Obserwuj w Google News

Karpacz na weekend. Najciekawsze atrakcje i plan zwiedzania [Przewodnik]

4 min. czytania
03.09.2021 14:17
Zareaguj Reakcja

Karpacz, położony u stóp Karkonoszy, od lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych miejscowości górskich w Polsce. Odnajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy zabytków kultury, jak i zwolennicy aktywnego spędzania czasu na łonie natury. Co warto zobaczyć w Karpaczu i z jakich atrakcji skorzystać? Oto gotowy plan zwiedzania na 3 dni. 

Karpacz, kościół Wang
fot. Shutterstock

Karpacz to popularny turystycznie kurort położony w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród wielbicieli turystyki zimowej (jest mekką narciarzy zjazdowych), ale jest też cenionym kierunkiem ze względu na szlaki górskie i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Oprócz turystyki pieszej można tu uprawiać wspinaczkę na skałkach czy skorzystać z gęstej sieci tras rowerowych. Karpacz oferuje też bogatą bazę noclegową i restauracyjną. Oto gotowy plan zwiedzania Karpacza w 3 dni

Karpacz – 1. dzień zwiedzania

Pierwszy dzień pobytu w Karpaczu warto poświęcić na bliższe poznanie miasta i jego okolicy. Na początku wycieczki koniecznie trzeba uwzględnić świątynię Wang – to wyjątkowy kościół, o którym mówi się, że "lubi podróżować". Świątynia została zbudowana w Norwegii, następnie trafiła do Szczecina, później Berlina, a na koniec właśnie do Karpacza. Wokół kościółka znajduje się zabytkowy cmentarz. Z dziedzińca budowli można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Karkonoszy.

Świątynia Wang
fot. Shutterstock

Ciekawym, romantycznym punktem jest Młynek Miłości w Karpaczu. Jak podają legendy, kiedyś w tym miejscu funkcjonował prawdziwy młyn, a zasilająca go woda służyła jako… eliksir miłości. Dziś Młynek to interaktywna instalacja i miejsce regularnie odwiedzane przez zakochane pary.

Ale to nie koniec atrakcji. W samym centrum Karpacza, przy ulicy Adama Mickiewicza, znajdują się Karkonoskie Tajemnice. To multimedialne muzeum przedstawia najciekawsze legendy i historie związane z Karkonoszami. W czasie zwiedzania wystaw można usłyszeć m.in. o zasiedlających te tereny zielarzach, znachorach czy poszukiwaczach bogactw mineralnych. To miejsce szczególnie popularne wśród rodzin z dziećmi. 

Kolejnym miejscem, które warto uwzględnić na turystycznej mapie Karpacza, jest tzw. miejsce anomalii grawitacyjnej przy ulicy Strażackiej. Ci, którzy w góry wybierają się samochodem, powinni wrzucić tu "luźny bieg" i puścić hamulec – wówczas auto powoli zacznie toczyć się pod górę. Podobny eksperyment można przeprowadzić z użyciem pustej butelki czy puszki. A dlaczego tak się dzieje? Zjawisko to jest przykładem złudzenia optycznego, tak zwanej magicznej górki, i polega na pozornym samoistnym przemieszczaniu się przedmiotów pod górę.

Redakcja poleca

Karpacz – 2. dzień zwiedzania

Drugi dzień w Karpaczu to dobry moment, żeby ruszyć na wyprawę do Karkonoskiego Parku Narodowego. Tutaj obowiązkowo trzeba zdobyć Śnieżkę, czyli najwyższy punkt Karkonoszy i całych Sudetów. Przed taką wyprawą warto się jednak dobrze przygotować i zabrać odpowiednie ubrania, bo pogoda na szczycie potrafi być bardzo kapryśna.

Na Śnieżkę można dostać się przy pomocy dwóch wyciągów – "Winterpol" w Białym Jarze i "Zbyszek" w Karpaczu. Po dotarciu na górną stację wyciągu droga na szczyt Śnieżki zajmie około godziny. Nagroda za dotarcie na szczyt jest wyjątkowa – przepiękny widok i pamiątkowe zdjęcie pod najsłynniejszą stacją meteorologiczną w Polsce.

Śnieżka
fot. Shutterstock

Wśród ciekawych punktów w Karkonoszach warto wymienić też m.in. Mały Staw, schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka, Przełęcz pod Śnieżką, Słonecznik czy Pielgrzymy.

W drodze powrotnej do Karpacza warto zatrzymać się przy torze saneczkowym "Kolorowa" – jednym z najdłuższych w Polsce. Cały tor ma 1000 metrów, a jego przejazd zajmuje około 7 minut. Po drodze czekają dwa tunele i jedenaście wiraży. To atrakcja szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi.

W okolicy nie zabraknie też wielu ciekawych muzeów. Warto wymienić choćby Muzeum Sportu i Turystyki, które udostępnia oryginalne eksponaty dawnej turystyki (lektyki, sanki, bobsleje i sanie). Jest też Miejskie Muzeum Zabawek, czyli miejsce pełne lalek, które kolekcjonował mistrz wrocławskiej pantomimy, Henryk Tomaszewski. Ciekawie prezentuje się też Skwer Zdobywców – można tutaj obejrzeć odciski butów i raków najwybitniejszych polskich himalaistów.

Dobrym pomysłem na zakończenie dnia lub romantyczny wieczór będzie Zapora na Łomnicy. Miejsce to szczyci się przepiękną scenerię do zdjęć – niewielkie jeziorko i spokojnie spływające kaskady wody tworzą piękny krajobraz.

Karpacz – 3. dzień zwiedzania

Ostatni dzień trzydniowego pobytu w Karpaczu warto przeznaczyć na podróże po okolicznych miejscowościach i odkrywanie Dolnego Śląska. Zdecydowanie warto wyruszyć na wyprawę szlakiem wodospadów – w tym regionie jest ich naprawdę sporo.

W Piechowicach znajduje się Wodospad Szklarki – to drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. Woda spada tu szeroką kaskadą z ponad 13 metrów i zwęża się ku dołowi (skręcając spiralnie), co nadaje mu unikalny charakter.

W Szklarskiej Porębie koniecznie trzeba odwiedzić Wodospad Kamieńczyka. Potrójna kaskada spada tu z wysokości 27-metrów, tworząc niesamowity widok. Ciekawostką może być fakt, że właśnie tutaj kręcono część scen do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. 

Wodospad Kamieńczyka
fot. Shutterstock

Nie można pominąć też urokliwego Wodospadu Podgórnej w Przesiece – to miejsce uwielbiane przez miłosników morsowania.

W drodze powrotnej do domu warto również odwiedzić Kowary, leżące w odległości kilkunastu minut jazdy od Karpacza. Znajdują się tam sztolnie i kopalnie, w których wydobywano rudy uranu i żelaza, a także jedyne w swoim rodzaju Muzeum Sentymentów, które przenosi odwiedzających do minionej epoki. 

Redakcja poleca

Źródło: Materiały prasowe