Obserwuj w Google News

Meksyk: kiedy jechać na wakacje? Najlepsza pogoda na wyjazd

Nina Czochara
3 min. czytania
Aktualizacja 11.01.2022
11.01.2022 13:39
Zareaguj Reakcja

Meksyk jest idealnym kierunkiem na wakacje w okresie, kiedy w Polsce panuje sezon zimowy. Do tego kierunku zachęcają nie tylko białe plaże i rajskie krajobrazy, ale także imponujące zabytki oraz fantastyczny klimat pozwalający na plażowanie i morskie kąpiele. Kiedy najlepiej jechać do Meksyku i jakiej pogody spodziewać się w ciągu roku? Podpowiadamy.

Meksyk, wybrzeże
fot. Shutterstock

Meksyk ze względu na dużą rozciągłość szerokości geograficznej i zróżnicowanie topograficzne cechuje się dużą różnorodnością klimatyczną. Kraj ten leży tak naprawdę w strefie dwóch pasów klimatycznych. Ponad połowa powierzchni Meksyku – północna i środkowa część – to klimat zwrotnikowy. Z kolei południowy obszar kraju wraz z półwyspem Jukatan (czyli najbardziej popularnym regionem turystycznym) to klimat podrównikowy.

To kiedy warto jechać do Meksyku, uzależnione jest więc od regionu, do którego się wybieramy.

Redakcja poleca

Meksyk: pogoda w północnej i środkowej części kraju

Północne, zwrotnikowe obszary Meksyku są gorące latem i zdecydowanie chłodniejsze zimą. Nocą zdarzają się spadki temperatury nawet poniżej zera (szczególnie w obszarach leżących w głębi lądu i terenach górskich). W "sezonie zimowym" temperatury oscylują od -1 do 24 stopni Celsjusza.

Latem w klimacie zwrotnikowym Meksyku jest z kolei bardzo gorąco. Do częstych zjawisk należą wielotygodniowe upały, a temperatura osiąga nawet 40 st. C. W Kalifornii Dolnej (Półwysep Kalifornijski) oraz w północnej części pustyni Sonora nierzadko w lipcu i sierpniu powietrze rozgrzewa się powyżej 40 stopni (występują tam warunki niemal pustynne).

Meksyk: pogoda i pora deszczowa w południowej części

Południowa część kraju, położona w dużej mierze nad Zatoką Meksykańską, znajduje się natomiast pod wpływem wilgotnego klimatu podrównikowego. Różnice temperatur w wilgotniejszych i tropikalnych częściach Meksyku są niewielkie (rzadko przekraczają 5 st. Celsjusza pomiędzy najgorętszym i najcieplejszym miesiącem).

To właśnie w tej części Meksyku, na dokładniej na półwyspie Jukatan, znajdują się popularne wśród Polaków wakacyjne kurorty – Cancun, Playa del Carmen, Tulum czy Cozumel.

Na przykład w Cancun w „najchłodniejszych” miesiącach, od grudnia do marca, temperatura wynosi ok. 26 stopni Celsjusza. W kolejnych miesiącach temperatura przekracza 30 st. Celsjusza.

W Meksyku „pora deszczowa” panuje mniej wtedy, gdy w naszym klimacie jest lato – zwykle ten deszczowy okres występuje od maja do października. Wtedy jest też tu bardzo gorąco i jednocześnie wilgotno (średnie wartości wynoszą tam 70-80%).

Meksyk: kiedy warto lecieć na wakacje?

Jeśli chcemy lecieć do Meksyku w miesiącach, kiedy w Polsce panuje zima (od grudnia do marca), lepiej nie wybierać rejonów północnych. Temperatury mogą spaść tam nawet poniżej zera. Zimno jest szczególnie w regionach górskich oraz nad Oceanem Spokojnym.

Pogoda w Meksyku w tym okresie będzie natomiast bardzo dobra w południowych rejonach, między innymi nad Zatoką Meksykańską. Temperatura w popularnych regionach turystycznych (Cancun, Playa del Carmen czy Tulum) w miesiącach od grudnia do marca nie spada poniżej 25 stopni.

Dla miłośników plażowania i kąpieli dobrą informacją będzie fakt, że w Zatoce Meksykańskiej temperatura wody zawsze jest wyższa niż 20 stopni, można kąpać się praktycznie przez cały rok, zarówno latem, jak i zimą.

Planując wyjazd do Meksyku, warto też pamiętać, że w sezonie od września do listopada wschodnia cześć Meksyku nad Zatoką Meksykańską jest często nawiedzana przez huragany.

Redakcja poleca