wodny lub żaglówkę. W sezonie nad brzegiem zalewu trudno znaleźć wolne miejsce na rozłożenie leżaka czy koca. Nad utworzonym w początku lat 60. XX wieku zbiornikiem znajduje się kilka znanych miejscowości wypoczynkowych, m.in. Solina, Myczkowce czy Polańczyk.

Jezioro Solina to najpiękniejsze jezioro zaporowe w Polsce. Skomplikowana linia brzegowa, urwiste skalne brzegi, bogata fauna i flora oraz kilka miejscowości turystycznych nadają temu miejscu niepowtarzalny koloryt.

Redakcja poleca

Jezioro Łebsko

To urokliwe jezioro w województwie pomorskim odgrodzone jest od Morza Bałtyckiego piaszczystą mierzeją. Akwen znajduje się wewnątrz chronionego terenu  Słowińskiego Parku Narodowego. Północny brzeg jeziora stanowi Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami.

Jezioro Łebsko
fot. Shutterstock

Łebsko jest płytkie, dzięki czemu bezpieczne miejsce do nauki windsurfingu i kitesurfingu. W sezonie letnim organizowane są żeglugi pasażerski po jeziorze (ruszają z przystani w Rąbce). Rejsy odbywają się do Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce (dawnego terenu badawczo-doświadczalnego) oraz do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

ZOBACZ TAKŻE:  Międzyzdroje: co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji miasta

Jezioro Ukiel

Jezioro Ukiel znajduje się na Pojezierzu Olsztyńskim, w północno-zachodniej części Olsztyna. Jest największym, najgłębszym i – gdy spojrzymy na jego kształt – najbardziej „pokrzywionym” jeziorem – stąd też wzięła się potoczna nazwa jezioro Krzywe.

Jezioro Ukiel
fot. Shutterstock

W sezonie letnim staje się centrum rekreacyjnym mieszkańców i turystów. Najbardziej popularnym miejscem jest plaża miejska w południowej części jeziora. Choć brzegi jeziora są przeważnie wysokie i strome, dobry dostęp do wody jest z niemal każdej strony – korzystają z tego zarówno amatorzy dzikich plaż, jak również tych bardziej zagospodarowanych terenów.

Jezioro Drawsko

To polskie jezioro, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się na Pojezierzu Drawskim (w województwie zachodniopomorskim). Miejsce to może pochwalić się aż dwunastoma wyspami – największa z nich to Bielawa (piątą pod względem powierzchni wyspa jeziorna w Polsce).

Jezioro Drawsko
fot. Wikimedia Commons

Drawsko jest też drugim jeziorem po Hańczy pod względem głębokości w Polsce. Co więcej, należy do grona najczystszych jezior w zachodniopomorskim. 

Redakcja poleca

Jezioro Jasne (Czyste) 

Jezioro Jasne, znane też jako  Jezioro Czyste, jest wyjątkowym miejscem na mapie Warmii i Mazur. Znajduje się na Pojezierzu Iławskim, a swoją nazwę zawdzięcza niezwykle przejrzystej wodzie (światło dociera na głębokość 14–15 m).

Jezioro oraz przylegające do niego tereny tworzą Rezerwat Jasne, będący częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego – położonego na pograniczu województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Jezioro Jeziorak

Teren Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego obejmuje tak naprawdę dwa jeziora – wspomniane wcześniej jezioro Jasne oraz jezioro Jeziorak, nad którym leży miasto Iława. Akwen łączy się z Ostródą i Kanałem Elbląskim. W środkowej części jeziora znajduje się kilka wysp (największe to Wielki Ostrów i Wielki Bukowiec).

Jezioro Jeziorak
fot. Shutterstock

Jeziorak ma najdłuższą linię brzegową w Polsce – 27,5 metrów. Zachodni brzeg i środkowa część brzegu wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu. Z Jezioraka można dostać się kanałami na Jezioro Drwęckie w okolicach Ostródy i dalej do Starych Jabłonek.

ZOBACZ TAKŻE: "Polskie Malediwy". To Lazurowe Jezioro przypomina Karaiby. Ale nie można się w nim kąpać

Jezioro Piaseczno

To jezioro należy do najczystszych w kraju (pierwsza klasa czystości). Wyróżnia się też wysoką przejrzystością wody (do 5 m). Jezioro Piaseczno, położone na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim (w województwie lubelskim) jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym – w sezonie ściąga tu spora liczba wypoczywających.

Ale miejsce to kryje też swoje tajemnice. Na dnie jeziora zatopiony jest niemiecki samolot Junkers zestrzelony w czasach II wojny światowej – wrak maszyny stanowi obecnie obiekt poszukiwań nurków.

Największe jeziora w Polsce 

  1. Śniardwy – powierzchnia 113,4 km(warmińsko-mazurskie)
  2. Mamry – powierzchnia 102,8 km(warmińsko-mazurskie)
  3. Łebsko – powierzchnia 71,4 km(pomorskie)
  4. Dąbie – powierzchnia 54 km(zachodnio-pomorskie)
  5. Miedwie – powierzchnia 35,3 km2 (zachodnio-pomorskie)
  6. Jeziorak – powierzchnia 32,2 km2 (warmińsko-mazurskie)
  7. Niegocin – powierzchnia 26 km(warmińsko-mazurskie)
  8. Gardno – powierzchnia 24,7 km(pomorskie)
  9. Jamno – powierzchnia 22,4 km(warmińsko-mazurskie)
  10. Wigry – powierzchnia 21,2 km(podlaskie)
Redakcja poleca