Obserwuj w Google News

Londyn Heathrow odwoła część lotów w dniu pogrzebu królowej. Dotknie to 35 tys. pasażerów

3 min. czytania
16.09.2022 12:49
Zareaguj Reakcja

Największe brytyjskie lotnisko, Londyn Heathrow, odwołuje aż 200 lotów w okresie poprzedzającym pogrzeb królowej, a także w dniu samej uroczystości. W ten sposób przedstawiciele obiektu chcą uniknąć hałasu samolotów w tym wyjątkowym dla Brytyjczyków i rodziny królewskiej czasie.

Lotnisko Londyn Heathrow
fot. Aviation-images/UIG Diverse/East News

19 września 2022 roku w Opactwie Westminsterskim odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II. Pamięć monarchini w tym dniu uczci nie tylko rodzina królewska, ale też szefowie rządów, politycy, sympatycy Windsorów i obserwatorzy z całego świata. Tego dnia w Londynie mogą też przebywać tysiące przyjezdnych, którzy odwiedzą stolicę Wielkiej Brytanii z tej okazji. Niestety nie wszyscy będą mogli w spokoju dolecieć do miasta w tym okresie.

Lotnisko Londyn Heathrow zapowiedziało bowiem, że w okresie poprzedzającym, ale też w dniu pogrzebu planuje anulować 200 lotów. Dotknie to aż 35 tys. pasażerów. Wszystko po to, aby hałas samolotów nie zakłócał przebiegu wydarzeń i pozwolił na pochowanie królowej w spokoju i należytej atmosferze.

Redakcja poleca

Londyn Heathrow odwoła 200 lotów w dniu pogrzebu królowej. Dotknie to 35 tys. pasażerów

Lotnisko Heathrow odwołuje aż 200 lotów, aby uniknąć hałasu samolotów podczas pogrzebu królowej Elżbiety II. Szacuje się, że w przypadku aż 15 procent tutejszych lotów może dojść do zakłóceń. W wyniku tego zarządzenia ok. 35 tys. pasażerów, którzy mieli polecieć do i z lotniska Heathrow w niedzielę, poniedziałek i wtorek, może mieć kłopoty. Ich podróż może zostać odwołana lub przełożona.

Oczekuje się, że kilkaset lotów zostanie uziemionych - zdecydowana większość w poniedziałek. Rejsy samolotów na najbardziej ruchliwym lotnisku w Wielkiej Brytanii zostaną wstrzymane od godz. 11.40 do godz. 12.10 w poniedziałek - są to okolice dwuminutowej ciszy ku czci zmarłej królowej. Między 13:45 a 14:20 podczas procesji karawanu Jej Królewskiej Mości nie będzie można przybyć do Londynu. Z kolei między 15.05 a 16.45 żaden samolot nie będzie odlatywał z miasta. Normalnie aż 68 rejsów startowałoby w tym czasie.

Warto dodać, że od godziny 16:45 trasy lotów zostaną zmienione - nie będą przecinały obszaru nad zamkiem Windsor, aby zminimalizować hałas.

Jako wyraz szacunku operacje do i z lotniska będą podlegały odpowiednim zmianom. Wszystko po to, aby uniknąć hałasu w niektórych lokalizacjach w określonych godzinach w poniedziałek. Linie lotnicze będą musiały odpowiednio dostosować swoje rozkłady, co oznacza pewne zmiany w lotach. Pasażerowie dotknięci tymi zmianami powinni kontaktować się bezpośrednio z przewoźnikami w sprawie planów podróży i dostępnych dla nich opcji. Z góry przepraszamy za niedogodności, jakich doświadczą niektórzy w wyniku tych wyjątkowych okoliczności - powiedział rzecznik lotniska.

Przedstawiciele portu lotniczego dodali, że wszyscy, którzy będą chcieli skorzystać z obiektu tego dnia, powinni zrezygnować z dojeżdżania na lotnisko samochodami. Drogi mogą być zakorkowane, warto skorzystać z komunikacji miejskiej.

Do sytuacji odniósł się także rzecznik narodowego przewoźnika, British Airways.

W dowód szacunku dla Jej Królewskiej Mości Elżbiety II w dniu jej państwowego pogrzebu okroiliśmy nasz rozkład i zmieniliśmy czas niektórych lotów na Heathrow, aby w poniedziałek niebo było spokojne w odpowiednich momentach - powiedział.

Dodał też, że 50 lotów z i do Heathrow odwołano lub przełożono - dotyczy to m.in. wszystkich tras krótkodystansowych, na których realizuje się codziennie wiele rejsów. Zaznaczamy, że inne angielskie lotniska mają tego dnia pracować normalnie.

Źródło: independent.co.uk