Obserwuj w Google News

Londyn: co warto zobaczyć? 12 najciekawszych zabytków i atrakcji Londynu

5 min. czytania
Aktualizacja 13.09.2022
13.09.2022 15:33
Zareaguj Reakcja

Londyn jest stolicą Wielkiej Brytanii i trzecim pod względem wielkości miastem w Europie. To centrum finansowe, kulturalne i rozrywkowe. Raj dla wielbicieli historii, mody i rodziny królewskiej. Nic dziwnego, że to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast świata. Co zobaczyć w Londynie? Odkrywamy największe atrakcje i zabytki miasta. 

Londyn
fot. Shutterstock

Londyn, ponad 8,5-milionowa stolica Wielkiej Brytanii, to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Bogactwo zabytków i atrakcji jest tak duże, że trudno wskazać te najciekawsze. Dobrym pomysłem na zwiedzanie Londynu może być przejażdżka charakterystycznym, czerwonym double-deckerem, czyli dwupoziomowym autobusem miejskim, który jest jednym z symboli miasta. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Londynie? Oto 12 obowiązkowych atrakcji na turystycznej mapie tego miasta. 

Tower Bridge: najsłynniejszy most Londynu

To bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Londynie – pojawia się na większości pocztówek. Jest jednocześnie jednym z najchętniej odwiedzanych londyńskim zabytków. Tower Bridge, wybudowany w stylu wiktoriańskim w XIX wieku, łączy dwa brzegi Tamizy na wschodnim brzegu Londynu.

Tower Bridge w Londynie
fot. Shutterstock

Charakterystycznym elementem mostu są dwie wieże połączone u góry pomostami, zawieszonymi na wysokości 34 metrów nad jezdnią – które służą jako kładka dla pieszych. Tower Bridge pięknie prezentuje się nocą, kiedy jego światła odbijają się w wodach rzeki. 

Redakcja poleca

London Eye: „diabelska” przejażdżka

Diabelski młyn czy Koło Milenijne, jak mówi się o London Eye, jest jednym z symboli miasta. Słynną atrakcję otwarto w 1999 roku – od tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Przejażdżka wysokim na 135 metrów kołem trwa około pół godziny.

London Eye
fot. Shutterstock

Niewielka prędkość liniowa tych kabin pozwala na zabieranie i wysadzenie pasażerów bez zatrzymywania koła. W czasie jazdy „diabelskim młynem” można podziwiać Londyn z zupełnie innej perspektywy. Obowiązkowo trzeba zrobić pamiątkowe zdjęcia z góry!

Tower of London: zabytek o burzliwej historii

To charakterystyczna budowla obronna i pałacowa położona jest na północnym brzegu Tamizy i jest popularnym celem turystów. Londyńska Tower, jak mówi się o tym miejscu, została wzniesiona w 1078 roku dla Wilhelma Zdobywcy. W ciągu swej burzliwej historii była fortecą, więzieniem i pałacem. Obecnie budowla ta zamieszkiwana jest przez strażników zamku wraz z ich rodzinami i pełni funkcję muzeum.

Tower of London
fot. Shutterstock

Centralna część warowni to White Tower (Biała Wieża). Symbolem tej budowli są kruki. Popularna legenda głosi, że dopóki na wieżach Tower będą żyły kruki, tak długo trwać będzie imperium brytyjskie. 

Sky Garden: darmowy punkt widokowy

Ciekawą atrakcją Londynu jest Sky Garden. Ten fantastyczny i darmowy punkt widokowy znajduje się na 36. piętrze nowoczesnego wieżowca (przy Fenchurch Street) nazywanego czasem „Walkie-Talkie”. Określenie to obiekt zawdzięcza swojemu kształtowi, który przypomina… słuchawkę radiotelefonu. 

Sky Garden
fot. Shutterstock

Z wysokości można podziwiać niesamowitą panoramę Londynu. Warto pamiętać, że chociaż wjazd na Sky Garden jest całkowicie darmowy, wizytę trzeba jednak wcześniej zaplanować i zarezerwować online.

Notting Hill: filmowa dzielnica Londynu

Niezwykle kolorowa i „zamożna” dzielnica Londynu. To tutaj znajdują się wysokiej klasy restauracje i markowe sieci sklepów. Jedną z najpopularniejszych ulic Notting Hill jest Portobello Road z urokliwymi sklepikami. Tutaj również co weekend odbywa się targ uliczny ze stoiskami pełnymi antyków – można tu kupić niemal wszystko. 

Notting Hill w Londynie
fot. Shutterstock

Miejsce to zyskało światową sławę za sprawą hollywoodzkiej produkcji „Notting Hill” z Julią Roberts i Hugh Grantem w rolach głównych. Ale to nie wszystko. Właśnie w tej dzielnicy, każdego roku w sierpniu, odbywa się Notting Hill Carnival, czyli głośne i barwne parady uliczne w stylu karaibskim, które przyciągają rzesze turystów.

Pałac Buckingham: z wizytą u rodziny królewskiej

To miejsce kojarzy niemal każdy. Buckingham Palace jest największym na świecie pałacem królewskim, który od 1837 roku pełni funkcję siedziby monarszej. Dla samych mieszkańców ta architektoniczna perła późnego baroku stanowi symbol Wielkiej Brytanii i jest miejscem odbywania się ważnych uroczystości państwowych.

Pałac Buckingham
fot. Shutterstock

Turyści mają okazję nie tylko podziwiać pałac z zewnątrz i zobaczyć odbywającą się przed budynkiem uroczystą zmianę warty, ale także zwiedzić dziewiętnaście reprezentacyjnych, bogato zdobionych komnat. Bilety dostępne są wyłącznie w terminach od lipca do września.

Redakcja poleca

Pałac Westminsterski

Zabytkowy, neogotycki Pałac Westiminsterski jest tak naprawdę jedną z najważniejszych świątyń anglikańskich. To tutaj, od 1066 roku, koronowani są królowie brytyjscy. Według legend w miejscu obecnego pałacu w czasach rzymskich istniała świątynia boga Apollona.

Pałac Westministerski w Londynie
fot. Shutterstock

Ten majestatyczny obiekt, składający się z trzech skrzydeł, już od XIII wieku służy za miejsce obrad Parlamentu Wielkiej Brytanii. Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym elementem tej budowli jest wieża Elizabeth Tower, określana również jako Big Ben. W przeciwległej części pałacu wznosi się Victoria Tower z wierzchołkiem stanowiącym najwyższy punkt całego kompleksu. Warto wiedzieć, że podczas zwiedzania pałacu nie można nosić czapek czy kapeluszy i zabronione jest trzymanie rąk w kieszeniach. 

Camden Town – „zakręcona” dzielnica Londynu

To bez wątpienia najbardziej oryginalna, kolorowa i zakręcona dzielnica Londynu, położona w północnej części stolicy. Największe wrażenie w tym miejscu robią barwne elewacje budynków oraz zaskakujące, czasami dziwaczne witryny sklepów. To prawdziwy raj dla zakupoholików – zwłaszcza miłośników muzyki i tych, którzy szukają naprawdę niszowych, niekonwencjonalnych produktów. 

Camden Town
fot. Shutterstock

Wiele sklepów podzielonych jest tematycznie – można wejść do krainy rocka, metalu czy techno, gdzie wystrój jest idealnie dopasowany do danego gatunku muzycznego. Nie brakuje też designersko zaaranżowanych pubów, restauracji i dyskotek. Warto odwiedzić Camden Locks Market, czyli ogromny bazar, na którym znajdziemy zarówno odzież zaprojektowaną przez młodych Brytyjczyków, jak również obuwie, biżuterię oraz przysmaki kulinarne z różnych zakątków świata.

Muzeum Brytyjskie: bogactwo historii starożytnej

Ta atrakcja Londynu spodoba się miłośnikom sztuki, i to tej z najwyższej półki. Muzeum Brytyjskie jest jednym z największych na świecie muzeów historii starożytnej. Obecna siedziba została zbudowana w latach 50. XIX wieku. Mieści się tam ogromna kolekcja sztuki podzielona pod względem ich historii i pochodzenia – od zbiorów egipskich, przez greckie i rzymskie, po amerykańskie i azjatyckie. 

Muzeum Brytyjskie Londyn
fot. Shutterstock

Dużym atutem tego miejsca jest to, że wystawa stała jest dostępna dla wszystkich za darmo. Aby na spokojnie zwiedzić wszystkie eksponaty muzeum, potrzeba tak naprawdę całego dnia.

Soho i China Town – dzielnice rozrywki i jedzenia

Soho to bez wątpienia jedna z najmodniejszych części Londynu, położona w centralnej części dzielnicy West End. Tutaj koncentruje się życie nocne miasta. Na miejscu znajduje się wiele knajp, barów, restauracji i klubów. 

Soho - Londyn
fot. Shutterstock

Wielbiciele azjatyckiej kuchni i kultury powinni koniecznie wybrać się do China Town – dzielnicy nazywanej „małymi Chinami” wewnątrz Londynu. Znajduje się tam wiele azjatyckich knajpek, barów, restauracji oraz sklepów z orientalnymi produktami.

St. James’s Park: królewski park Londynu

Jeden z najstarszych parków Londynu położony jest na wschód królewskiego Pałacu Buckingham. Na powierzchni 23 hektarów znajdziemy niewielkie, urokliwe jeziorko St. James’s Park Lake z dwiema wysepkami – Duck Island oraz West Island. Spacerując po parku, łatwo zapomnieć, że znajdujemy się w samym sercu tętniącej życiem metropolii.

St. James’s Park w Londynie
fot. Shutterstock

Hyde Park: zielony zakątek Londynu

Podczas zwiedzania Londynu wielbiciele zielonych krajobrazów powinni odwiedzić również Hyde Park. Dawne miejsce prowadzenia otwartych debat (przemawiał tu m.in. Marks czy George Orwell), stało się obecnie zakątkiem, gdzie organizowane są różnego rodzaju koncerty i imprezy kulturalne. To tutaj, chcąc odpocząć od zgiełku miasta, przybywają zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Hyde Park Londyn
fot. Shutterstock

Na spacerowiczów czekają dwa sztuczne zbiorniki wodne, włoski ogród wodny, ogród różany czy szklarnie. Można obejrzeć tutaj również pomnik Diany – księżnej Walii oraz pomnik Holokaustu. Poza tym w Hyde Parku znajduje się wiele oryginalnych rzeźb i fontann.

Redakcja poleca