Obserwuj w Google News

Ta wyspa na Bałtyku to światowy fenomen. Rządzą tu kobiety, nie ma tu hoteli i jest kilka samochodów

2 min. czytania
28.11.2020 21:45
Zareaguj Reakcja

Słyszeliście kiedykolwiek o wyspie Kihnu na Bałtyku? To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na świecie! Zobaczcie pod jakimi względami wyróżnia się na tle innych.

Kihnu
fot. Shutterstock

Wyspa Kihnu to niewielki obszar leżący w Zatoce Ryskiej należącej do Estonii. Na wyspie mieszka trochę ponad 500 osób, a sama została wpisania na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Obszar ten ma zaledwie 7km długości i 3,3 km szerokości. Dominuje tu też kultura bardziej skandynawska niż estońska. Na czym polega fenomen leżącej na Morzu Bałtyckim wyspy Kihnu? Od pokoleń rządzą tutaj kobiety! Zobaczcie, jak do tego doszło.

Redakcja poleca

Kihnu - wyspa na Bałtyku, na której rządzą kobiety

Na wyspie Kihnu mieszka obecnie nieco ponad 500 osób. Obszarem tym jednak rządzą kobiety. Jak to się stało? Otóż mężczyźni od wieków zajmowali się dochodowym rybołówstwem i żeglugą, natomiast panie wraz z dziećmi zostawały na lądzie. I w ten sposób zaczęły podejmować wiążące decyzje dla tego regionu.

Kihnu to fenomen. Nie ma tutaj hoteli, dlatego jeśli planujecie wycieczkę w te rejony, warto najpierw dogadać się z właścicielami obiektów agroturystycznych. Znajdziemy tutaj też zaledwie kilka samochodów, dlatego że mieszkańcy poruszają się rowerami. Za to łatwo spotkać tutaj kobietę na traktorze czy pędzącą motorem w celu załatwienia swoich spraw.

Kobiety pielęgnują tutaj liczne tradycje - pieśni runicznych, ceremonii i obrzędów oraz rękodzielnictwa. Do dzisiaj tkają ręcznie na krosnach tradycyjne wełniane dzianiny, z których szyją stroje ludowe.

Turyści zjeżdżają tutaj, aby zwiedzić zabytkową latarnię morską z 1863 roku czy kościół św. Mikołaja. Warto dodać, że Kihnu w 2003 roku została wpisana na listę Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Biorąc pod uwagę wszystkie opisane przez nas fakty, można stwierdzić, że to jeden taki region na cały świat. I nic dziwnego, że wiele osób się nim interesuje.

Wybralibyście się tutaj na wycieczkę?