Obserwuj w Google News

8 powodów, dla których warto polecieć na Kubę

Nina Czochara
6 min. czytania
30.11.2017 12:17
Zareaguj Reakcja

Na tej legendarnej wyspie czas płynie w rytmie salsy. Gorąca atmosfera karaibskich plaż. Aromatyczny dym z kubańskich cygar. Doskonały smak Cuba Libre. I wypoczynek w cieniu kolonialnych kamienic Hawany. Bogactwa Kuby tylko czekają, aby je odkryć. 

8 powodów, dla których warto polecieć na Kubę
fot. Fotolia

Kuba ze swoim niepowtarzalnym urokiem, burzliwą historią oraz klimatem wszechobecnej muzyki na pewno przypadnie do gustu każdemu. Co warto zobaczyć na Kubie? 8 największych atrakcji. 

1. Hawana – niezwykła stolica Kuby

Spacer ulicami starej Hawany to wspaniała podróż w przeszłość – do lat 30. i 50. Wtedy z całego świata ściągali tu artyści, poszukiwacze przygód i podróżnicy. Stolica Kuby zadziwia swoim bogactwem i kontrastami. XVI-wieczne budowle kolonialne sąsiadują tu z barokiem, neoklasycyzmem i gotykiem. Tuż obok – oszałamiający wybór architektury XX wieku. Niezwykły jest gwar codziennego życia, które toczy się na kolorowych ulicach miasta. Hawana to magiczne miejsce, gdzie flirt należy do codziennych rytuałów, a muzykę słychać niemal cały czas. Zresztą, co krok spotkać tutaj można roztańczone, roześmiane pary. Kubańczycy słyną z miłości nie tylko do muzyki i tańca, ale również do... amerykańskich krążowników szos z lat 40. i 50. Chociaż stare, to wciąż zachwycająco piękne i z majestatem sunące ulicami. Przy odrobinie szczęścia można wybrać się takim samochodem na przejażdżkę.

Hawana
fot. Pixabay

Obowiązkowym punktem zwiedzania Hawany powinna być fabryka cygar, rezydencja amerykańskiego pisarza Ernesta Hemingwaya i wpisana na listę UNESCO starówka. Warto odwiedzić też tętniące życiem lokale, w których podczas tradycyjnej hawańskiej uczty spróbujecie słynnego Cuba Libre. Dla romantyków polecane są spacery nadmorską promenadą Malecón, najlepiej o zachodzie słońca. Prawdziwą atrakcją jest też zabawa w klubie Tropicana – najpopularniejszym miejscu rozrywki Kubańczyków.

Zobacz także:  Karaiby: najpiękniejsze wyspy. 10 miejsc, które warto zobaczyć

2. Rajskie plaże jak z pocztówki

Tutaj ich nie brakuje. Na wyspie znajduje się niemal 300 plaż i większość jest publiczna. Wyróżniają się niesamowitym białym piaskiem oraz ciepłą, krystalicznie czystą wodą. Najszersza i najdłuższa plaża znajduje się w Varadero i ciągnie się przez niemal 20 kilometrów wzdłuż północnego wybrzeża półwyspu Hicacos. Co więcej, uznawana jest za najpiękniejszą na Karaibach! Chilijski poeta całe wybrzeże Varadero opisał jako „elektryzująco skrzące się wybrzeże”. Oprócz białego piasku, znajdą się tu również doskonałe punkty do nurkowania i uprawiania różnorodnych sportów wodnych.

Varadero
fot. pixabay

3. Perełki UNESCO: Trinidad i Cienfuegos

Po pierwsze Trinidad. To najlepiej zachowane kolonialne miasto na wyspie. Powstało w 1517 roku. Brukowane uliczki, wysokie drewniany bramy, charakterystyczne domy z czerwonymi dachówkami oraz barokowe wieże kościelne. Do tego wszystko wygląda tutaj tak, jakby czas się zatrzymał. Miasto już na początku swego istnienia wzbogaciło się podczas „cukrowego rozkwitu”. W szczytowym okresie niemal jedna trzecia cukru produkowanego na całej Kubie pochodziła właśnie z Trinidadu. To kolonialne miasto, pomimo licznych ataków ze strony piratów, nigdy nie zostało zniszczone, a wiele obiektów zachowało się w bardzo dobrym stanie. W XX wieku starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Trinidad - Kuba
fot. Pixabay/ na zdj. Trinidad

Po drugie Cienfuegos. Przesycone francuską atmosferą uchodzi za najbardziej zadbane miasto na Kubie. Najchętniej odwiedzanym miejscem jest doskonale zachowane historyczne centrum, które od 2005 roku widnieje na liście UNSCO. Najciekawsza zabudowa skupia się wokół placu Parque Jose Marti. Duże wrażenie robią okazałe zabytki architektury neoklasycystycznej. Cienfuegos to jeden z głównych portów morskich na Kubie, a zarazem ważny ośrodek handlu cukrem, kawą i tytoniem.

4. Kubańskie cygara

Cygara to prawdziwa duma Kubańczyków. I nie ma się czemu dziwić, bo są uznawane za najlepsze na świecie! A dlaczego są najlepsze? Bo produkcja odbywa się tu w 100 proc. ręcznie – od wybierania liści, poprzez ich skręcanie, po pakowanie w luk¬susowe pudełka. Nawet liście tytoniu są wciągane na piętro w wielkich koszach za pomocą lin. Żadnej mechaniki.

Kuba - cygary
fot. Shutterstock

Prawdziwi koneserzy cygar powinni wybrać się do fabryki Partagas (powstałej w 1845 roku). W tym niezwykłym miejscu można przyjrzeć się sortowaniu tytoniu, suszeniu i żmudnemu kręceniu cygar. Każdy z etapów produkcji wykonywany jest przez Kubańczyków, nazywanych trocedore. Aby stać się jednym z nich i rozpocząć pracę w fabryce, trzeba najpierw przejść 5-letnie szkolenie. Najlepsi trocedore są w stanie zwinąć nawet 150 sztuk dziennie! Najsłynniejsze kubańskie cygara to Romeo y Julieta, Cohiba oraz Partagas. Najdłuższe ma 20,4 m i znalazło się w Księdze Rekordów Guinnessa.

5. Smaki Kuby, czyli rum i kawa o aromacie cygar

Kuba to bez wątpienia „kraina rumem płynąca”. Ten słynny trunek, rozsławiony przez karaibskich marynarzy i piratów, produkowany jest na wyspie od wieków. Najpopularniejszą marką, najlepiej sprzedającą się na świecie, jest Havana Club. Można ją dostać w niemal wszystkich hotelowych i pamiątkarskich sklepach. Cena trunku zależy od czasu składowania – im dłuższy okres, tym wyższa cena. Wyróżnia się trzy rodzaje rumu: lekki – o przezroczystej barwie (serwowany zwykle z plasterkiem cytryny), średni – o intensywnym aromacie oraz ciężki – o ciemnym kolorze, podawany bez żadnych dodatków. Każdy z nich doskonale smakuje.

cygara - Kuba
fot. Pixabay

Kuba to nie tylko rum, ale również kawa. I to jaka! Na plantacjach południowo-wschodniej oraz zachodniej części wyspy rośnie kawa, której smak znany jest na całym świecie. Duże znaczenie mają naturalne metody uprawy oraz produkcja według starych receptur. Największą popularnością cieszy się Torquino. Aromat tej kawy przypomina zapach… kubańskich cygar.

6. Imponujące krajobrazy doliny Viñales

To miejsce zupełnie odmienne od stolicy i większych kubańskich miast. Przepiękna Valle de Viñales usytuowana jest w górach Sierra de los Organos, w zachodniej części Kuby. Cały teren doliny został objęty ochroną i wpisany na listę UNESCO. Krajobraz jest naprawdę imponujący. Wydrążone przez podziemne wody wapienne pagóry. Wzgórza poprzecinane tajemniczymi jaskiniami, wśród których najciekawszą jest Cueva del Indio. Do tego niezwykły ogród botaniczny Casa de Caridad z ogromnym bogactwem roślin ozdobnych i leczniczych.

Dolina Vinales
fot. Pixabay

Elementem nieco burzącym piękno krajobrazu doliny jest El Mural de la Prehistoria – rozległe malowidło stworzone na polecenie Fidela Castro. Kolorowy mural przedstawia ewolucję ludzkości – od najdawniejszych czasów (symbolicznego ślimaka) po kubańskich Indian, czyli człowieka socjalizmu. Okolicę doliny Viñales można zwiedzić pieszo lub podczas rowerowej wycieczki. 

7. Bogactwo mostów w Matanzas

Matanzas często określa się „miastem mostów”. Wszystko dlatego, że przecina je zatoka oraz trzy rzeki, nad którymi przerzuconych jest 21 zdobionych mostów! Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od historycznego centrum (powstałego w XVII wieku) z charakterystycznym Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Tutaj również zobaczycie symboliczny budynek Teatru Sauto – jeden z najbardziej znanych na Kubie. Matanzas, niegdyś wypełnione plantacjami trzciny cukrowej, jest obecnie spokojnym miastem handlowym, do którego coraz chętniej zaglądają turyści. 

8. Santa Clara: zwycięskie miasto Kuby

To miasto leżące w sercu Kuby i kojarzone najczęściej z postacią argentyńskiego rewolucjonisty – Che Guevary. Santa Clara została założona pod koniec XVII wieku przez mieszkańców pobliskiego Remedios – teren miasteczka stanowił wówczas schronienie przed najazdami piratów. W późniejszych latach właśnie tutaj rozegrała się ostatnia, zwycięska bitwa rewolucji w 1958 roku. Centrum miasta stanowi zielony plac, Parque Vidal, z zabytkowym Cabild (budynkiem Rady Miejskiej) oraz teatrem La Caridad. Najbardziej popularnym punktem dla turystów jest pomnik Ernesta Che Guevary, wykonany w 20. rocznicę śmierci rewolucjonisty. W pobliżu wznosi się mauzoleum, w którym od 1997 roku spoczywają szczątki przywódcy rewolucji kubańskiej. 

Kuba: informacje praktyczne

Powierzchnia: 110 860 km²
Stolica Kuby: Hawana
Ludność: ok. 11 mln
Waluta: Na Kubie w użyciu są dwie waluty: peso kubańskie (CUP), którym posługuje się ludność lokalna i peso wymienialne (CUC) dla turystów zagranicznych. Na Kubę warto zabrać euro i wymienić na miejscu: 1 euro – ok. 1,29 CUC.
Komunikacja: Na Kubie trudności turystom może sprawiać komunikacja miejska. W przypadku autobusów trzeba się przygotować na duże spóźnienia, nawet do 5 godzin. W komunikacji pomiędzy miastami istnieją dwa rodzaje autobusów: normalne (w których płaci się peso lokalnym) oraz special (płatność w pesco wymienialnych). Te drugie są bardziej punktualne i mają klimatyzację.

Najlepszym środkiem komunikacji na wyspie jest taksówka, choć nie jest to z pewnością najtańszy sposób poruszania się. Istnieje jednak możliwość negocjacji ceny (koszt przejazdu z lotniska do stolicy to ok. 15 CUC). Tanie nie jest również wypożyczenie samochodu na miejscu. Od 60-100 CUC/dzień + ok. 200-500 CUC kaucji. Podczas wynajmu samochodu warto sprawdzić, czy ma pełny bak paliwa, bo często się zdarza, że przez 100 km nie znajdzie się ani jednej stacji benzynowej. Cena za litr benzyny to ok. 1,5 CUC.
Wiza na Kubę: Na podróż wymagana jest wiza turystyczna, którą można dostać w wydziale konsularnym Ambasady Kuby w Warszawie. Trzeba zabrać ze sobą rezerwację z hotelu lub biura podróży i wykupiony bilet. Przy przekraczaniu granicy zalecany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu.

___

RadioZET.pl/NC