Obserwuj w Google News

Jordania – co warto zobaczyć? 7 najciekawszych atrakcji i zabytków

3 min. czytania
Aktualizacja 22.02.2022
21.02.2022 15:55
Zareaguj Reakcja

Jordania na to kraj przyciągający rzesze badaczy i turystów. Miejsce, gdzie współczesność łączy się z tradycjami Orientu. Państwo, w którym królują czerwono-pomarańczowe pustynie i światowej klasy stanowiska archeologiczne. Nic dziwnego, że z każdym rokiem staje się coraz popularniejszym celem podróżujących z różnych zakątków świata. 

Petra, Jordania
fot. Shutterstock

Jordania, zajmujący niecałe 90 tys. km2 powierzchni kraj na Bliskim Wschodzie, ma bardzo wiele do zaoferowania. Starożytne ruiny rzymskie, majestatyczne piaski pustyni Wadi Rum, niesamowite budowle wykute w skale oraz tętniące życiem ulice wypełnione zapachem kebabów i fajki wodnej. Jordania zachwyca swoją historią, kulturą i kolorami. Co warto zobaczyć w Jordanii? Podpowiadamy. 

Amman – w stolicy współczesnej Jordanii

Amman to z jednej strony zabytkowe obiekty, z drugiej nowoczesne elementy – taka mieszkanka tworzy niezwykłe miejsce dla zwiedzających. Warto wybrać się na cytadelę Dżabal Al-Qala'at usytuowaną na najwyższym wzgórzu miasta. Roztacza się stąd niesamowity widok na całą Jordanię. Wśród „perełek” archeologicznych znajduje się również amfiteatr z II wieku, ruiny pałacu Umajjadów oraz tamtejsze meczety (z meczetem Króla Husajna na czele).

Amman_ Jordania
fot. Shutterstock

Mówi się, że urok jordańskiej stolicy tkwi tak naprawdę w jej zatłoczonych uliczkach, niewielkich knajpkach z lokalnym jedzeniem oraz stoiskach z herbatą i kawą urządzonych w maleńkich wnękach.

Redakcja poleca

Majestatyczna Petra

Petra uznawana jest za perłę Bliskiego Wschodu. To zadziwiające skupisko budowli wykutych w skale. Niesamowite połączenie cudu natury z dziełem ludzkich rąk. A do tego jeden z siedmiu nowych cudów świata oraz zabytek z listy UNESCO. 

Petra
fot. Fotolia

Ruiny miasta (zniszczonego przez trzęsienie ziemi w 363 roku) leżą na półpustynnej, skalistej wyżynie na południowym zachodzie Jordanii. Do wciśniętego między skały miasta można się dostać jedynie wąskim, kilkusetmetrowym wąwozem As-Sik. Do najbardziej znanej budowli Petry należy Al-Chazna zwana też „Skarbcem Faraona”.

Wadi Rum – kraina pustynnych krajobrazów

Co jeszcze warto zobaczyć w Jordanii? Wadi Rum, czyli niesamowitą dolinę leżącą pośród granitowych i piaskowych skał. Miejsce to rozsławił Laurence z Arabii, legendarny awanturnik i brytyjski szpieg, a w Jordanii niemalże bohater narodowy.

Wadi Rum
fot. Fotolia

Turyści mogą tutaj wybrać się na zwiedzanie jeepem lub wielbłądem pustynnych okolic, biwakowanie „pod gwiazdami” czy wspinaczkę skałkową po ścianach doliny. W 2011 roku obszar chroniony Wadi Rum został wpisany na listę UNESCO.

Redakcja poleca
Turcja - Alanya

Dżarasz (Geraza), czyli imponujące „Pompeje Azji”

To jedno z najlepiej zachowanych miast rzymskich na świecie. Dżarasz zostało wzniesione przez legiony Aleksandra Wielkiego, ale jego rozkwit rozpoczął się pod władzą Pompejusza, w 63 r. p.n.e. Dzisiaj miejsce to nazywane jest „Pompejami Wschodu”.

Jerash
fot. Fotolia

W Dżarasz możemy zobaczyć niezwykłe stanowiska archeologiczne sprzed ponad 2000 lat. Do najważniejszych zabytków należą świątynia Artemidy (zbudowana w latach 150-170), świątynia Zeusa, ruiny kościołów chrześcijańskich oraz Brama Południowa będąca swoistym wejściem dla turystów.

Gadara – starożytne miasto

Najbardziej imponujący jest widok, który roztacza się z położonego na wzniesieniu miasta – na Jordanię, Syrię i Izrael. Gadara to obecnie ruiny miasta położone obok osmańskiej osady Umm Qais.

Gadara
fot. Fotolia

Przez wieki Gadara przechodziła z rąk do rąk. Panowali tu Żydzi, a następnie Rzymianie, którzy włączyli ją do wspólnoty dziesięciu wolnych miast zwanej Dekapolis. W czasach nowożytnych miasto stało się jednym z centrów wczesnego chrześcijaństwa, a od VII wieku znalazło się pod panowaniem arabskim. W VIII wieku wielkie trzęsienia ziemi niemal całkowicie zniszczyły Gadarę. Umm Qais odrodziło się jako osada dopiero w XIII wieku.

Wadi Mujib i rezerwat przyrody – spacer po kanionie

Wadi Mujib to rzeka, a właściwie strumień, którego źródło znajduje się na Pustyni Syryjskiej, zaś ujście w Morzu Martwym. Rzeka płynie na długości 48 km, obejmując teren Rezerwatu Przyrody Mujib. Na tym chronionym terenie wytyczono kilka szlaków pieszych. Część prowadzi dnem kanionu, gdzie trzeba brodzić w wodzie w otoczeniu wysokich skał. Inne zaś biegną po okolicznych skałach. Najkrótszy, a zarazem najbardziej popularny jest szlak Siq Trail - trzeba się jednak liczyć ze sporą liczbą wędrujących osób. 

Wadi mujib Jordania
fot.

Większość tras jest otwartych w okresie od kwietnia do października - w pozostałej części roku poziom wody jest zbyt wysoki, aby przejść. Warto pamiętać, że by wejść na którykolwiek ze szlaków w Rezerwacie Przyrody Mujib, trzeba mieć ukończone 18 lat.

Akaba – nadmorski kurort Jordanii

To jedyny port morski w Jordanii, a zarazem popularny kurort turystyczny (odpowiednik izraelskiego Eliatu). Miejsce to słynie z piaszczystych plaż odwiedzanych przez turystów. Ze względu na bogactwo przyrodnicze, zatoka Akaby jest też rajem dla wielbicieli nurkowania i snorkelingu. Temperatura zimą nie spada poniżej 20 st. Celsjusza, a latem wynosi około 35 stopni – warunki do podziwiania podwodnego świata są więc idealne. 

Akaba, Jordania
fot. Shutterstock
Redakcja poleca