Obserwuj w Google News

Melbourne - Australia. Co warto zobaczyć i zwiedzić? 7 najlepszych atrakcji

4 min. czytania
Aktualizacja 28.06.2021
28.06.2021 15:11
Zareaguj Reakcja

Melbourne - Australia, czyli najprzyjemniejsze miasto na świecie, co warto zobaczyć? Atrakcje, zabytki, ceny i noclegi.

Melbourne - Australia. Co warto zobaczyć i zwiedzić? 7 najlepszych atrakcji
fot. Shutterstock

Melbourne jest drugim co do wielkości miastem Australii i przez wielu uważane jest za kulturalną i sportową stolicę Australii. Mimo wszystkich znakomitych restauracji, eleganckich budynków i ważnych historycznie zabytków, miasto jest również niezwykle przyjazną i wielokulturową atmosferę, która przemawia do większości odwiedzających.
Australijska mekka wszystkich modnych rzeczy i smacznych dań - Melbourne oferuje nie tylko porywający sport ale i wykwitną kuchnie oraz liczne możliwości obcowania z wszechobecną sztuką. Poznaj najlepsze atrakcję Melbourne.

Melbourne - atrakcje

Jako sportowa stolica Australii, Melbourne ma wiele do zaoferowania odwiedzającym turystom. Od barów na dachach wysokich budynków i designerskich butików, które nadają miastu kosmopolityczny charakter, po mnóstwo zabytków i historycznych budynków. Na każdym rogu Melbourne ma coś do odkrycia. Możesz zanurzyć się w zapierającym dech w piersiach dziedzictwie wiktoriańskim albo przejść przez fascynujące więzienie w którym zachodni osadzeni płacili za swoje zbrodnie.

Dworzec kolejowy Flinders Street

Była to pierwsza stacja w Australii i w bardzo krótkim czasie stała się najbardziej zatłoczoną stacją kolejową na świecie. Dworzec położony jest w ścisłym centrum miasta przy skrzyżowaniu ulic Flinders Street i Swanston Sreet, nad rzeką Yarra. Stację ukończono w 1910 roku, a na wyższych kondygnacjach wybudowano bibliotekę, salę gimnastyczną i wykładową, później wykorzystywaną jako balową. Jej 708-metrowy peron główny jest czwartym, najdłuższym peronem na świecie. Dziś wpisana na listę zabytków stacja Flinders Street jest jedną z najbardziej ruchliwych podmiejskich stacji kolejowych na półkuli południowej, przez którą każdego dnia przejeżdża ponad 1500 pociągów.

Plac Federacji

Federation Square lub Fed Square to wiodący ośrodek Melbourne z ważnymi atrakcjami kulturalnymi i światowej klasy wydarzeniami. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Flinders i Swanston, na skraju  naprzeciwko stacji Flinders Street i jest jednym z najlepszych miejsc turystycznych w Melbourne. Plac powstał z założeniem, że będzie głównym miejscem spotkań mieszkańców Melbourne

Southbank and Arts Centre

Nad brzegiem rzeki Yarra, w odległości krótkiego spaceru od stacji Flinders Street znajduję się promenada Southbank, wypełniona kawiarniami, restauracjami i muzyką na żywo. W każdą niedzielę odbywa się tu targ sztuki i rzemiosła, a przez cały rok w okolicy organizowanych jest wiele festiwali. Miejsce jest łatwo rozpoznawalne dzięki iglicy. Arts Center obejmuje szereg teatrów, min.: State Theatre , Playhouse , Fairfax Theatre i Hamer Hall, najlepsze miejsce występów szanowanej Melbourne Symphony Orchestra .

National Gallery of Victoria

National Gallery of Victoria (NVG) to najstarsze publiczne muzeum sztuki w Australii, w którym odbywają się nietuzinkowe wystawy i znajdują się najwspanialsze kolekcje sztuki na świecie. Muzeum posiada skarby starożytnego Egiptu, Gracji i Rzymu, a także galerię oceaniczną poświęconą rdzennym kulturom regionu Pacyfiku. Międzynarodowa kolekcja mieści się w budynku St. Kilda Road otwartym w 1968 roku i gruntownie odnowionym w 2003 roku. Budynek ten słynie z Wielkiej Sali, w której goście zachęcani są do leżenia na podłodze i patrzenia w witrażowy sufit.

Królewskie Ogrody Botaniczne

W samym sercu zielonego parku rozciągającego się na południe od rzeki Yarra znajdują się Królewskie Ogrody Botaniczne, które niewątpliwie należą do najpiękniejszych tego rodzaju ogrodów na świecie. Założone w 1846 roku obejmują dwie lokalizacje: Melbourne i Cranbourne. Zajmują powierzchnię 38 hektarów z ponad 8500 gatunkami roślin, w tym wieloma rzadkimi okazami.

Zoo w Melbourne

Chociaż 22-hektarowe zoo w Melbourne pochodzi z 1862 roku i jest domem dla 320 gatunków zwierząt, ma najlepsze i najnowocześniejsze udogodnienia dla swoich podopiecznych. Zoo położone jest wśród ogrodów kwiatowych i terenów piknikowych. Wiele zwierząt jest obecnie zorganizowanych w strefach bioklimatycznych: afrykańskie lasy deszczowe, w których występują goryle, mandryle, hipopotamy i papugi. Azjatycki las deszczowy z tygrysami i wydrami, oraz australijski krzew z koalą, kangurami, emu, kolczatkami i zagrożonymi wyginięciem wombatami włochatymi. Zoo w Melbourne jest również znane jako Królewskie Ogrody Zoologiczne w Melbourne i jest jednym z największych parków zoologicznych w Australii. Zoo znajduje się na terenie Royal Park w regionie Parkville, około 4 km od centrum miasta.

Gwiazda Melbourne

Opisywany jako „ gigantyczne koło obserwacyjne na półkuli południowej”, Gwiazda Melbourne ma 120 metrów wysokości i ma 21 kabin, z których wszystkie oferują stale zmieniające się panoramy. Podczas 30-minutowej rotacji pasażerowie zobaczą miasto, Port Phillip Bay, Mount Macedon i Arthur's Seat.

Wielka Droga Oceaniczna

Jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych tras na całym świecie. Great Ocean Road to odcinek o długości 243 kilometrów położony w Victorii. Ten kultowy odcinek zaczyna się w światowej stolicy surfingu - Torquay, a kończy w historycznej wiosce rybackiej - Port Fairy i jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Melbourne.

Noclegi w Melbourne

Dla osób, które odwiedzają Melbourne po raz pierwszy, najlepszym na pobyt jest centrum miasta lub Southbank z restauracjami i kawiarniami. Te przyjazne turystom obszary znajdują się w pobliżu głównych atrakcji, takich jak Federation Square; Królewskie Ogrody Botaniczne oraz labirynt uliczek i pasaży handlowych wokół ulic Flinders, Collins i Bourke. Melbourne to miejsce, w którym znajdziecie wiele hoteli oferujących noclegi w całym przekroju cenowym. Są tu obiekty luksusowe znajdujące się w samym centrum miasta, ale też miejsca ekonomiczne.

Melbourne - ceny

Melbourne nie należy do najtańszych kierunków podróży. Walutą obowiązującą w Melbourne jest dolar australijski (AUD). 1$ (dollar) dzieli się na 100 centów. Jest 6 różnych monet: 1$, 2$, 5c, 10c, 20c, 50c.Średnia cena zakwaterowania w Melbourne jest w zakresie od: 86 PLN (30 AUD) w hostelu do 371 PLN (129 AUD) w 3-gwiazdkowym hotelu. Cena za noc w luksusowym hotelu w Melbourne to mniej więcej 628 PLN (219 AUD). Korzystanie z transportu publicznego w Melbourne jest kosztem: 13 PLN (4.50 AUD) za bilet w jedną stronę. W Melbourne typowy posiłek typu fast food kosztuje: 34 PLN (12 AUD). Jednak wizyta w restauracji dla dwóch osób to już droższa sprawa, jej koszt waha się od 246 PLN (86 AUD) a 340 PLN (119 AUD)