Obserwuj w Google News

Meksyk: co warto zobaczyć? Oto 9 najpiękniejszych miejsc

5 min. czytania
27.01.2021 15:36
Zareaguj Reakcja

Meksyk to kraj pełen kontrastów. Fascynujące zabytki Majów, imponujące piramidy, przepiękne baseny cenote oraz rajskie plaże wyłaniające się wprost z dżungli. W tym miejscu łatwo się zakochać. Odkrywamy największe atrakcje Meksyku. 

Cancun w Meksyku
fot. Shutterstock

Meksyk, położony w Ameryce Północnej, jest 14. największym państwem świata. Od wschodu oblewają go wody Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego, a od zachodu Ocean Spokojny. „Kraj o wielu twarzach” – tak mówi się o tym miejscu. I nie ma się czemu dziwić, na powierzchni prawie 2 mln km2 znajdziemy tętniącą życiem stolicę Mexico City, lasy tropikalne i góry, półwysep Jukatan pełen starożytnych zabytków Majów oraz region Cancún słynący z przepięknych plaż i rozległych ośrodków hotelowych. To niezwykłe państwo oferuje atrakcje i zakątki dla każdego. Co warto zobaczyć w Meksyku? Podpowiadamy.

Chichén Itzá: meksykańska piramida

Jedną z najcenniejszych pozostałości po starożytnych Majach jest miasteczko Chichén Itzá ze słynną świątynią Kukulkana (El Castillo). To jeden z siedmiu nowych cudów świata wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedna z najcenniejszych atrakcji Meksyku. Świątynia została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Prowadzą do niej schody z czterech stron świata, po 91 stopni na każdej, co łącznie daje 364 stopni. Ostatni, 365. stopień, stanowi wejście do świątyni. Liczba stopni nie jest przypadkowa – oznacza po prostu 365 dni roku słonecznego.

Chichen Itza w Meksyku
fot. Shutterstock

Świątynia Kukulkana zachowała się w doskonałym stanie, mimo tego, że jej wiek szacuje się na ponad 1500 lat. Chichén Itzá stanowiło niegdyś centrum kultury Majów i Tolteków.

Tulum: ruiny Majów i rajska plaża Meksyku

Tulum to miasto z dobrze zachowanym stanowiskiem archeologicznym oraz kompleksem świątyń Majów. Przed kolonizacją określano je jako „Miasto Jutrzenki”. Ruiny otoczone są zielonymi krajobrazami, co tylko dodaje uroku temu miejscu. Najbardziej charakterystycznym obiektem, umieszczanym na niemal każdej pocztówce, jest położona na klifie świątynia Boga Wiatru.

Tulum
fot. Shutterstock

Tulum, wśród wielu turystów, zasłynęło jednak głównie za sprawą… plaży ciągnącej się tuż obok ruin. Krystalicznie czysta woda, biały piasek i egzotyczny klimat stwarzają wymarzone warunki do wypoczynku. Kilometr na południe od ruin rozpoczyna się strefa hotelowa z luksusowymi obiektami.

Cancún: wakacyjne królestwo w Meksyku

Cancún uznaje się za wakacyjną wizytówkę Meksyku. Choć miasto ma ledwie czterdziestoletnią historię, wyrosło jednak na jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na całym świecie. Każdego roku odwiedza je niemal 3 mln turystów. Właśnie tutaj znajdują się luksusowe ośrodki wczasowe, pola golfowe, piaszczyste plaże otoczone często bujną roślinnością i mnóstwo miejsc do nurkowania.

Cancun - plaże
fot. Shutterstock

Cancún powstało z małej rybackiej wioski i jest chyba jedynym miastem na świecie, które zostało zaprojektowane… na ekranie komputera. Dokładnie wyznaczono rozmiary i kształty domów, ulice, ścieżki rowerowe, a także liczbę hoteli i nienaruszalne pasy zieleni, co zaowocowało doskonałą infrastrukturą turystyczną. Ciekawą atrakcją w tym rejonie jest podwodne muzeum kryjące się w głębinach Morza Karaibskiego, na głębokości około 9 metrów. Można tam zobaczyć niemal 400 rzeźb przedstawiających głównie postacie ludzkie.

Uxmal: piramida Czarownika

Uxaml, położony na terenie półwyspu Jukatan, był jednym z głównych państw-miast cywilizacji Majów. Miasto opuszczone przez społeczność w XV wieku, do dziś zachwyca doskonale zachowanymi ruinami. Wizytówką tego miejsca jest bez wątpienia monumentalna Piramida Czarownika (lub też Piramida Wróża). Budowla o wysokości prawie 40 metrów króluje nad całym miastem. Na eliptycznej podstawie zabytkowego kompelsku zbudowano łącznie pięć świątyń dostępnych z różnych stron.

Piramida Czarownika - Uxmal
fot. Shutterstock

Oprócz najsłynniejszej Piramida Czarownika na miejscu warto również zobaczyć kompleks zabudowań zwany Domem Mniszek, Pałac Gubernatora oraz Dom Żółwi. Ruiny w Uxmal uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych w całym Meksyku.

Cenote Ik Kil: naturalny basen w Meksyku

Niegdyś miejsce wypoczynku starożytnych Majów, obecnie niezwykle popularna atrakcja turystyczna, szczególnie wśród miłośników kąpieli i nurkowania. Cenote Ik Kil to prawdziwy cud natury z lazurową wodą, egzotyczną roślinnością i światłem słonecznym wpadającym do środka przez naturalny otwór w ziemi.

Cenote Ik Kil
fot. Fotolia

„Cenote” to po prostu studnie wapienne zalane wodą. Cenote Ik Kil znajduje się około 26 metrów pod powierzchnią gruntu, ma 60 metrów średnicy i 40 metrów głębokości. Woda jest tutaj krystalicznie czysta (bo przefiltrowana przez podłoże wapienne) z ogromną liczbą ryb. Ta przepiękna atrakcja ukryta jest w parku archeologicznym o tej samej nazwie, zaledwie 3 km od ruin miasta Chichén Itzá.

Laguna Bacalar: woda o siedmiu odcieniach błękitu

Bacalar to niewielkie miasteczko położone w zachodniej części stanu Jukatan, w pobliżu granicy z Belize. Miejsce to zasłynęło za sprawą przepięknej laguny, która mieni się w różnych odcieniach błękitu. Akwen ma około 40 km długości i – w najszerszym miejscu – około 4 km szerokości.

Laguna Bacalar
fot. Shutterstock

Laguna Bacalar jest zamkniętym zbiornikiem, który w żadnej sposób nie jest połączony z morzem. Nie znajdziemy tu raczej piaszczystych plaż, lecz rozległe jezioro, w którym można nurkować, popływać kajakami czy wybrać się w rejs katamaranem. Widok rozległej laguny o przepięknych barwach robi ogromne wrażenie.

Merida: „białe miasto” Jukatanu

Merida, stolica Jukatanu, przez samych mieszkańców określana była niegdyś „Paryżem Nowego Świata”. Miejsce to do dziś zachowało wyjątkowy urok i prostotę daleką od klimatu innych meksykańskich miast. Charakterystyczna jest kolonialna zabudowa, wąskie uliczki i bielone domki, za sprawą których Merida nazywana jest również „Białym Miastem”.

Merida
fot. Shutterstock

Spacerując uliczkami miasta, na każdym kroku można odnaleźć ślady odległej przeszłości. Historyczne centrum z ratuszem i katedrą oraz placem głównym to miejsce spotkań mieszkańców i turystów. Warto wziąć udział w jednej z lokalnych fiest i skosztować przysmaków meksykańskiej kuchni.

Mexico City: w stolicy Meksyku

Miasto Meksyk, położone na wysokogórskiej kotlinie, jest jedną z największych metropolii świata i prawdziwą skarbnicą kultury. Piękna, nastrojowa, choć czasem przytłaczająca stolica, jest tłumnie odwiedzana przez turystów z różnych zakątków świata.

Miasto Meksyk
fot. Shutterstock

W Mexico City warto odwiedzić Plaza de la Consitucion oraz kompleks Palacio Nacional położony na ruinach pałacu królewskiego Azteków. Popularnym punktem turystycznym jest również Narodowe Muzeum Antropologii z niesamowitą, olbrzymią kolekcją znalezisk archeologicznych. Interesującym miejscem jest „miasteczko” Matki Bożej w Guadalupe, obecnie położone w granicach miasta Meksyk, do którego „ciągną” rzesze pielgrzymów z całego kraju.

Redakcja poleca

Hierve el Agua: skamieniały wodospad w Meksyku

Ta niesamowita przyrodnicza atrakcja określana jest mianem „najdziwniejszego wodospadu świata”. Hierve el Agua znajduje się w okolicach miasta San Lorenzo Albarradas, na południu Meksyku. Z oddali wygląda tak, jakby zamarzł przed wiekami. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, o czym świadczy choćby sama nazwa wodospadu (w dosłownym tłumaczeniu: wrząca woda).

Hierve el Agua:
fot. Fotolia

Niezwykła forma i kolory „skamieniałego wodospadu” są wynikiem działania wody z gorących źródeł na jego szczycie. Hierve el Agua zawiera bardzo duże ilości minerałów: magnezu, dwutlenku węgla i wapnia, przez co niejako osuwając się z klifu, tworzy stalaktyty. Na samym szczycie góry znajdują się naturalne i sztuczne kąpieliska, tworzące kompleks gorących źródeł uznawanych za najpiękniejsze na świecie.