Obserwuj w Google News

Lubniewice - "miasto miłości" w woj. lubuskim. Leży pośród jezior, lasów i oferuje wiele atrakcji

4 min. czytania
Aktualizacja 15.07.2021
15.07.2021 20:28
Zareaguj Reakcja

Lubniewice to niewielkie miasteczko położone pośród jezior i lasów. "Miasto miłości" oferuje liczne atrakcje - można tu zobaczyć malowniczy pałac i zamek, uprawiać wiele sportów wodnych i odwiedzić Park Miłości, który powstał dla uczczenia pamięci kultowej polskiej lekarki i seksuolożki Michaliny Wisłockiej. Co zobaczyć w Lubniewicach? Jaki nocleg nad jeziorem wybrać?

Lubniewice
fot. Shutterstock

Lubniewice są niewielkim miastem położonym w województwie lubuskim w pobliżu jezior Lubiąż i Krajnik. Miejscowość zamieszkuje zaledwie 2 tys. osób. Zyskała ona jednak popularność za sprawą Michaliny Wisłockiej, która właśnie tutaj przeżyła swoją największą miłość.

To tu kręcono film o wybitnej lekarce i seksuolożce, i także tutaj istnieje wiele punktów powstałych specjalnie dla uczczenia pamięci o niej. Jakie atrakcje oferują Lubniewice? Na co zwrócić uwagę w mieście położonym pośród lasów i jezior? Sprawdźcie, co ciekawego możecie tutaj zobaczyć.

Redakcja poleca

Lubniewice - położenie i historia

Pierwsze informacje o Lubniewicach pojawiały się już w 1287 roku. Jednak wzmianki o osadzie miejskiej pochodzą z 1322 roku. Lubniewice leżą w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim. Teren, na którym zlokalizowane jest miasteczko, jest bardzo gęsto zalesiony. Mieszkańców dzieli zaledwie pół godziny drogi od Gorzowa Wielkopolskiego. Niedaleko znajdują się także magiczne jeziora - Lubiąż i Krajnik.

Lubniewice - atrakcje "miasta miłości"

Lubniewice nazywane są "miastem miłości". Wszystko dlatego, że od niedawna istnieje tutaj Park Miłości, a także Mostek Miłości, które utworzone zostały na cześć lekarki i seksuolożki, a także autorki "Sztuki kochania", Michaliny Wisłockiej. Wybitna Polka właśnie w tej miejscowości przeżywała swoją największą miłość i namiętność życia.

Miasto to ma do zaoferowania wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Przede wszystkim położone jest ono na gęsto zalesionym terenie, a obok znajdują się bajkowe jeziora. Nie brakuje tu zabytków i możliwości aktywnego spędzenia czasu. Co warto zobaczyć w Lubniewicach?

Zespół pałacowy w Lubniewicach. W jego skład wchodzą dwa pałace oraz park zajmujący powierzchnię 10 ha. Pierwszy pałac - zwany "Starym Zamkiem" - wybudowany został w 1812 roku w stylu neoklasycznym. Przebudowano go w 1846 roku. Z kolei drugi pałac - "Nowy Zamek" - wybudowano w latach 1909-1911 jako obiekt neorenesansowy. Do tego wszystkiego warto zwrócić uwagę na neogotycką wieżę widokową, która również wchodzi w skład tego kompleksu. Obecnie właścicielem tego terenu jest rodzina Lubomirskich. Od 2020 roku jest on udostępniany do zwiedzania. Najpierw jednak trzeba się umówić na taką wizytę.

Dom przy ul. Jana Pawła II 35. Jest to szachulcowo-murowany obiekt, który powstał jeszcze w 1781 roku.

Rzymskokatolicki kościół parafialny pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej. Pochodzi on z połowy XV wieku, a jego prawdziwą ozdobą jest neogotycka wieża z 1882 roku.

Ratusz i zabytkowe kamienice. Mają one bogato zdobioną fasadę i stanowią wizytówkę w samym centrum miasta.

Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej. To właśnie to miejsce powstało na cześć Michaliny Wisłockiej - wybitnej polskiej lekarki, seksuolożki, a także autorki przełomowej "Sztuki kochania". W parku znajdują się rzeźby, które nawiązują do erotyki. Także tutaj znajdziemy Most Miłości, który jest jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia.

Obszar ten utworzono dla uczczenia pamięci lekarki, gdyż to właśnie tutaj miała ona przeżyć swoją największą namiętność. Nic więc dziwnego, że od momentu powstania Parku Miłości w 2021 roku miejsce to chętnie odwiedzają zakochani. Mogą oni przespacerować się Mostem Miłości, na którym można zawiesić kłódkę z inicjałami swoimi i ukochanej osoby.

Zobacz także: Jezioro Kisajno na Mazurach. Atrakcje, głębokość, szlaki żeglugowe

Lubniewice - ciekawostki

Lubniewice zamieszkuje ok. 2 tys. osób, co czyni je jednym z najmniejszych miast w Polsce. Ale niewielkie rozmiary nie przeszkodziły tej miejscowości w uzyskaniu w 1994 roku tytułu "Najbardziej ekologicznej gminy w Polsce".

Warto dodać, że także tutaj realizowano film "Sztuka kochania" traktujący o losach Michaliny Wisłockiej i jej przełomowego dzieła.

Lubniewice - jeziora

W pobliżu Lubniewic znajdują się malownicze jeziora. Najbardziej znane z nich to Lubiąż i Krajnik. Prócz tego można wypocząć tu nad jeziorem Lubniewsko, które jest jednocześnie największym akwenem wodnym (ok. 240 ha) w okolicach miasta.

Lubniewice - jakie sporty można tu uprawiać

Z racji tego, że Lubniewice leżą pośród jezior i lasów, można tu spędzić czas bardzo aktywnie. Doskonale odnajdą się tutaj miłośnicy różnych sportów. Dla turystów dostępne są wypożyczalnie sprzętów wodnych - np. motorówek. Ponadto można wybrać się w tych okolicach na wycieczki rowerowe. Jest to również dobre miejsce na rozpoczęcie albo kontynuowanie swojej przygody z jazdą konną. Turyści cenią sobie także zasoby tutejszych lasów. Zjeżdżają się tutaj miłośnicy grzybobrania, którzy mogą liczyć na znalezienie licznych i pysznych gatunków grzybów.

Noclegi i domki w Lubniewicach

W Lubniewicach i w pobliżu miasteczka znajduje się wiele ciekawych noclegów. Na tym malowniczym obszarze znajdziemy ośrodki wypoczynkowe, domki, a także mieszkania do wynajęcia. Większość tego typu obiektów położona jest pośród drzew, a część znajduje się bardzo blisko wody.

W miejscowości znajduje się m.in. Ośrodek Wypoczynkowy Zielony Cypel, który cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Wszystko dlatego, że położony jest on w lesie, ale nad brzegiem samego jeziora i oferuje noclegi w świetnie wyposażonych bungalowach.

Zobacz także: To najczystsze jeziora w Polsce. Ranking najlepszych miejsc na wypoczynek