Obserwuj w Google News

Kreta: co warto zobaczyć i czego spróbować? Przewodnik po wyspie

7 min. czytania
22.06.2020 11:45
Zareaguj Reakcja

Kreta jest grecką perełką. To tu narodził się Zeus i to tu rozwijała się jedna z najstarszych cywilizacji. Wyspa przyciąga najdłuższym latem w Europie, kilometrowymi plażami, imponującymi zabytkami oraz licznymi atrakcjami dla rodzin. Kreta to wyspa wakacyjnie wyjątkowa. I idealna dla każdego.  

Kreta - Agios Nikolaos
fot. Shutterstock

Kreta jest największą spośród wysp greckich – ma ponad 83 tys. km2 powierzchni. Od północy oblewa ją Morze Kreteńskie, a od południa Morze Libijskie. Niegdyś odwiedzana tylko przez archeologów i badaczy, dziś przyciąga i fascynuje turystów z całego świata. 

Kreta jest niezwykle popularnym kierunkiem na wakacje. Dlaczego? Bo to miejsce szczególne. Wielbiciele wypoczynku na słońcu znajdą tu ciągnące się kilometrami plaże, aktywni urlopowicze wysokie łańcuchy górskie i najdłuższy wąwóz w Europie, a miłośnicy historii i zwiedzania odkryją niesamowite bogactwo kulturalne – właśnie tutaj kwitła jedna z najstarszych cywilizacji ludzkości – cywilizacja minojska. Nie można zapomnieć też o urokliwych miasteczkach portowych, jak chociażby malownicza Chania czy Agios Nikolaos. Na Krecie znajdzie się też dla prawdziwych smakoszy – doskonała kreteńska kuchnia, uznawana za najzdrowszą na świecie.

SPIS TREŚCI:

•  Kreta: 3 najpiękniejsze miasta

•  Najciekawsze zabytki Krety

•  Kreta: atrakcje dla dzieci

•  Kreta: wakacje dla aktywnych 

•  Kreta: czego spróbować z lokalnej kuchni?

•  Kiedy warto jechać na Kretę?

Kreta – najpiękniejsze miasta

Chania

To jedno z najpiękniejszych miast na wyspie. Urok tego miejsca tworzy fantastyczne położenie – od północy Chanię otacza błękit Morza Kreteńskiego, a od południa ośnieżone szczyty masywu Lefka Ori. Pomimo wielkiego ruchu turystycznego, miasto to zachowało swój wyjątkowy klimat i „dostojeństwo”. Malowniczy port wenecki, ruchliwy Targ Miejski, urokliwe uliczki wypełnione tawernami i kawiarniami oraz piękne plaże to najciekawsze atrakcje czekające na miejscu. Cennym zabytkiem Chanii jest Meczet Janczarów – najstarsza turecka świątynia na wyspie, pochodząca z XVII wieku.

Port w Chanii - Kreta
fot. Shutterstock

Rethymnon

To trzecie co do wielkości miasto Krety. Przypomina pomniejszoną, bardziej turystyczną wersję Chanii – z malowniczym portem, architekturą o weneckich i tureckich wpływach oraz dużym przywiązaniu do tradycji. Symbolem miasta jest ogromna forteca zbudowana jeszcze w XVI wieku w obronie przed piratami. Z murów obronnych roztacza się fantastyczny widok na wybrzeże i miasto.

Agios Nikolaos

To jedno z najładniejszych miast na Krecie. Niezwykły klimat tego miejsca tworzą urokliwe domki, malowniczo położone nad zatoką Mirabello. W porcie Agios Nikolaos cumują łodzie rybaków oraz promy przypływające z Dodekanezu czy Cyklad. Pobliska dzielnica tętni życiem, a turyści chętnie zatrzymują się w tamtejszych kawiarniach i tawernach, aby spróbować kreteńskiej kuchni. To jedno z najchętniej fotografowanych miast na Krecie, co wcale nie dziwi, bo prezentuje się doskonale.

Knossos, Heraklion i Malia – zabytki Krety

Kreta jest jedną z najstarszych kolebek cywilizacji. Pierwsze osady na tym terenie istniały aż 9 tys. lat temu! Zachowane do dziś ruiny świadczą o niezwykłym bogactwie greckiej przeszłości.

Knossos

Tu właśnie znajduje się największa atrakcja Krety – Pałac Minojski lub inaczej Labirynt Minotaura. Latem to najbardziej popularne stanowisko archeologiczne na wyspie. Knossos było centrum cywilizacji minojskiej. Pośród 1,2 tys. sal kryje się wiele wąskich i ciemnych przejść, klatek schodowych, tajemniczych dziedzińców, pomostów i schodów w kształcie litery L – nic dziwnego, że miejsce to kojarzono niegdyś z labiryntem króla Minosa. Za najważniejsze elementy kompleksu uznaje się Willę Królewską, Dom Fresków z bogatą dekoracją ścienną oraz Grób Królewski. Ruiny pałacu zostały odkryte po raz pierwszy w 1878 roku.

Knossos - Kreta
fot. Shutterstock

Heraklion

Stolica Krety i jej największe miasto nazywane również Iraklionem. Pierwsze ślady osadnictwa w jego okolicach datuje się na ok. 7 tysiąclecie p.n.e. Zwiedzanie Heraklionu warto rozpocząć od nowego miasta, a dokładniej od portu weneckiego, przy którym wciąż cumują kutry rybackie. Naprzeciwko stoi wenecka forteca Kules wzniesiona w celu obrony przed tureckimi najeźdźcami. Na południe od portu mieści się XVI-wieczny arsenał, gdzie budowano i naprawiono okręty floty Morza Egejskiego. W stolicy warto wybrać się na wielki plac Platia Eleftherias oraz Plac Fontanny z charakterystyczną, XVII-wieczną fontanną Morosiniego. Ci, którzy chcieliby lepiej poznać historię wyspy, mogą odwiedzić Muzeum Archeologiczne z zabytkami sztuki minojskiej.

Malia

To niezwykłe stanowisko archeologiczne na północnym wybrzeżu Krety. Ruiny w Malii są trzecim pod względem wielkości kompleksem pałacowym Krety minojskiej. Pałac stanowił niegdyś siedzibę króla Sarpedona – brata Minosa. Losy tego kompleksu były niezwykle burzliwe. Powstał około 1800 r. p.n.e., w 1700 p.n.e. został zniszczony przez trzęsienie ziemi, niedługo potem odbudowany, by w 1450 r. p.n.e. zostać ponownie zburzonym przez klęskę żywiołową. Zachowane do dziś ruiny pałacu pochodzą z późniejszego okresu jego istnienia, ale mimo tego są warte zobaczenia.

Kreta – atrakcje dla rodzin z dziećmi

Największa wyspa grecka jest doskonałym wyborem na rodzinne wakacje. Oprócz rozbudowanej bazy hotelowej i fantastycznych plaż na miejscu czekają liczne atrakcje. Jakie?

AquaPlus Waterpark

Jeden z najpopularniejszych parków wodnych na Krecie. Znajduje się zaledwie 5 km od Hersonissos i gromadzi rocznie pond 100 tys. turystów. Aquapark podzielony jest na dwie części: dla dorosłych – z długimi, ekscytującymi zjeżdżalniami oraz dla dzieci – ze spokojniejszymi wodnymi trasami oraz placem zabaw. Ogromną atrakcję tego miejsca stanowi przepiękny ogród z egzotycznymi drzewami i kwiatami. Wstęp do AquaPlus dla dorosłych to koszt 27 euro, dla dzieci 17 euro.

Watercity Waterpark

To wodne miasteczko znajduje się we wschodniej części Heraklionu. Idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy uwielbiają wodną zabawę – baseny, gigantyczne zjeżdżalnie, leniwa rzeka oraz ekscytujące kamikaze – jedna z najszybszych zjeżdżalni. Bilet wstępu dla dorosłych kosztuje ok. 26 euro, a dla dzieci 18 euro.

Watercity Aquapark - Kreta
fot. watercity.gr

CretAquarium

Największe i najbardziej nowoczesne akwarium w Europie. Na powierzchni 1,6 tys. metrów znajduje się 60 większych i mniejszych akwariów gromadzących łącznie ponad 2 tys. ryb i innych stworzeń morskich. CretAquarium znajduje się około 15 km od Heraklionu. Dorośli za wstęp muszą zapłacić 9 euro, a dzieci (od 5-17 lat) 6 euro.

ZOBACZ TAKŻE:  Ateny: zwiedzanie stolicy Grecji. Oto 8 najpiękniejszych miejsc

Kreta – wakacje dla aktywnych

Wąwóz Samaria

To jeden z najdłuższych i najgłębszych wąwozów w Europie – jego ściany osiągają nawet 500 metrów wysokości. Przez wąwóz prowadzi najpopularniejszy szlak turystyczny na Krecie – ma 16 km długości i aby go pokonać w całości, trzeba poświęcić około 5-6 godzin. Do wyboru jest też skrócona wersja trasy (ok. 2 km). Wąwóz otacza Park Narodowy Samaria – w czasie wędrówki można podziwiać imponujące widoki i piękno dzikiej przyrody z niemal 450 gatunków endemicznych roślin.

Wąwóz Samaria - Kreta
fot. Shutterstock

Wąwóz Samaria zachwyca niesamowitymi krajobrazami roztaczającymi się wzdłuż turystycznego szlaku.

Dla mniej doświadczonych piechurów polecany jest wąwóz św. Ireny – wejście do niego znajduje się w miejscowości Agia Irini. Wąwóz ma około 7,5 km długość, a jego przejście zajmuje około 2,5 godziny.

Nurkowanie

Kreta jest bardzo dobrym kierunkiem dla miłośników nurkowania. Ciekawym miejscem jest Rafa El Greco pozwalająca na  nurkowanie na różnych poziomach (maksymalnie nawet do 40 metrów). Tutejsza rafa zachwyca swą różnorodnością – wyjątkowymi kształtami oraz kolorami. Warto zanurkować też do jaskini El Greco. Wewnątrz podwodnych korytarzy można podziwiać różnorodne formy jaskiniowe.

Jaskinia Dikti

Uznawana za mityczne miejsce narodzin króla bogów – Zeusa. Jaskinia znajduje się na płaskowyżu Lassithi, na wysokości około 1025 m n.p.m. Prowadzi do niej stroma ścieżka – z miejscowości Psychro to zaledwie 20 minut spacerem. Oświetlone wnętrza jaskini Dikti zdobią malownicze formy skalne, a z głównej, 70-metrowej komory odchodzą liczne boczne korytarze. Największą atrakcją jest jeziorko otoczone przez imponujące stalaktyty i stalagmity.

ZOBACZ TAKŻE:  Cypr: co warto zobaczyć? 10 najciekawszych atrakcji i zabytków

Kuchnia Krety dla prawdziwych smakoszy i… na zdrowie!

Mieszkańcy Krety, co potwierdzają badania naukowe, cieszą się wyjątkowo długim życiem i cechuje ich najniższy współczynnik zachorowalności na choroby serca oraz nowotwory. Sama kuchnia kreteńska uznawana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. W czym tkwi sekret tej diety? Kluczowymi składnikami tutejszej kuchni są bogate w składniki odżywcze rośliny – owoce, warzywa, strączkowe i pełnoziarniste oraz oliwa z oliwek. W zdrowej diecie nie brakuje też ryb, produktów mlecznych i orzechów, z ograniczoną ilością czerwonego mięsa. Ale jest coś jeszcze. Kreteńczycy zapewniają sobie stałą dawkę wina – średnio jeden kieliszek dziennie w przypadku kobiet, dwa w przypadku mężczyzn.

Kreta kuchnia
fot. Shutterstock

Dania kuchni kreteńskiej są nie tylko zdrowe, ale również bardzo  smaczne. Wśród popularnych dań warto wymienić gemista – nadziewane warzywa, dolmadakia – niewielkie gołąbki w liściach winogron, staka – królik w potrawce czy ślimaki – buburisti. Jako przystawkę serwuje się faszerowane fetą paszteciki – tiropitsa, dakos – kreteńskie suchary z pomidorami i fetą czy bougatsa z wanilią i cynamonem. Tutejsze potrawy przyprawiane są ziołami, do deserów zwykle podaje się miód lub melasę, a do całości serwowane jest doskonałe, lokalne wino. Kuchnia Krety z pewnością wyjdzie nam na zdrowie!

Pogoda na Krecie: kiedy warto jechać?

Kreta słynie z najdłuższego lata w Europie – i to zdecydowanie dobra wiadomość dla tych, którzy planują wakacje w tym miejscu. Wyspa, w związku z położeniem geograficznym, charakteryzuje się klimatem typowo  śródziemnomorskim – łagodnymi, deszczowymi zimami oraz upalnym, suchym latem. Średnie temperatury w ciągu dnia, w miesiącach letnich, nierzadko przekraczają 30 st. Celsjusza. Dobra wiadomość dla turystów jest również taka, że w strefie przybrzeżnej – od końca kwietnia do końca października – opady deszczu praktycznie nie występują.

Kiedy warto polecieć na Kretę? Latem – jeśli kochacie upały i plażowanie, a wiosną i jesienią jeśli planujecie zwiedzać przez większą część pobytu. Średnie temperatury w ciągu dnia w lipcu i sierpniu to ok. 30˚C, w czerwcu i wrześniu - ok. 27˚C, a w maju i październiku - ok. 24˚C.