Obserwuj w Google News

Kenia: kiedy jechać i o czym pamiętać? 7 praktycznych wskazówek przed podróżą

6 min. czytania
17.03.2022 14:29
Zareaguj Reakcja

Kenia jest popularnym celem urlopowych wyjazdów, również w dobie pandemii. Przyciąga egzotyczną przyrodą, białymi plażami i fantastyczną pogodą w okresie, gdy w Polsce trwa sezon zimowy. Kiedy warto jechać do Kenii, jakie obecnie obowiązują zasady wjazdu i o czym pamiętać przed zaplanowaniem wakacji? Przedstawiamy praktyczne wskazówki przed podróżą. 

Kenia
fot. Shutterstock

Kenia położona jest we wschodniej Afryce, nad Oceanem Indyjskim. Największym miastem, a tym samym stolicą kraju jest Nairobi, gdzie mieszka obecnie ponad 3 mln osób. Ukształtowanie terenu Kenii jest niezwykle zróżnicowane – w głębi kraju znajdują się równiny będące ojczyzną dla licznych gatunków dzikich zwierząt, a w zachodniej części kryją się imponujące masywy wulkaniczne. 

Planując wakacje w Kenii, warto właściwie się przygotować i spakować. Podajemy praktyczne informacje, które pomogą w zaplanowaniu wyjazdu do tego kraju.  

1. Pogoda w Kenii. Kiedy warto jechać?

Najlepszą porą roku do podróżowania po Kenii jest okres od grudnia do marca – wówczas w tym regionie Afryki (odwrotnie niż w Polsce) panuje lato. To także najlepszy czas na safari w samochodach terenowych. Najwyższych temperatur można spodziewać się w grudniu i styczniu – średnio 32 st. C. w ciągu dnia i ok. 28 st. C, jeśli chodzi o temperaturę wody.

Kenia - Diani Beach
fot. Shutterstock

Pora deszczowa w Kenii występuje dwukrotnie: krótka – od połowy października do połowy grudnia, oraz długa – od marca do maja. Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień – średnia temperatura powietrza w ciągu dnia to około 27 st. C. W kraju występują spore różnice temperatur i wilgotności, zwłaszcza między położonym wyżej centrum kraju a wybrzeżem.

Redakcja poleca

2. Kenia: zasady wjazdu w dobie pandemii

Pod koniec 2021 roku Kenia mocno zaostrzyła przepisy wjazdowe. Od 21 grudnia wszystkie osoby przyjeżdżające do tego afrykańskiego kraju będą musiały przedstawić zaświadczenie o przyjęciu szczepienia przeciw Covid-19. Restrykcje te dotyczą wszystkich podróżujących powyżej 18 roku życia.

W ostatnich dniach Kenia zniosła jednak obowiązujący do tej pory dodatkowy wymóg przedstawiania negatywnego wynik testu na obecność Covid-19. Osoby zaszczepione są zwolnione z tego obowiązku. 

Turyści nadal zobowiązani są jednak do wypełnienia specjalnego formularza online, który dostępny jest na stronie: ears.health.go.ke/airline_registration/ oraz okazania wygenerowanego kodu QR.

Warto dodać, że od 21 grudnia obowiązek okazania dowodu szczepienia przeciwko COVID-19 dotyczy także transportu krajowego w Kenii, instytucji publicznych, parków narodowych, hoteli, barów oraz restauracji.

3. Bezpieczeństwo w Kenii

W Kenii należy zachować szczególną ostrożność. Turystom odradza się podróże poza rejony turystyczne, a jednocześnie zaleca unikanie demonstracji, poruszanie się wyłącznie dobrze oznakowanymi taksówkami i noszenie przy sobie niewielkiej kwoty pieniędzy. Do parków narodowych czy rezerwatów przyrody warto wybierać się w zorganizowanych grupach i wyłącznie z przewodnikiem.

Powszechnym problemem na kenijskich ulicach są napady na turystów dokonywane przez uzbrojonych bandytów. Najczęściej dochodzi do drobnych kradzieży luksusowych akcesoriów – toreb, łańcuszków, kolczyków, a także aparatów. Popularną metodą jest także wyjmowanie rzeczy przez otwarte okna pojazdów (warto pamiętać o ich zamykaniu podczas podróży!). Poważnym problemem, z jakim zmaga się kraj, są tzw. dzieci ulicy – można je spotkać na ulicach zarówno w dużych, jak i małych miastach. Dzieci żyją z żebractwa, dlatego trzeba liczyć się ze stałymi zaczepkami i błaganiem o pomoc. Przed podróżą do Kenii warto zarejestrować się w systemie Odyseusz.

4. Safari w Kenii: jak się ubrać i o czym pamiętać?

Kenia chyba każdemu kojarzy się z safari. Słusznie, bo podróż przez parki i rezerwaty Afryki w poszukiwaniu dzikich zwierząt już od przełomu XIX i XX wieku jest jedną z największych atrakcji tego kraju. Najpopularniejszą formą safari jest zorganizowana wyprawa jeepem z przewodnikiem. Podczas takiej wyprawy, oglądając zwierzęta z bliska, łatwo zapomnieć, że są one dzikie i niebezpieczne. Dlatego należy przestrzegać regulaminu parków i zachować zdrowy rozsądek.

Co zabrać na safari? Warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, kapeluszu, lekkim obuwiu, kremie ochronnym oraz preparacie przeciw komarom. Jeśli chodzi o strój, to najlepiej zainspirować się afrykańską przyrodą – wybierać długie spodnie i koszule z długim rękawem z naturalnych tkanin w kolorach zieleni lub khaki. Jaskrawe kolory przyciągają owady. Oprócz tego warto pamiętać o aparacie i lornetce, która pozwoli wypatrywać dzikie zwierzęta na horyzoncie.

Gdzie na safari i ile kosztuje? Najlepszymi miejscami na taką wyprawę są parki narodowe Kenii, m.in. Park Amboseli, rezerwat Masai Mara, Park Narodowy Tsavo, Park Narodowy Samburu oraz Park Narodowy Jeziora Nakuru. Dzień safari (dwukrotne wyjazdy w busz, trzy posiłki dziennie plus nocleg na terenie parku narodowego) to wydatek około 80 dolarów od osoby. 

O czym pamiętać podczas safari?

  • Nie wolno opuszczać samowolnie pojazdu, nawoływać czy karmić zwierząt.
  • W niewielkiej odległości od zwierzęcia należy zachować ciszę.
  • Na terenie parków obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu, także w samochodzie.
  • Podczas jazdy po dzikich terenach najlepiej usiąść i trzymać się uchwytów. Nie wolno stać ani się wychylać.
Redakcja poleca

5. Kenia: szczepienia przed wyjazdem

O czym jeszcze pamiętać przed podróżą do Kenii? Jak podaje MSZ, „zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom”. Nie ma obowiązkowych szczepień, choć zalecane są przeciwko żółtej febrze, durowi brzusznemu i WZW typu A. Przed przyjazdem do Kenii warto wykupić odpowiednie międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne – pobyt w szpitalu i różne usługi medyczne są bowiem bardzo drogie.

W Kenii niebezpieczne dla człowieka są nie tylko dzikie zwierzęta, ale również… komary roznoszące malarię oraz żółtą febrę – choroby, które mogą mieć śmiertelne skutki dla ludzi. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę szczepienie na żółtą febrę (zaleca się je podczas podróży do Parku Amboseli i Tsavo). Koniecznie trzeba używać repelentów w formie mleczka lub sprayu (w Polsce dostępny jest preparat Mugga) i pamiętać o właściwym ubiorze – długie nogawki i rękawy.

6. Loty do Kenii i wycieczki z biurem podróży

Loty do Kenii obsługiwane są przez wiele linii lotniczych, chociaż w dobie pandemii wiele połączeń zostało zawieszonych. Do tej pory najchętniej wybierane linie przez turystów to LOT, Lufthansa, British Airways czy Qatar Airways, Air Berlin. Cena biletu w obie strony to koszt średnio 3000 zł w obie strony, choć można złapać też tańsze bilety. Jak długo trwa lot do Kenii? Loty (m.in. z portów w Warszawie, Krakowa, Wrocławia czy Katowic) dostępne są z jedną, dwoma przesiadkami lub międzylądowaniem i trwają około 10-14 godzin.

Popularną opcją wyjazdów do Kenii są zorganizowane wakacje z biurem podróży. 7-dniowe wczasy w hotelu 4-gwiazdkowym (z przelotem i śniadaniem) kosztują od 3700 zł za osobę. Z opcją all inclusive trzeba zapłacić nieco więcej.

Kenia lodge
fot. Shutterstock

ZOBACZ TAKŻe:  Dubaj: 8 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą [PORADNIK]

7. Napiwki i targowanie się w Kenii

Napiwki są w Kenii tak naprawdę integralną częścią wydatków i warto je uwzględnić w swoim wakacyjnym budżecie. Oczekują ich kierowcy, kelnerzy, bagażowi i tak dalej. Warto pamiętać, że miejscowi domagają się drobnej opłaty również za przysługę typu „pokażę ci, jak dojść do tej plaży” itp. Właśnie dlatego trzeba zapamiętać zasadę: zanim skorzystasz, najpierw zapytaj, ile coś kosztuje. Turyści planujący wyjazd do Kenii coraz częściej zabierają ze sobą długopisy, zeszyty, kosmetyki czy środki czystości – są szczególnie mile widziane w plemiennych wioskach.

W Kenii można spróbować swoich sił w targowaniu. Wszystko dlatego, że ceny są tutaj w większości umowne. Warto wcześniej poznać ceny w supermarketach, a później – podczas zakupów w turystycznych punktach – „walczyć” o dobrą cenę.

Kenia: wiza, waluta, język

Strefa czasowa: czas polski + 2 godziny (zimą)
Język: suahili; bez problemu można porozumiewać się w języku angielskim
Wiza do Kenii: Obowiązkowa wiza turystyczna – ok. 50 USD osoba dorosła, dzieci poniżej 16. roku życia za darmo. Niezbędne jest też posiadanie ważnego paszportu. O wizę można ubiegać się na stronie internetowej http://evisa.go.ke/evisa lub na granicach kenijskich.
Waluta: W Kenii obowiązującą walutą jest szyling kenijski (KES). Jeden dolar to 100 szylingów. Pieniądze najkorzystniej wymieniać można w hotelach. W większych miastach można również znaleźć bankomaty.
Gniazdka elektryczne: W Kenii są gniazdka typu brytyjskiego (na trzy bolce), trzeba więc zabrać ze sobą przełącznik.

Redakcja poleca