Obserwuj w Google News

Mapa koronawirusa w Europie i na świecie. Ile jest zakażeń? [MAPA LIVE]

2 min. czytania
15.04.2021 15:03
Zareaguj Reakcja

Mapa koronawirusa w Europie i na świecie. Amerykański uniwersytet udostępnił interaktywną mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oznaczono na niej wszystkie miejsca na świecie, gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Gdzie jest najwięcej osób zakażonych? Sprawdź na mapie online koronawirusa. 

Kobieta w masce
fot. Shutterstock

Na interaktywnej mapie koronawirusa podawane są najbardziej aktualne informacje dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa. Danych do mapy dostarczają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia i amerykańska CDC (Centers for Disease Control and Prevention). 

Koronawirus: mapa online zakażeń 

Na INTERAKTYWNEJ MAPIE KORONAWIRUSA zaznaczono kraje na całym świecie, w których potwierdzono przypadki zakażenia wirusem, liczbę chorych, wyleczonych oraz zgonów spowodowanych COVID-19.

Ostatnie dane mówią o ponad 118 mln zarażonych na całym świecie i ponad 2,6 mln ofiar śmiertelnych koronawirusa. 

Koronawirus w Europie i na świecie

Spośród krajów europejskich najwyższy łączny bilans zakażeń koronawirusem mają Francja (5,2 mln zakażonych), Wielka Brytania (4,3 mln przypadków), Włochy (3,8 mln zakażonych) i Hiszpania (ponad 3,3 mln przypadków). 

W Polsce od początku pandemii zanotowano ponad 2,62 mln przypadków koronawirusa. Ponad 56 tys. osób zmarło z powodu COVID-19. Aktualne dane można sprawdzić w raporcie koronawirusa w Polsce.  

Polski NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus. Które kraje są wolne od COVID-19?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wolne od wirusa SARS-CoV-2 pozostają nadal znajdujące się na Oceanie Spokojnym państwa wyspiarskie Kiribati, Nauru, Palau, Tonga i Tuvalu, a także stowarzyszone z Nową Zelandią Niue i terytorium zależne tego państwa - Tokelau.

Oficjalnie żadnej infekcji nie zdiagnozowano jeszcze w Korei Północnej i Turkmenistanie. W tym przypadku Korei eksperci mają jednak wątpliwości co do wiarygodności statystyk dotyczących koronawirusa. 

Na Vanuatu, Wyspach Salomona, Wyspach Marshalla i Samoa wykryto pojedyncze zakażenia, ale zawsze były to przypadki zawleczone z zewnątrz i nie dopuszczono do transmisji koronawirusa wewnątrz tych państw. 

Co wiemy o koronawirusie?

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego - od objawów zwykłego przeziębienia, po ciężkie stany przebiegające z niewydolnością oddechową. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem to gorączka, suchy kaszel i zmęczenie, ale wiadomo już, że zakres objawów jest dużo większy. Należy wymienić też takie objawy jak: ból głowy, zapalenie spojówek, ból gardła, bóle mięśni, biegunka, utratę smaku lub węchu, wysypka na skórze, odbarwienie palców rąk i nóg.

Gdy pojawią się objawy mogące wskazywać na zakażenia koronawirusem, lepiej nie zwlekać i zadzwonić na specjalną infolinię (800-190-590), do lekarza/szpitala lub stacji sanitarno-epidemiologicznej i poprosić o wskazówki dotyczące dalszego postępowania. W przypadku objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem konieczne jest przeprowadzenie testów. 

Mapa zakażeń koronawirusem - nowe dane GIS

ZOBACZ TAKŻE: 

•  MSZ wprowadza trzeci poziom ostrzeżenia dla podróżujących. Ważny apel do Polaków

•  Europa wchodzi w drugi lockdown. Surowe restrykcje niemal na całym kontynencie

•  Jak podróżować w dobie pandemii? 10 przykazań bezpiecznego turysty

•  Czy można odzyskać pieniądze za odwołany lot lub wycieczkę? WYJAŚNIAMY

___

RadioZET.pl/NC