,

Zakaz postoju i przejazdu dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Powodem upały

28.06.2022 11:08

W związku z falą upałów, która w ostatnich dniach nawiedziła Polskę, zadecydowano o wprowadzeniu zakazu postoju i przejazdu dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Dorożkarze mogą korzystać z zacienionych postojów zastępczych.

Zakaz postoju i przejazdu dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Powodem upały
fot. MAREK LASYK/REPORTER/EASTNEWS

Turyści, którzy w najbliższych dniach wybierają się do Krakowa i planowali przejechać się dorożką, mogą być zaskoczeni. Od wtorku 28 czerwca na Rynku Głównym nie zobaczą żadnych koni. W godzinach od 9:30 do 19:00 zakazany jest zarówno postój, jak i przejazd dorożek w tym miejscu.

Zobacz także: Przejazd wozem konnym do Morskiego Oka będzie droższy. Fiakrzy podnieśli ceny

Zakaz postoju i przejazdu dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Powodem upały

Od 20 czerwca zaczął obowiązywać zakaz postoju stałego dla dorożek konnych na Rynku Głównym. Nie zabroniono jednak dorożkarzom przejazdu przez Rynek. To się zmieniło tydzień później. 

Mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, wszyscy powożący są zobowiązani do korzystania z wyznaczonych, zacienionych postojów zastępczych przy Barbakanie i na alejkach Plant - w rejonie ulic Podzamcze, pomiędzy ul. Sienną a Mikołajską - zakomunikował urząd miasta.

Dorożkarze mają obowiązek zapewnić koniom należytą ochronę przed nadmiernym obciążeniem, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które zagrażają ich zdrowiu lub życiu, a w szczególności chronić zwierzęta przed słońcem i skutkami upału (tj. m.in. dodatkowo/regularnie poić konie i/lub korzystać z wyznaczonych zacienionych postojów zastępczych dla pojazdów zaprzęgowych).

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia o upałach obowiązuje na większości terenu Małopolski co najmniej do wtorku wieczorem. Synoptycy przewidują, że od środy do piątku temperatura w Krakowie może wynieść od 34 do 36 stopni Celsjusza w cieniu.

Upały w Polsce

Wiele krajów w Europie, w tym Polska, zmaga się obecnie z prawdziwą fala upałów. Dla wielu województw IMGW wydało ostrzeżenie drugiego stopniaW drugiej połowie tygodnia synoptycy przewidują możliwość ogłoszenia alertu najwyższego, trzeciego stopnia. Mapy pogodowe wskazują, że temperatura może przekroczyć nawet 35 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Fala rekordowych upałów i stan kryzysowy we Włoszech. Na termometrach nawet 45 st. C.

loader

RadioZET.pl/PAP(Beata Kołodziej)/krakow.pl