Obserwuj w Google News

Maroko: 7 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą

Nina Czochara
4 min. czytania
04.02.2019 16:14
Zareaguj Reakcja

Maroko to coraz popularniejszy cel turystycznych wyjazdów. Przyciąga orientalny klimat, baśniowa architektura oraz niesamowite krajobrazy – od błękitnych fal Atlantyku, przez ośnieżone szczyty Atlasu, po pustynne tereny Sahary. Jak przygotować się do podróży do Maroka i na co uważać? Podpowiadamy.

Maroko - Fez
fot. Shutterstock

Maroko (Królestwo Marokańskie), położone jest w Afryce Północnej nad Oceanem Atlantyckim oraz w niewielkiej części nad Morzem Śródziemnym. Kraj ten od wschodu graniczy z Algierią, a od północy z Hiszpanią. Ze względu na otwarcie nowych tanich połączeń z Polski (Wizzair i Ryanaira) oraz niedługi czas bezpośredniego lotu (ok. 4,5 godz.) miejsce to coraz chętniej odwiedzają turyści z Polski. O czym warto wiedzieć przed podróżą do Maroka? Oto 7 przydatnych informacji.

SPIS TREŚCI:

•  Kiedy warto jechać do Maroka?

Maroko: wiza i potrzebne dokumenty

Czy w Maroku jest bezpiecznie?

Jaką walutę zabrać na wyjazd?

Na co uważać? Religia i obyczaje w Maroku

•  Szczepienia i ubezpieczenie przed podróżą

Czego warto spróbować z lokalnej kuchni Maroka?

1. Pogoda w Maroku. Kiedy warto jechać?

Maroko położone jest w dwóch strefach klimatycznych. Na wybrzeżu panuje klimat podzwrotnikowy, przechodzący w głębi kraju w bardzo suchy, z kolei na południowym wschodzie występuje klimat pustynny. Lato na obszarze całego państwa jest bezdeszczowe i niemal bezchmurne, jednak trzeba przygotować się na bardzo wysokie temperatury w tym okresie (w lipcu i sierpniu temperatury sięgają często powyżej 40˚C). Nie jest to więc zdecydowanie dobry czas na zwiedzanie kraju.

Rabat - Maroko
fot. Shutterstock

Wycieczkę do Maroka najlepiej zaplanować wiosną (marzec–maj ze średnią temperaturą 22-27˚C) lub jesienią (wrzesień–październik ze średnią temp. 27-30˚C). Lepiej unikać wyjazdu na Wielkanoc (najazd Hiszpanów) i w sierpniu (inwazja Francuzów).

2. Maroko: wiza i niezbędne dokumenty

Turyści podróżujący z Polski nie muszą wyrabiać wizy, jeśli planują pobyt w Maroku na okres krótszy niż 90 dni. Konieczne jest jednak posiadanie paszportu (ważnego przynajmniej przez 6 miesięcy od momentu wjazdu do tego kraju). Możemy zostać również poproszeni o udokumentowanie odpowiednich środków finansowych na pobyt (gotówki, kart kredytowych, wyciągu z konta) – polski MSZ nie podaje jednak informacji o konkretnej sumie.

3. Bezpieczeństwo w Maroku

W Maroku warto zachować ostrożność na terenach pustynnych, szlakach turystycznych i terenach oddalonych od głównych miast. Turystom udającym się na wyprawy w obszary niezamieszkałe zaleca się korzystanie z usług licencjonowanych przewodników. Niewskazane są nocne spacery po medinach – starych dzielnicach miast. Na tamtejszych bazarach zdarzają się kradzieże. Niebezpieczne są również ubogie, peryferyjne dzielnice wszystkich dużych miast Maroka.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże na pogranicze z Algierią oraz na pogranicze Sahary Zachodniej z Mauretanią z powodu zagrożenia terrorystycznego. Podróżujący w ten region powinni korzystać jedynie z oficjalnie wytyczonej sieci dróg.

4. Waluta w Maroku: jaką zabrać na wyjazd?

Walutą Maroka jest dirham marokański, oznaczany kodem MAD. Na wyjazd najlepiej zabrać euro i wymienić na miejscu na dirhamy. Można skorzystać z kantorów na lotnisku bądź w hotelach. Warto uważać na ulicznych handlarzy i tzw. pseudokantory zlokalizowane na bazarach – często mogą wydawać fałszywe banknoty.

Waluta Maroko - dirham marokański
fot. Shutterstock

Należy również pamiętać, że dirham jest poza Marokiem walutą niewymienialną – wwóz i wywóz tej waluty na i z terytorium kraju jest dozwolony w kwocie nieprzekraczającej 2000 MAD.

5. Religia i obyczaje: na co uważać w Maroku?

W Maroku ponad 80 proc. mieszkańców to wyznawcy islamu. Właśnie ze względu na obowiązującą w kraju religię należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Ważną kwestią jest ubiór – na południu Maroka i z dala od ośrodków turystycznych kobiety nie powinny nosić krótkich spódniczek, szortów czy bluzek z odkrytymi ramionami. Warto zachować też ostrożność podczas robienia zdjęć. Fotografowanie ludzi bez ich zgody lub z ukrycia może się spotkać z gwałtownym sprzeciwem lub nawet koniecznością zapłacenia mandatu.

Należy pamiętać o zakazie wstępu do meczetów dla osób wyznania niemuzułmańskiego (wyjątkiem jest meczet Hassana II w Casablance oraz część pomieszczeń meczetu Moulaya Ismaila w Meknesie). Nie jest też dopuszczalne fotografowanie wnętrz większości meczetów z progu – takie zachowanie może przysporzyć turystom wiele nieprzyjemności.

W ramadanie (muzułmańskim miesiącu postu, który co roku wypada w innym terminie) trzeba powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia w miejscach publicznych. Co więcej, w tym okresie część barów, restauracji i kawiarni jest zamknięta w ciągu dnia i zaczyna przyjmować gości dopiero wieczorem.

6. Szczepienia przed wyjazdem i ubezpieczenie zdrowotne

Przed podróżą do Maroka nie są wymagane obowiązkowe szczepienia ochronne. Warto jednak rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej. W Maroku, podobnie jak w większości krajów afrykańskich, zaleca się spożywanie wody butelkowanej.

Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju.

7. Kuchnia Maroka: czego spróbować?

Podstawą marokańskiej kuchni jest kuskus, pochodzący od miejscowej ludności berberyjskiej. Jest to drobna kasza, a właściwie makaron z pszenicy gotowany na parze i podawany zwykle z warzywami i mięsem. Popularnym daniem jest również tadżin – mięsno-warzywna potrawa z różnymi przyprawami. Całość podawana jest zwykle z płaskim chlebem.

Harira
fot. Shutterstock

Ciekawą potrawą jest również bastilla, czyli słodkie ciasto, przyprawione imbirem, cynamonem, papryką, szafranem i kolendrą, z połączone z farszem z kurczaka lub owoców morza. Znaną marokańską zupą jest harira przygotowywana na bazie baraniny, z soczewicą i pomidorami. Wśród napojów króluje... zielona herbata z dużą ilością mięty i cukru. 

Maroko: informacje ogólne

Stolica Maroka: Rabat
Powierzchnia: 446 550 km² (z Saharą Zachodnią)
Ludność: 33,9 mln
Języki: urzędowym językiem w Maroku jest arabski; w miejscowościach turystycznych można porozumieć się w języku angielskim i francuskim.
Ważne adresy:
Ambasada RP w Rabacie
Rabat, 23, rue Oqbah, BP 425, tel.: +212 537 77 11 73 lub +212 537 77 17 91

Przeczytaj także:

Tunezja: wakacje pod afrykańskim słońcem

•  Izrael: 8 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą [PORADNIK] 

•  Dubaj: 8 rzeczy, o których warto wiedzieć przed podróżą [PORADNIK] 

___

RadioZET.pl/NC