Oceń
Wąskotorowa kolejka „Gyermekvasút" w Budapeszcie, czyli po prostu „Kolejka dziecięca”, powstała na początku lat 40. XX wieku. W zamyśle miała to być „kolejka edukacyjna” – wspólna praca młodych ludzi przy obsłudze pociągów służyła wychowaniu kolejnych pokoleń w duchu idei kolektywistycznej. Ustrój się zmienił, a kolejka i zasady jej obsługi nie. Dzieci nadal sprzedają bilety w kasach, zapowiadają i odprawiają pociągi na stacjach oraz sprawdzają bilety w wagonach. Dorośli pełnią w tym miejscu funkcje techniczne, są maszynistami i kierownikami stacji.
Kto może pracować w kolejce dziecięcej?
Jej kilka czynników, które decydują o tym, czy dziecko zostanie przyjęte do pracy w słynnej kolejce. Po pierwsze wiek, czyli ukończone 10 lat. Po drugie zgoda rodziców. Po trzecie dobry stan zdrowia. Po czwarte wysokie stopnie w szkole i wzorowe zachowanie. Przed samym rozpoczęciem pracy dzieci przechodzą kilkumiesięczny program przygotowujący. Później zaczynają się tylko obowiązki.
9 stacji i 11 kilometrów wyjątkowej trasy
Trasa kolejki „Gyermekvasút" składa się z 9 stacji, liczy około 11 kilometrów i niemal w całości przebiega przez tereny leśne z pięknymi widokami na Budapeszt. Stacja początkowa zlokalizowana jest przy Górze Széchenyiego, a stacja końcowa przy Erzsébettelek (pętli tramwajowo-autobusowej Hűvösvölgy).
Kolejka dziecięca dostępna jest przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków. Pociągi kursują od 9-17, niemal co godzinę. Ta niezwykła atrakcja dostępna jest zarówno dla osób indywidualnych, jak i zorganizowanych grup.
Zobacz, jak wygląda praca dzieci w słynnej kolejce „Gyermekvasút".
___
RadioZET.pl/CN
Oceń artykuł